01.jpgMožno aj vy stojíte nad dilemou, či kúpiť alebo nekúpiť tepelné čerpadlo k vášmu novému domu. Ponuka znie lákavo a vy si na jej základe sľubujete každopádne zníženie nákladov za vykurovaciu sezónu. Zaváži tiež fakt, že tepelné čerpadlo umožňuje vykurovať a ohrievať vodu ekonomicky i ekologicky výhodne. Kúpiť? Nekúpiť? V niektorých prípadoch kúpy sa jedná o správne rozhodnutie, inokedy sa tepelné čerpadlo neoplatí. Poďme si znázorniť aspekty, ktoré vám pri dileme pomôžu. Aké úskalia skrývajú najrozšírenejšie druhy tepelných čerpadiel a aké sú ich výhody?

 

Tepelné čerpadlá sa pre vykurovanie domácností používajú čoraz častejšie. Dôvodom nie je len úspora energie a zníženie nákladov za vykurovanie, okrem ekonomických výhod láka aj ekologický aspekt tohto druhu získavania energie.

 

Na kúrenie i ohrev vody

 

Hoci princíp fungovania tepelného čerpadla je známy viac ako sto rokov, súčasné technológie umožňujú vybudovať dostatočne malé a finančne dostupné zariadenie, ktoré sa dá využívať aj u rodinných domov. Výhodou je hlavne komfortný a ľahko ovládateľný spôsob vykurovania a využitie obnoviteľných zdrojov energie. Vykurovanie pomocou tepelného čerpadla nie je ničím neobvyklým, toto riešenie sa objavuje stále častejšie nielen u nových budov, ale aj pri rekonštrukciách bytových objektov. Zariadenie odoberá teplo zo zeme, vzduchu alebo vody a odovzdáva ho nemrznúcej kvapaline obiehajúcej v rúrkach.

 

Privádza nazhromaždené teplo do výparníka, kde sa nachádza chladivo (látka o veľmi nízkom bodu varu). Dochádza k odpareniu a plynné skupenstvo chladiva je nasávané kompresorom. Kompresor plyn stlačí a vďaka tomu sa zvýši teplota sústavy. Zahriaty plyn odchádza do tepelného výmenníka, kde teplo odovzdáva kvapalinou vykurovacieho systému a tá sa využíva na vykurovanie domu alebo ohrevu vody v zásobnej nádrži. Teplota chladiva tým klesá, skupenstvo sa zmení späť na kvapalné (plyn kondenzuje) a vracia sa do systému. Dostane sa opäť do výparníka a celý proces sa opakuje.

 

Nízke prevádzkové náklady

 

Tepelné čerpadlá sú vhodné hlavne do novostavieb a starších, ale zrekonštruovaných objektov. Odborníci ich odporúčajú aj do pasívnych a nízkoenergetických domov. Systémy s tepelným čerpadlom patria vo väčšine európskych krajín medzi štátom podporované zdroje vykurovania a pre ich obstaranie možno využiť rôzne dotačné programy. Ceny čerpadiel sa počas posledných rokov výrazne znížili, hlavne vďaka znižovaniu tepelných strát obytných objektov a tým aj potrebného výkonu čerpadla. Ak vlastníte starší dom, oplatí sa najskôr investovať do izolácie a až potom zvažovať obstaranie tepelného čerpadla.

S vyššími stratami tepla idú ruka v ruke aj vyššie požiadavky na výkon vykurovacieho zariadenia. Museli by ste preto investovať do výkonnejšieho zariadenia a to sa v prípade tepelného čerpadla predraží, vyhadzujete peniaze doslova oknom. Rovnaká situácia nastane, ak tepelné čerpadlo zbytočne nadimenzujete. Návratnosť investície a celková úspora na výdavkoch za vykurovanie teda závisí od mnohých faktorov.

 

Záleží aj na tom, koľko členov má vaša domácnosť, aká je ročná spotreba teplej vody aj aký zdroj vykurovania ste používali pred tým. Všeobecne možno povedať, že tepelné čerpadlo ušetrí za rok asi dve tretiny nákladov za vykurovanie oproti vykurovaniu elektrinou a asi tretinu v porovnaní s plynovým kotlom. Pri započítaní rastu cien energií sa návratnosť investície do obstarania tepelného čerpadla pohybuje pri rodinných domoch okolo šesť rokov.

 

Aký typ tepelného čerpadla zvoliť?

 

Tepelné čerpadlo – investovať či nie?Či sa tepelné čerpadlo oplatí nezávisí len na tom, koľko ušetrí, ale aj koľko stojí. Vstupné finančné náklady sa však rôznia podľa typu čerpadla, ktoré pre svoj dom vyberiete. V Slovenskejrepublike sa najčastejšie používajú dva druhy tepelných čerpadiel pre vykurovanie a to zem / voda a vzduch / voda. Nižšiu počiatočnú investíciu vyžaduje tepelné čerpadlo vzduch / voda. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že je to ideálna možnosť, pretože nie je nutné budovať hlbinné vrty alebo stavať plošné kolektory.

 

Teplo získava zariadenie z vonkajšieho vzduchu a využíva ho na ohrev vody v systéme. Vzhľadom na klimatické podmienky strednej Európy však počítajte s až o 30% vyššími nákladmi na prevádzku. Okrem toho sú vo vzduchových čerpadlách obrovské rozdiely, tie najlacnejšie zariadenia môžu obťažovať hlukom. Čím lepšie je prepracovaný systém odhlučnenia, tým je aj čerpadlo drahšie. Zohľadnite tiež životnosť tepelného čerpadla, u zemných čerpadiel je overená životnosť kompresora viac ako 20 rokov, pri systéme vzduch / voda je kratšia o 20-30%. Navyše vonkajšej jednotky tepelných čerpadiel typu vzduch-voda väčšinou pôsobia v okolí domu ako päsť na oko a je dobré im nájsť nejaké skryté miesto. Finálnu bilanciu ale ovplyvňujú aj ďalšie faktory, napríklad rast cien energií, ceny za servisné práce a ďalšie položky.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Podľa čoho vyberať tepelné čerpadlo

 

Systémy tepelných čerpadiel

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Tepelné čerpadlá

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.aquatoria.kiev.ua, www.sovet-ingenera.com

Autor: Ivan Nôta