Montáž strešného oknaV tomto prípade ide o doslovnú pravdu. A boli nám prinášali nielen pekný výhľad, ale aj úžitok, treba pri ich kúpe postupovať dôsledne, pretože strešné okná zároveň zabezpečujú dostatočný prístup svetla do podkrovia. Ďalej od nich očakávame vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a pri tom všetkom musíme počítať s tým, že sú niekoľko násobne viac vystavované vplyvom počasia ako okná klasické.
 
Dôležitý je výber materiálu
 
Vlhkosť v podkroví býva, vďaka parotesným zábranám v tepelných izoláciách, o niečo vyššia ako v normálnych bytoch. Miestnosti by sa teda mali častejšie vetrať, ale aj tak sa väčšinou nezabráni zrážaniu pary najmä v priestoroch, kde je vlhkosť vyššia, t.j. v kuchyniach a kúpelniach. Výber materiálu okenných rámov je teda veľmi dôležitý a treba pri ňom myslieť najmä na to, že dnešné okná v zavretom stave tesnia tak dokonale, že zabraňujú úniku pár z interiéru.
 
Čiastočnú výmenu vzduchu je možné dosiahnuť systémom štrbinového vetrania, ale ani tá nezabráni roseniu okien v chladnejšom období. Je to nielen nepríjemné, ale dlhodobo pôsobiaci rosný kondenzát dokáže poškodiť vrchnú vrstvu drevených okien. Ďalšie stupne poškodenia sú sčernanie poškodených miest a ich neskoršie splesnenie. Tomuto javu je možné predchádzať pravidelnou údržbou spočívajúcou v obnovovaní laku, alebo častým a dôkladným odstraňovaním kondenzovanej vody.
 
Z tohto pohľadu je možno lepšie popremýšľať nad montážou strešných okien z plastu, ktorých rámy sú voči pôsobeniu vody odolné a plesni nepodliehajú.
 
Čo sa týka kvality skiel, vyhovuje im presklenie z dvojskla, korého hrúbka je 3 mm a medzera meria 9 mm. Mnoho firiem však v súčasnosti vyrába strešné sklá z bezpečnostného skla, pretože pri rozbití strešného okna by mohlo dôjsť k ťažkým úrazom.
 

Umiestnenie a montáž strešného okna

 
Rozhodnutie, kam strešé okná umiestniť, by mal za nás urobiť architekt, ktorý ich polohu určí aj na základe situovania domu k svetovým stranám, ale tak isto aj podľa sklonu strechy. V zásade však platí, že krídlo strešného okna by nás ani v otvorenom stave nemalo obmedzovať, čo znamená, že vzhľadom na funkčné využitie priestoru je rozumné miesto jedného veľkého okna, vmontovať do strechy niekoľko okien menších.
 
V letných dňoch rátajte s bohatým prílevom slnečných lúčov, preto s plánovaním montáže okien nezabudnite naplánovať aj ochranu pred nimi a to prostredníctvom interiérových alebo exteriérových tieniacich prvkov.
 
Obsluha strešných okien by nemala byť komplikovaná. Aby sme pohodlne dosiahli sa ich kovanie, malo by byť strešné okno vmontované vo výške maximálne 1 200 mm od podlahy (spodnou hranou) a jeho horná hrana by mala byť minimálne vo výške 1 800 mm. Táto výška okien je ideálna aj z ohľadu na prúdenie vzduchu pri vetraní, pretože v takomto prípade prúdi dostatočne vysoko nad hlavami obyvateľov bytu.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:
 
 
© Weby Group
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk
 

Foto: www.krovland.by