Exteriérové schodisko môže byť nielen praktickým riešením prístupu do horných poschodí či podkrovia, ale aj zaujímavým architektonickým prvkom. Je osvedčeným stavebným prvkom už po stáročia. Prístup do horných poschodí pomocou jednoduchých konštrukcií vonkajších schodísk bol už súčasťou architektúry stredovekých hradov. A desiatky príkladov jeho použitie v ľudovom staviteľstve dokumentujú jeho obľúbenosť aj praktickosť v prípade chalúp a statkov v celom rade oblastí Slovenska.

 

Stavba vonkajšieho schodiska

 

Kryté či otvorené vonkajšie schodisko slúžilo na prístup do horných poschodí, pôjdov či hospodárskych budov a k jeho voľbe pristupovali stavbári spravidla preto, že bolo lacnejšie, konštrukčne menej náročné a často umožňovalo oddelený prístup do obytnej, hostinskej či hospodárskej časti domu.

 

Mnohí chalupári takéto schodiská dodnes využívajú, aj keď sa niekdajšie povaly, sýpky alebo pôjdy premenili na obytné priestory. A často sa týmto spôsobom vyriešila aj požiadavka na oddelený vstup v prípade, že sa o chalupu delí viac rodín či niekoľko generácií jednej rodiny. Vonkajšie schodisko je veľmi praktickým architektonickým prvkom a jeho vybudovanie môže efektívne vyriešiť aj požiadavky na rozšírenie dispozícií domu, ktorý ním doteraz vybavený nie je.

 

Stavba vonkajšieho schodiska

 

V prípade úvah o jeho stavbe môžete voliť medzi otvoreným a krytým, klasickým alebo točitým (vretenovým) a tiež medzi stavbou svojpomocne, dodávkou na kľúč či obstaraním niektorého výrobku z pomerne širokej ponuky firiem, ktoré sa výrobou takýchto schodísk zaoberajú. Okrem tvaru a použitého materiálu, ktorý by mal byť v súlade s architektúrou domu je potrebné vziať do úvahy predovšetkým to, že ide o vonkajšiu stavbu. Musíte počítať s tým, že konštrukcia bude vystavená pôsobeniu poveternostných podmienok a že nároky na bezpečný pohyb po schodoch sú trochu vyššie, ako je tomu napríklad u podláh pergoly alebo terasy. Je nutné zohľadniť aj možnosť, že sa na vonkajších schodoch budú pohybovať deti alebo starší ľudia a že schodnice môžu zmoknúť alebo zamrznúť. A napríklad kvôli vetru sa to môže stať aj v prípade, že budú schody zastrešené.

 

Jednou z výhod montovaných schodísk, dodávaných na kľúč je tak možnosť po čase niektoré opotrebované súčasti konštrukcie vymeniť. Profesionáli sa navyše zvyčajne držia pomerne prísnych noriem, určujúcich napríklad parametre konštrukcií pre priemyselné objekty alebo verejné priestory. Kovové konštrukcie preto bývajú riešené tak, aby ani pri prípadnom páde nevystavovali človeka možnosti zranenia o ostré hrany či špicaté prvky a schodnice z kovu bývajú vyrobené z pozinkovaných profilov s protišmykovou úpravou. Drevo odborníci za optimálny materiál pre stavbu vonkajšieho schodiska nepovažujú. Ak sa ho aj napriek tomu rozhodnete zvoliť, odporúčajú použitie odolnejších drevín typu duba, smrekovca alebo niektorého z exotických driev.

 

Stavba vonkajšieho schodiska

 

Veľmi zaujímavým architektonickým prvkom domu sa potom môže stať aj na zákazku vyrobené kované schodisko. Ponúkajú ho niektoré umelecké kováčstva a sú vybavené povrchovou úpravou, ktorá zvýši odolnosť takých schodísk voči pôsobeniu poveternostných vplyvov. Cena je však v tomto prípade vyššia.

 

Konštrukcia schodiska môže tiež predpokladať vybudovanie prístupovej rampy, umožňujúcej pohodlný vstup na terasu, na poschodie či do štítových dverí, a taktiež nevyhnutné ochranné zábradlie pozdĺž celej dĺžky schodiska okolo jeho vyústenia.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Vonkajšie schodisko svojpomocne

 

Požiadavky na schodisko

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Schody a zábradlia

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.metkon26.ru, www.lestnitsygid.ru, www.youtube.com

Autor: Ivan Nôta