Rekonštrukcie podkroví na obytné miestnosti majú už celkom bohatú tradíciu, ale samotné okná, ktoré sa pritom používajú ešte stále prechádzajú konštrukčným vývojom. 

 

Strešné okná  

 

Použitie nízkoenergetických okien pri presvetľované podkrovia je v podstate novinkou, pred pár rokmi sme ešte boli spokojní iba s tým, ak nám cez šikmé strešné okná nepršalo po čase za golier. Naše technické i estetické požiadavky sa v priebehu desaťročia dosť zmenili a my očakávame od presklených plôch nielen pekný výhľad, ale i dostatočné odolnosť, tesnosť a ľahké osádzanie do strešnej konštrukcie. Navyše, podmienky výstavby v podkroviach bývajú špecifické a ak sa presvetlenie miestnosti pokúšame vyriešiť pomocou vikierov, výsledok nemusí byť dostačujúci.

 

Okná takzvaného manzardového typu tiež nemusia poskytovať dostatočné množstvo svetla a prestrešenie zo sklených tašiek nevyhovuje obvykle našim požiadavkám na vetranie. V obytných priestoroch okná jednoducho otvárať musíme kvôli vetraniu. Strešné okná sú výbornou možnosťou ako priestor presvetliť, musíme však dbať na to, aby boli dobre izolované a poskytovali pri manipulácii dokonalý komfort.

 

 

Strešné okno

 

Nenechajme sa však zlákať možnosťou umiestnenia strešného okna na južnú stranu – pravda, pokiaľ nám to konštrukcia strechy dovolí. Vyrobíme si tak z miestnosti doslova panvicu na opekanie samých seba a budeme neustále hľadať riešenia ako okná v lete zatieniť. Z technického hľadiska je výhodnejšia severná strana strechy, pretože na jej povrchu nevzniká pri intenzívnom slnečnom svite taká teplota aby sme nemohli počas leta vetrať, naopak južná strana strechy je rozpálená a vetranie je v lete nemožné.

 

Strešné okno

 

Tu je namieste sa rozhodnúť aj pre vhodný materiál, pričom plastové okná je výhodnejšie použiť v priestoroch ako sú napríklad kúpeľne, či kuchyňa, kde musíme rátať s vyššou vzdušnou vlhkosťou a kde plast až tak netrpí tým, že sa okno môže rosiť. Na drevených oknách môže v takomto prípade dochádzať k poškodeniu laku.

 

Plastové okno tesní dôkladnejšie aj po dlhšom období používania, ale drevený povrch má rozhodne svoje čaro. Nesmierne dôležité je aj samotné zabudovanie okna do strešnej konštrukcie a pokiaľ si nekúpime „skladačku“ so všetkým čo k tomu patrí, teda aj s tesnením a oplechovaním, musíme operáciu zvládnuť technicky na jednotku, inak sa nám časom vypomstí. Pod okno nesmie zatekať ani v najmenšom množstve voda, inak v zime môže zamrznúť a napáchať ďalšie škody a z podobného dôvodu musíme myslieť na to, že medzi konštrukciou okna a strechou nesmie prichádzať ku kondenzácii vodných pár.

 

Dodatočná tepelná izolácia okien sa pri najkvalitnejších ponukách výrobcov strešných okien ponúka až v hrúbke 120 mm, čo by malo stačiť na to, aby bolo okno dostatočne chránené. V oblastiach, kde padá príliš kyslý dážď sa oplatí investovať do medeného oplechovania.

 

Strešné okno

 

Strešné okná majú byť riešené tak, aby vetranie a umývanie bolo bežne možné realizovať bez problémov. Niektoré typy okien disponujú vetracími klapkami – presvedčime sa o tom, či majú nainštalované filtre, ktoré znižujú možnosť vniknutia prachu do miestnosti, ktorého je na veľkej ploche strechy viac než dosť a najkvalitnejšie okná majú priebežné vetranie vyriešené v samotnej konštrukcii tak, aby počas neho neprichádzalo v zime k premŕzaniu okna.

 

Rovnako je dôležité, aby sa na okne nezrážala rosa a neodkvapkávala nám naspäť do bytu. Moderné okná poskytujú nie koľko možností ich otvárania a fixovania v rozličných polohách tak, aby sme si do nich napríklad neudierali hlavu – čo je vo výškovo obmedzených priestoroch pod strechou častým problémom.

 

Výsuvno výklopné a kombinované spôsoby otvárania môžu zaručiť dostatočný komfort pri obsluhe okien pod strechou, no v žiadnom prípade – pokiaľ okno nie je situované dostatočne vysoko na podlahou nesmieme zabúdať na inštaláciu zábrany proti vypadnutiu, najmä v tom prípade ak máme doma malé deti.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Strešná terasa v podkroví

 

Ako zriadiť priestory pre podkrovie

 

Ďalšie zaujímavé články a tipy na tému Podkrovie

 

rok 2007 © Weby Group Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: remontyourhome.ru, krov21.ru, oregon-stroy.ru,