Takto sa stavajú v Afrike domy z plastových fliašPre našinca je PET fľaša úplne bežná vec, ktorú po vypití nápoja vyhodí. V Nigérií však ide o významný prvok v stavebníctve. Prijmite našu pozvánku do horúcej Afriky. Ukážeme vám, ako sa dá z PET fliaš postaviť veľmi slušné a pohodlné bývanie.

 

Nigérijské paradoxy

 

Nigéria patrí medzi najväčšie krajiny Afriky a je so svojimi takmer 140 mil. obyvateľmi najľudnatejšou krajinou Afriky. Taktiež patrí medzi krajiny najviac obdarené prírodným bohatstvom, je najväčším producentom ropy v Afrike a je najväčším africkým dodávateľom ropy pre USA. Napriek svojmu nesmiernemu prírodnému bohatstvu, či už v podobe nerastných surovín alebo podnebia vhodného na poľnohospodárstvo je Nigéria veľmi chudobnou krajinou.

 

V rámci organizácie OPEC je najchudobnejšou krajinou, ktorá patrí do tohto združenia a podľa rôznych zdrojov je 14 až 16 najchudobnejšou krajinou sveta, podľa percenta obyvateľstva žijúceho v chudobe (približne 60 %). Popri veľmi zlej ekonomickej situácii je v krajine i veľmi zlá bezpečnostná situácia. Množstvo vnútorných konfliktov, ktoré sú pripisované etnickým či náboženským rozdielom a stretom je alarmujúce tak ako i počet mŕtvych, ktorí pri týchto stretoch prichádzajú o život. S bezpečnostnou situáciou majú domy z PET fliaš mnoho spoločného, hlavne to, že sú nepriestrelné. Poďme však po poriadku.

 

Takto sa stavajú v Afrike domy z plastových fliašStavba, ktorá sa často nevidí

 

V obci Sabon Yelwa v Nigérii je obrovský nedostatok bytov. Všade sa ale váľa obrovské množstvo plastových fliaš. Skupina aktivistov prišla s plánom, ako vyriešiť neutešenú bytovú situáciu. Vrhla sa na cesty, do kanálov a priekop, zozbierala tisíce fliaš a začala z nich stavať domy.

 

Dom o obytnej ploche 58 metrov štvorcových má kuchyňu, halu, dve kruhové izby, kúpeľňu a toaletu. Celá konštrukcia domu vyjde na 14 tisíc fliaš, stavajú sa však hlavne menšie domčeky s priemernou spotrebou 7800 fliaš.

 

Takto sa stavajú v Afrike domy z plastových fliašPlastové fľaše sú naplnené pieskom a každá z nich váži okolo troch kilogramov. Fľaše sú na sebe položené vo vrstvách a spojené bahnom a cementom.

 

 

 

 

 

 

Takto sa stavajú v Afrike domy z plastových fliašPo postavení steny je hrdlo každej fľaše omotané bužírkou a prepojené s hrdlom ďalšie fľaše. Touto sieťou je spojená celá stena, ktorá vďaka tomu získa ďalšiu podporu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Takto sa stavajú v Afrike domy z plastových fliašStavba takéhoto domu vôbec nepripomína stavbu nejakej biednej chatrče. Obrovský dôraz je kladený na presné dodržiavanie plánov, lícovanie stavebného materiálu a precíznosť meraní rozmerov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takto sa stavajú v Afrike domy z plastových fliašFarebné uzávery fliaš vyčnievajú z cementom omietnutej steny, čo jej dodáva jedinečný originálny vzhľad. Stavba z plastových fliaš naplnených pieskom je odolná proti požiaru, nepriestrelná a mala by vydržať aj zemetrasenie. V interiéri je stála teplota okolo 18 ° C, čo je v tropickej klíme veľmi príjemné. Nie je ničím výnimočným, ak na streche uvidíte solárne panely.

 

V Nigérii žije 160 miliónov obyvateľov a denne sa tu vyhodí okolo troch miliónov plastových fliaš. V krajine chýba 16 miliónov bytových jednotiek, na ktoré ale nemá najľudnatejšia krajina Afriky peniaze.

Stavba domu z PET fliaš pritom vyjde na štvrtinu sumy, ktorá by bola potrebná na vybudovanie štandardného domu. Dom v obci Sabon Yelwa vyšiel ten, ktorý vidíte na obrázkoch na 12 700 dolárov v prepočte necelých 11 500 tisíc €. Za projektom v Nigérii stojí mimovládna organizácia Asociácia pre rozvoj obnoviteľnej energie (DARE).

 

 

Takto sa stavajú v Afrike domy z plastových fliaš

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Magický dizajn kontajnerového domu

 

Minidomy novej generácie vám pomôžu uniknúť do ticha

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Domy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.worldarchitecturenews.com