StudňaTak nám teda hneď v úvode dovoľte krátku poznámku... Dobrá studňa sa nedá vybudovať s bežnými nástrojmi zo zbierky domáceho kutila. Na rozdiel od razenej studni sú pri budovaní studni vŕtanej, potrebné špeciálne a ťažké vŕtacie prístroje a nástroje. Okrem toho ešte potrebujete ovládať aj presnú techniku vŕtania a postup. Keď teda chcete mať úžitok a radosť z vašej studne dlhší čas, obráťte sa každopádne na odborníka. Presvedčíte sa sami, že sa vám to vyplatí.

 

Odborníci tvrdia, že vlastniť studňu sa vo väčšine prípadov skutočne oplatí, už len keď si z nej budeme čerpať vodu na polievanie záhrady. Väčšina ľudí sa pre stavbu studne totiž rozhodne hlavne po horúcich a suchých letách. Premýšľať by sme však mali ešte predtým ako sa napríklad pri novostavbe rozhodneme položiť okolo domu trávnik, pretože ten sa pri budovaní studne celkom určite zničí.

 

Ďalej si musíme uvedomiť, na aký účel chceme vodu zo studne využívať. Pokiaľ z nej chceme čerpať vodu len na polievanie záhrady, vystačíme si so studňou kopanou. Pokiaľ však má studňa slúžiť ako zdroj pitnej vody, musí to byť studňa vŕtaná. Tieto studne sa neupchávajú a nepoškodzujú čerpadlá, navyše ich možno napojiť na stavebné rozvody a nemusíme sa obávať toho, že by sa nám do vody dostal piesok, či iné nečistoty.

 

Stará studňaPri hľadaní vody to vlastne na pozemku vyzerá tak trochu, ako pri hľadaní ropy. Väčšina firiem, ktoré sa tejto činnosti venuje vyhľadáva vodu na základe údajov geologických a hydrogeologických máp jednotlivých lokalít. Niektorí ľudia sa spoliehajú aj na prútikárov, ale ruku na srdce...určite ste už v spojitosti s nimi počuli aj o negatívnych skúsenostiach.

 

Voda sa v niektorých lokalitách nachádza už aj v hĺbke 5 m, vŕtať by sa však malo až do hĺbky 10-15 m, aby aj v prípadnom suchom období dosahoval vodný stĺpec vo vrte min. 5 m. V niektorých častiach Slovenska je však nutné vŕtať studne aj do hĺbky 70 a viac metrov. Treba zistiť, v akej hĺbke sa nachádzajú zdroje úžitkovej a v akej hĺbke zdroje pitnej vody a je veľmi užitočné, že sa firmy zaoberajúce sa vŕtaním studní, dokážu postarať aj o chemický rozbor vzoriek vody, určiť jej zloženie a odhaliť v nej prípadné škodlivé látky.

 

Renomované firmy dokážu dokonca odizolovať podpovrchové vody, pretože sa ráta s tým, že bývajú často kontaminované. Pre tieto firmy nepredstavuje problém ani vŕtanie studní v pieskovitých pôdach, ovládajú totiž špeciálne technologické postupy napr. špeciálne obsypy, ktoré zabezpečia, že piesok do vody neprenikne.

 

Ceny vŕtaných studní sú v rámci Slovenska veľmi rozdielne. Podľa lokality, hĺbky, použitia technologických postupov môžu pri vrtoch s priemerom PVC rúr od 110 do 200 mm môžu pohybovať od 100 do 2.500 Sk za 1 m. V týchto cenách je však zahrnutá práca a tak isto i dodaný materiál.

 

*  *  *  *  *

 

Na pozemku máme starú studňu, ktorú potrebujeme zlikvidovať. Môžeme to urobiť sami? Aké sú riziká?

 

Podľa platných noriem a zákonov je potrebné zlikvidovať starú studňu tak, aby nedošlo k znečisteniu podzemných vôd. Zároveň sa nesmie používať na účely, ktoré by podzemné vody priamo či nepriamo ohrozili – to znamená napríklad k vsakovaniu odpadových, alebo dažďových vôd. Studňa sa likviduje vždy na základe platného povolenia, vydaného príslušným úradom. Zasypáva sa čistým materiálom (nezávadnou zeminou), pokiaľ možno rovnorodou k okolitej zemine. Treba si uvedomiť, že zasypaním starej studne môže dôjsť k nežiadúcim javom – napríklad k zvýšeniu hladiny podzemnej vody ukončením odberu – a to môže sekundárne zapríčiniť napríklad vlhnutie stavby v blízkosti zlikvidovanej studne. Preto radšej všetku činnosť spojenú s likvidovaním prenecháme odborníkom.

 

 

Je pravda, že čím viac budeme odčerpávať vodu z prieskumného hydrogeologického vrtu, tým bude čistejšia a prítok väčší?

 

Z prieskumného vrtu vy nesmiete čerpať vôbec. To môže robiť jedine oprávnená organizácia pri hydrogeologickom prieskume, alebo pri prieskume výdatnosti zdrojov podzemných vôd. Nový vrt je síce potrebné odkaliť, ale iba v rámci povoleného odberu podzemnej vody. Ináč by sa mohlo stať, že sústavným čerpaním vody z vrtu dôjde k poklesu hladiny vodného stĺpca v okolitých susedských studniach. Stále platí pravidlo, že nadmerný odber vody vašej budúcej studni nepomôže. Skôr ju zničí.

 

 

Po kúpe rodinného domu v radovej zástavbe, kde nie je privedená voda, sme zistili, že v studni máme iba cca 30 – 50 cm vody. Studňa je 3 m hlboká, obec, v ktorej sa náš dom nachádza má piesčité podložie a nik v nej, okrem nás problémy s vodou nemá. Čo treba podniknúť, aby sme nemali tieto problémy?

 

Dôvodom týchto ťažkostí je zrejme to, že všetci naokolo majú hlbšie studne, ako vy. Musíte teda studňu prehĺbiť a k tomu samozrejme musíte mať povolenie. A tiež sa musíte obrátiť na hydrogeologickú firmu, ktorá vám prehĺbenie zrealizuje.

 

Studňa

 

 

Máme na pozemku pri rodinnom dome starú studňu, ktorú chceme dať zasypať, nakoľko v nej nie je dostatok vody a každým rokom jej hladina klesá. Chceli by sme vedieť, v ktorých miestach je najlepšie vykopať studňu novú. Hneď vedľa starej, kde je prameň, alebo niekde inde?

 

Presné miesto vám samozrejme najlepšie určí hydrogeológ, no vo všeobecnosti platí, že nová studňa by mala byť od tej starej čo najďalej a podľa možnosti v protisvahu od nej.

 

 

 

Dá sa obnoviť studňa v pivničných priestoroch starého domu? Studňa je vyschnutá, tak by ma zaujímalo, či existuje nejaká firma, ktorá by dokázala prehĺbiť studňu v takomto priestore?

Studňa v pivnici obytného domu predstavuje riziká nielen stavebného charakteru, ale aj zdravotného – pri čerpaní sa z nej uvoľňujú škodlivé plyny. Aj keby sa našla firma, ktorá by tú starú prehĺbila, neodporúča sa mať takýto typ studne. Treba ju teda zasypať a postaviť studňu pri dome.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Dezinfekcia a čistenie studní

 

Chcete vyhĺbiť studňu na vlastnom pozemku? Rátajte s prísnymi pravidlami

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa záhrad a okolia domu

 

 

2.9.2011© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: medienwerkstatt-online.de, holidaycheck.de