Mnohí z nás berú zelené fasády domov, ako jednu z možností, pomocou ktorej sa dajú ukryť  staré a nevzhľadné múry domu či garáže a nájdu sa aj takí, ktorí ich považujú za „rebrík pre myši“ a iné škodce. Pravda je však taká, že nezriedka je ich význam praktickejší - popínavé rastliny pri stene majú čiastočne aj stavebný význam, pretože dokážu vysať dosť vody spod základov domu, takže môžu čiastočne pomôcť v prípadoch, keď je narušená izolácia. Poďme si o zelených fasádach a ich výhodách povedať viac.

 

Stavebný význam zelených fasád

 

V podstate existujú dva typy rastlín, ktoré sa používajú na to, aby ste si mohli nechať obrásť stenu. Jedny sú ovíjavé a druhé prísavné. Ovíjavé rastliny potrebujú, aby sa pred múrom postavil nejaký rošt alebo konštrukcie, okolo ktorých sa budú rastliny ovíjať. Druhý typ sa dokáže sám pomocou prísaviek udržať na stene bez opory.

 

Nie dobrým  mýtom pri zelenej fasáde je hlavne to, čo sa niekedy hovorí, a to že by sa po rastlinách do domu dostávali napríklad myši. Tie však k tomu žiadnu rastlinu nepotrebujú. Pokiaľ budú chcieť, vojdú tam aj tak. Preto je nelogické báť sa zelene priamo na fasáde domu.

 

Aké rastliny pestovať na fasáde?

 

Stavebný význam zelených fasádMedzi najbežnejšie a najžiadanejšie rastliny pre popnutie steny patrí napríklad pavinič trojlaločný. Jeho listy sa prekrývajú  ako tašky na streche, takže do istej miery aj chránia fasádu pred dažďom. Má však malé nenápadné kvety a patrí medzi opadavé rastliny. Na druhú stranu, ak by ste chceli peknú rovnomerne pokrytú plochu, je ideálnym kandidátom.

 

Ak by niekomu vadilo, že listy na jeseň opadajú, mohol by z prísavných voliť brečtan, ale ten má tiež svoje mínusy. Dosť pomaly rastie, takže dlho trvá, než pokryje celú plochu. Keď ho dáte na steny s nepriaznivou expozíciou, môže cez zimu zamrznúť a listy hnednú, aj keď neopadajú. Potrebuje vlhkejšie stanovište, pretože listy odparujú vodu aj v zime. Z toho vyplýva, že než sa rozhodnete, ktorú rastlinu vybrať, mali by ste začať podľa toho, na ktorú svetovú stranu je orientovaný múr a ako budú rastliny schopné prežiť zimu.

 

Rozkvitnutá stena

 

Pôsobí hlavne vo vegetačných mesiacoch priam rozprávkovo. Niet sa čomu čudovať, že medzi najatraktívnejšie ovíjavé rastliny patria vistéria. Má nádherné hrozno modrých kvetov a pomerne rýchlo rastie, takže rýchlo zaplní celú stenu. Medzi ďalšie používané ovíjavé rastliny patria aj niektoré popínavé lonicery (zimolez),napríklad odroda Heryi je vždyzelená.

 

Ak nie sú silnejšie zimy, tak listy na nej vytrvávajú po celý rok. Je zaujímavé, že niektoré sú pravotočivé, napríklad zimolez kozí list, chmeľ, dlhatec. Iné sú ľavotočivé, trebárs fazuľa a vistéria japonská. Sú aj také, ktoré sa niekedy otáčajú doprava a inokedy doľava, napríklad baklažán sladkohorký.

 

 

Stavebný význam zelených fasád

 

Výhody zelených fasád

 

Stavebný význam zelených fasádDomy so zelenou fasádou majú nižšiu spotrebu tepla vďaka pomalšiemu prúdeniu vzduchu okolo plášťa budovy. Úspora energie v budove je znateľná, pretože sa znižuje únik tepla múrmi porastenými popínavkami. Teplotné straty celej budovy sa znižujú o 15 až 30% oproti domom bez zelenej fasády. Výkyvy teplôt vnútri domu sú preto oveľa nižšie.

 

Listy rastlín tvorí prirodzenú ochranu múru domu, lebo po nich steká dažďová voda a nepresakuje tak na omietku.

 

Teploty vo vnútri domu sú počas letných horúčav oveľa znesiteľnejšie. V budove bez porastu je teplota vonkajšej oslnenej steny okolo 40°C. Múr chránený popínavými rastlinami má teplotu len okolo 20°C.

 

Zelené fasády majú potenciál zvýšiť trhovú hodnotu objektu a ušetriť vám náklady na spotrebu energie. Okrem ekonomických výhod tiež redukujú hluk z okolia, zlepšujú kvalitu vzduchu, dávajú vzniknúť novým priestorom pre trávenie voľného času a zvyšujú tak komfort obyvateľov.

Nehľadiac na to, že ak budete vo svojej zelenej záhrade pestovať napríklad paradajky, môžete z toho mať aj priamy hospodársky úžitok.

 

Stavebný význam zelených fasád

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Zelená fasáda: s oporou či bez?

 

Starostlivosť o fasády rodinných domov

 

Ďalšie zaujímavé články a informácie o fasádach

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.dreamstime.com, www.alamy.com, www.pinterest.com

Autor: Ivan Nôta