Ťažká a ľahká plávajúca podlahaSystém podláh je odporúčaný do bytových domov i do kancelárií, kde úžitkové zaťaženie nepresiahne mieru 5 kN / m 2 (500 kg / m 2 ). Jedná sa o všetky typy podláh, ktoré sú uložené tzv. plávajúcim spôsobom. To znamená, že podlaha nie je pevne spojená s podkladom ani s vertikálnymi konštrukciami v miestnosti. Od nosného základu je oddelená pružným materiálom, ktorý spôsobuje spomínané "plávanie". Hlavný dôraz je kladený na akustiku. Ak sú podlahy umiestnené medzi rozdielne vykurovanými priestormi, tak je treba zohľadniť aj možné tepelné straty. Plávajúce podlahy sa delia na niekoľko druhov podľa materiálového riešenia a technológie realizácie.

 

Ťažká plávajúca podlaha

 

Roznášacia doska je tvorená vystuženým betónom alebo anhydritom. Výhodou sú dobré akustické parametre vzduchovej i krokovej nepriezvučnosti, mechanická odolnosť a možnosť akumulovať teplo. Nevýhodou je potom "mokrý" proces výroby, vyššia hmotnosť a časová náročnosť - tvrdnutie a vysychanie dosky.

 

Ľahká plávajúca podlaha

 

Roznášacia vrstva je tvorená doskovú konštrukciou, napr. jednou alebo dvoma vrstvami krížom položených a spojených OSB dosiek. Výhodou týchto podláh je nízka hmotnosť, rýchlosť prevedenia a možnosti menšej hrúbky podlahy. Ľahké podlahy je treba vždy navrhovať a vykonávať ako systémové certifikované riešenia vrátane predpísaných detailov.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Laminátová podlaha

 

Triky pre pokládku plávajúcej podlahy

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Podlahy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.vse-postroim-sami.ru

Autor: Ivan Nôta