Každý z vás z vlastnej skúsenosti vie, ako často uvažuje nad možnosťou vytvorenia stále ďalších a nových odkladacích priestorov. Stavba nového domu vám umožňuje premyslieť otázku dostatku takýchto priestorov už pri jej plánovaní. A zvažovať treba skutočne dobre.

 

dom s pivnicou

 

Hneď v úvode si totiž treba pripomenúť, že kto postaví nepodpivničený alebo len čiastočne podpivničený dom, šetrí náklady na stavbu. Na strane druhej, pivničné priestory nemusia predstavovať len miestnosti po strop zavalené momentálne alebo už dávno nepoužívanými vecami, ale...

 

Hlavne dnes, keď sa ceny pozemkov v mnohých lokalitách stále viac dotýkajú nedohľadných výšin, stáva sa podpivničenie domu priam prednosťou. O čo lepšie využijete suterénne priestory, o to menej obytnej plochy budete potrebovať. V konečnom dôsledku môže mať táto skutočnosť veľký vplyv na potrebnú veľkosť pozemku.

 

Stavba pivnice

 

Za posledné roky sa účel využitia pivnice dosť zmenil. Kým naši rodičia do pivníc uskladňovali zásoby paliva a poslednej úrody, dnes sa využitie týchto podzemných priestorov ponúka v širšom spektre.

 

Skúste popremýšľať nad tým, aké miestnosti by vám na nadzemnom podlaží zbytočne zaberali priestor a presuňte ich do suterénu: v prvom rade kotolňa, práčovňa a dajme tomu sušiareň.

 

Počítať musíte aj s miestom na uschovávanie a skladovanie práve nepoužívaných alebo sezónnych vecí. Podľa toho ako a kde bude váš dom situovaný, môžete do pivničných priestorov umiestniť aj garáž. No a keďže sa tieto priestory dajú samozrejme vykurovať, môžete do nich naprojektovať vašu budúcu hobby miestnosť, malú telocvičňu pre deti či, podľa vlastnej náročnosti, dokonca saunu alebo bazén.

 

V poslednej dobe si mnoho staviteľov umiestňuje do pivničných priestorov tzv. párty miestnosti, vybavené dokonca barom. Do takejto miestnosti pohodlne usadíte svojich priateľov a verte, že aj keď budete pri párty trošku hlučnejší, určite sa z pivnice na ulicu nedostane toľko hluku, ako je to v prípade podobných osláv na ostatných úrovniach domu.

 

Rozhodujúcou otázkou pri rozhodovaní o výstavbe suterénu sú ale v prvom rade financie. Každý stavebník vie, že jeho realizácia podstatne zvýši náklady na stavbu. Otázkou zostáva, o koľko. Na to, aby sme dostali presnú odpoveď, si musíme nechať urobiť geologický prieskum pozemku. Jeho výsledky, akými sú napr. kvalita zeminy, hĺbka podzemnej vody, priepustnosť vrstiev atď., slúžia na posúdenie a zváženie celej otázky. Môže totiž nastať situácia, kedy výsledky ukážu, že dom je kvôli nedostatočne kvalitnej vrchnej vrstve potrebné založiť do väčšej hĺbky. V takom prípade nebudú sumy, vynaložené na podpivničenie a na hlboké základy, až také rozdielne.

 

Veľký rozdiel by nastal v prípade, keby založenie domu nevyžadovalo žiadne špeciálne zásahy, ale pivnicu by ste museli odizolovať napr. proti vysokej hladine podzemnej vody.

 

Aby ste získali presnejší prehľad a mohli otázku o podpivničení domu vyriešiť k vašej budúcej spokojnosti, mali by ste si po geologickom prieskume nechať vypracovať posudok, rátajúci so všetkými alternatívami.

 

Aj keď väčšina z nás počíta s tým, že si dom buduje na celý život, predsa len... Pivničné priestory zvýšia atraktivitu i cenu rodinného domu pri jeho prípadnom predaji.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Funkčná hydroizolácia vám ušetrí kopec peňazí

 

Vlhnutie múrov v pivniciach

 

Ďalšie rady a tipy zo sekcie Domy a byty

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Fofo: www.stroiki-doma.net