Ak si chcete postaviť schody „ktoré vás prežijú“, premýšľate nad vonkajšími betónovými schodmi veľmi správne. Aj keď sa ešte pred časom o vzhľade tohto materiálu diskutovalo skutočne veľmi veľa, medzi stavebnými materiálmi hrá jednu z primárnych úloh.

 

Vonkajšie betónové schody

 

Betónové schody sa hodia do akéhokoľvek prostredia, či už k moderným alebo klasickým domom, výberom betónu ako materiálu nemôžete jednoducho nič pokaziť. Keďže tento materiál pôsobí na pohľad veľmi ťažko a nevzhľadne, je potrebné jeho estetický dojem dotvoriť. V kombinácii s vhodnými materiálmi naberie aj jemnosť a originalitu. Betónové schody môžu zapôsobiť zvláštnymi obkladovými prvkami a zaujímavo riešeným zábradlím.

 

K najvhodnejším materiálom pre obklady patrí vari prírodný kameň, ale výborne pôsobia aj platne z vymývaného betónu, ktoré sa zakladajú na vybudovanú betónovú konštrukciu schodov. Vymývaný betón je cenovo prístupný a očarí vás širokou ponukou povrchovej štruktúry a farebného riešenia. Obkladové prvky môžu byť vyrobené aj z dreva. V prípade vonkajších schodov si však túto možnosť dobre premyslite. Ak nebude drevo, ktoré si vyberiete skutočne kvalitné, prejaví sa to už po pár zimných sezónach na kvalite nášľapných plôch.

 

Ak už máte vybratý vhodný materiál na obklady, musíte ešte pouvažovať nad materiálom zábradlia. Pre účely konštrukcie vonkajšieho zábradlia je ideálny kov. Kovové zábradlia vládnu i momentálnej situácii na trhu. Využíva sa tak nerez ako aj hliník, veľmi často aj v kombinácii so sklenenými výplňami, ktoré schodom dodajú eleganciu. Tí, z vás, ktorým sa riešenie so sklom zdá príliš drahé, môžu sklo nahradiť lacnejším plexisklom.

 

Opačne, zábradlie betónových schodov môžete povýšiť aj na umelecký originál, stačí ak si ho objednáte v dielni umeleckého kováča. Ku dreveným schodom sa hodí napríklad vkusné kovové zábradlie s kvalitným dreveným madlom.

 

Typy betónových schodov

Podľa toho, ako schody realizujeme, môžeme rozpoznávať schody monolitické a prefabrikované. Monolitické schody sa budujú priamo na mieste výstavby, klasický postupom. Schody sa zamerajú, postaví sa debenie, pripraví sa armatúra, ktorá celé schody spevňuje, schody sa vylejú betónom. Po dokonalom zatvrdnutí betónu sa debnenie znovu odoberie. Príprava monolitického schodiska nie je veľmi náročná pre človeka, ktorý už má so stavbou schodov skúsenosti. Zvažovať však treba to, že pri výrobe takého schodiska ide o mokrý technologický proces výstavby, ktorý ju môže predĺžiť aj o niekoľko dni.

 

Vonkajšie betónové schody

 

Rýchlejší postup predstavujú schody vyrobené z prefabrikátov, ktoré sú vyrábané v halách na základe presných meraní odborníkov. Firma vám ich nielenže vyrobí, ale aj dodá a nainštaluje.

Pred zhotovením schodiska však už musíte mať skutočne jasné, pre akú povrchovú úpravu ste sa rozhodli. Ak totiž chcete použiť na nášľapnú plochu drevo, je potrebné pri výpočte schodov rátať s jeho hrúbkou, pretože bude uložené na betónových stupňoch. Prefabrikované kusy nie je potrebné vystužovať, ale taktiež je pre ne potrebné vybudovať pevné betónové základy.

 

Vonkajšie betónové schody je možné vyrobiť v rôznych tvaroch. Ideálna šírka vonkajších schodov je nad 1250 mm, na užších schodoch by neskôr pri sťahovaní nábytku mohli zažiť nepríjemné prekvapenia. Okrem toho, úzke schody sa do exteriéru nechodia, dom s úzkymi vonkajšími schodmi by pôsobil príliš uzavreto. Pohodlné schodisko by malo mať sklon 30°, schody nad 35° sú už považované za strmé. Dôležité sú však hlavne rozmery stupňa schodiska. Aby boli schody pohodlné, platí pri ich navrhovaní zásada, že dvojnásobok výšky stupňa plus jeho šírka, sa rovná priemernej dĺžke kroku, ktorá predstavuje cca 60-65 cm.

 

Aj na vonkajšom schodisku si môžete vytvoriť odpočívadlo, teda plošinu, ktorá slúži na výmenu nohy, ktorou vykračujete, alebo jednoducho na to, aby ste si na ňom postáli.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Oprava betónových schodov

 

3 tipy k realizácii schodiska

 

Ďalšie články na tému Schody a zábradlia

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.hauck-galabau.de, www.selbst.de,