Svetlovody – jednoduchšia cesta k osvetleniu tmavých priestorovV starších domoch, na chatách či chalupách určite nájdeme priestory, ktoré sú utopené v tme a inštalácia okien je zložitá. Čo s tým? Pomerne jednoduchým riešením problému, ako presvetliť temnejšie zákutia domu alebo aj rozsiahle plochy, je svetlovod. Nájsť rovnováhu a snúbiť svetelné nároky typické pre trvalý pobyt i konkrétne činnosti nie je jednoduché. Cieľom je spríjemniť pobyt osôb pri špecifických aktivitách a zabezpečiť dostatok svetla s ohľadom na povahu vykonávanej činnosti.

 

Svetlovodné zariadenie nie je nijak zvlášť zložité, iba dômyselne využíva fyzikálnych zákonov, odrazu svetla. Dalo by sa opísať ako trubicové strešné okno, ktorého vrchná sklenená kopula (z tvrdeného skla) umiestnená na streche alebo stene prepúšťa denné svetlo, znásobuje jeho intenzitu a odvádza ich do tubusu. Kupola môže byť rovná a hladká a pripomínať skôr strešné okienko, pričom vyššia účinnosť má kopula okrúhleho tvaru. Avšak rozdiely nie sú nijako zásadné.

 

Od kupoly sa svetlo prenáša ďalej tubusom s vnútornou reflexnou úpravou na báze striebra alebo hliníka, ktorá ho odráža. Dĺžka tubusu môže byť aj niekoľko metrov, podľa podmienok konkrétneho riešenia a môže byť rôzne nastavená a v ťažko dostupných miestach možno tubus i "ohýbať" kolenami v uhloch 30 až 90 stupňov, prípadne je tubus flexibilný a pri ohýbaní nie sú kolená treba. Pozor ale - príliš komplikovaná cesta môže prispieť k zníženiu funkčnosti svetlovodu. V koncovej časti, difuzéra inštalovanom do podhľadu, sa potom svetlo rovnomerne rozptyľuje do priestoru. 

 

Svetlovody – jednoduchšia cesta k osvetleniu tmavých priestorov

 

Svetlovody obsahujú niekoľko technických prvkov, ktoré zvyšujú efektivitu prenosu svetla, ale aj jeho kvalitatívne parametre ako farba - chromatičnosť. Využívajú sústavu optických hranolov (Fresnelove šošovky), vytvorených po obvode aj vrchole kupoly, ktoré zaisťujú zmenu uhla dopadajúceho svetla tak, aby smerovali priamo do tubusu, čo znižuje počet odrazov svetla a zároveň tak zvyšuje jeho efektivitu.

Odrazové kopulové zrkadlo umiestnené na vnútornej strane kupoly nasmerovanej proti južnej strane zráža svetlo dopadajúce pod extrémne nízkym uhlom priamo do tubusu. Polymerické odrazné plochy umožňujú najväčšiu efektivitu prenosu svetla.

 

Svetlovody sa vyrábajú v rôznych priemeroch, ktorých voľba závisí od typu miestnosti, ktorá má byť osvetlená, množstvo svetla, ktoré do nej má byť privedené, aj na stavebných podmienkach, okrem iného tvaru či sklonu strechy. Menšie priemery sa používajú napr. do hygienických miestností či menších, trebárs podkrovných priestorov, naopak svetlovody s veľkými priemermi dobre slúžia v rozmerných priestoroch. V obytných priestoroch sa zvyčajne používa priemer 35 cm. Zariadenie je vhodné ako do novostavieb, tak do starej zástavby. Svetlovod s priemerom 25 cm presvetlí za optimálnych svetelných podmienok miestnosť o podlahovej ploche až 7 m2 a svetlovod s priemerom 35 cm presvetlí miestnosť o podlahovej ploche cca 9 - 10 m2.

 

Svetlovody – jednoduchšia cesta k osvetleniu tmavých priestorov

 

Aby efektivita svetlovodu bola čo najvyššia, umiestňuje sa na čo najviac oslnenú stranu objektu - teda najlepšie južnú. Môže prísť ako do plochých, tak do šikmých striech, ale pretože je rozhodujúca tiež vzdialenosť osvetľovaného priestoru od strechy, môže sa niekedy montovať aj na obvodové múry objektov. Ak nebudete svetlovod inštalovať svojpomocne, časť prác na strešnom plášti vykonávajú zvyčajne pokrývačské firmy, inštaláciu interiérových častí svetlovodu potom väčšinou sádrokartonári.

 

Pri výbere konkrétneho produktu je dôležitá vodotesnosť, tepelná nepriepustnosť aj odolnosť vrchného krytu proti UV žiareniu. Celý systém by mal byť hermeticky uzavretý, a tým je zaistená dokonalá vodotesnosť bez možnej kondenzácie vodných pár v tubuse či na vnútornej strane zasklenia svetlovodu. Rovnako tak vodotesné napojenie na strešný plášť musí byť nainštalované tak dobre, aby tadiaľ nemalo šancu zatekať.

 

Svetlovody – jednoduchšia cesta k osvetleniu tmavých priestorov

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Anglický dvorec - presvetlenie pivničných priestor

 

Princíp a inštalácia svetlovodu

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody  na tému Okná

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.archiproducts.com, www.solarway.su, www.eco.ph

Autor: Ivan Nôta