Chcete mať krásnu, pôsobivú záhradu, ktorá vám poskytne dostatok priestoru na relax a stane sa vaším súkromným rajom? Skôr ako ju začnete budovať, mali by ste popremýšľať v akom štýle okrenä záhradu chcete zriadiť a podrobne si ju naplánovať.

 

Záhrada

 

Okrasná záhrada

 

Ak si neviete poradiť sami a rozhodnete sa investovať do rád záhradného architekta, neurobíte chybu, ba práve naopak. Už táto počiatočná investícia prinesie neskôr svoje plody. Skutočne pekná a vkusná okrasná záhrada si totiž vyžaduje radu odborníka a to aj preto, že určite chcete, aby vo vás dokázala vyvolávať príjemné pocity niekoľko ďalších rokov. Ako každý dom, aj záhrada potrebuje mať svoj vlastný štýl a dôležité je, aby spolu dokonale ladili aj svojím prepojením k blízkemu okoliu. V súčasnosti je pri stavbe rodinného domu veľmi dôležité optické prepojenie interiéru s okrasnou záhradou, ktoré umožňuje využitie veľkorozmerných okien alebo sklených plôch. Okrasná záhrada sa tak stala akoby ďalším obytným priestorom a priznajme si, v letných mesiacoch využívaným stále s väčšou obľubou.

 

Štýly záhrady a ich úpravy

 

 

Rodinná záhrada

 

Už podľa názvu nám je jasné, že táto záhrada by mala poskytovať miesto pre relax alebo i aktívny oddych celej rodiny a navyše by mala byť úplne bezpečná pre jej najmenších členov. Veď poznávanie okolia je ich prirodzeným „hobby“. Takáto záhrada by teda mala byť rozumne naprojektovaná tak, aby sa v nej našiel dostatok miesta pre detské hry ale, na druhej strane, aby si tu miesto pre vychutnanie pokoja našli aj dospelí. Samozrejme, pri plánovaní záhrady by ste nemali zabúdať ani na vášho štvornohého miláčika.

 

 

Hneď v úvode teda vyplýva, že záhrada by nemala byť náročná na údržbu. Ak si v nej napriek prítomnosti malých detí chcete vybudovať vodné prvky – jazierka alebo potôčiky s tečúcou vodou, všetky musíte zabezpečiť tak, aby k nej hrajúce sa deti a voľne pobehujúce zvieratká, nedokázali preniknúť. V takejto záhrade by sa nemali nachádzať ani voľne prístupné skalky alebo pichľavé či dokonca jedovaté rastliny. Najvhodnejšími rastlinami sú jednoduché a na údržbu nenáročné trvalky, ktoré dokážu dlho kvitnúť a prispievať tak k veselej nálade záhrady počas celej jej sezóny. V rodinnej záhrade by nemala chýbať dostatočne veľká trávnatá plocha, ktorá by mala byť kvalitná, aby na nej behajúce detské nožičky zanechali čo najmenšie stopy. V letných dňoch deti radi využijú aj tieň väčšieho stromu, ktorý by mal mať vo vašej rodinnej záhrade tiež miesto.

 

Záhrada, vo veľkej miere využívaná na aktivity celej rodiny, by mala byť chránená nielen pred prípadným vetrom, ale i pred zrakmi zvedavých okoloidúcich či susedov. Na jej ochranu je teda vhodný vysoký plný plot, najlepšie drevený. Drevo a plasty sú totiž materiály, ktoré ladia s atmosférou veselej záhrady plnej života. Okrem štandardného záhradného nábytku by sa v jej priestoroch mali nachádzať aj preliezačky či hojdačky ale aj pieskoviská a letný domček, ktoré by plne uspokojili želania vašich najmenších. V záhrade môžete rozmiestniť aj rôzne visiace zvonkohry alebo ručne vyrábané kŕmidlá pre drobné vtáctvo. V žiadnom prípade nezabudnite ani na oddychovú či grilovaciu časť, ktorá sa môže nachádzať pod prístreškom.

 

Štýly záhrady a ich úpravy

 

Do rodinnej záhrady celkom iste patrí aj bazén. Tak isto však v žiadnom prípade nesmiete zabudnúť na jeho zabezpečenie, aby sa v čase vašej, i keď možno len chvíľkovej nepozornosti, nestal pre vaše ratolesti nebezpečným.

 

 

Štýly záhrady a ich úpravy

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Štýly úprava záhrady - II.časť

 

Záhrada vo svahu I. časť – oporné múriky

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa záhrad a okolia domu

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto:www.vashsad.ua, www.raum-ferienwohnungen.de, www.remontbp.com