Drevo je tepelný izolant. Odráža teda teplo späť do miestnosti a má  zanedbateľnú schopnosť akumulácie. Pre vykúrenie zrubovej chaty s menšími rozmermi pôdorysu, napríklad 7x5m, z masívnych trámov teda stačia napríklad len malé gamatky. Z dôvodu vyššie spomenutých akumulačných vlastností zrubovej steny je výhodné umiestniť do vnútornej časti domu prvok akumulácie schopný, ako napríklad  murovanú priečku, kachľové pece, murovanú pec  a podobne.

 

Tepelno - izolačné vlastnosti dreveníc a zrubov

 

Našim normám vyhovuje zrubová či zrubová stena s hrúbkou  30-35 cm. Vzhľadom k postupnému vysychaniu drevostavby je však požadovaný tepelný komfort dosiahnutý už  pri menších hrúbkach zrubových a zrubových stien. Pre dobrý príklad stačí navštíviť niektorú zo škandinávskych krajín. Napríklad prevažná väčšina starých aj nových zrubových domov v Nórsku má hrúbku masívnej drevenej steny len 20cm, bez dodatočného zaizolovania zvnútra. A pritom na väčšine nórskeho územia nie sú zimné teploty pod -30 ° C žiadnou výnimkou.

 

Dôležitá je  tesnosť  všetkých tesárskych spojov a pozdĺžnej vodorovnej drážky na styku trámov či klád v stene. K najväčším tepelným stratám dochádza práve tzv. "tepelnými mostmi", teda miestami, ktoré majú oproti ostatným častiam domu výrazne nižšiu tepelno-izolačné schopnosť.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Divoké zruby

 

Zrub v rustikálnom štýle

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Domy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.dobrahata.com.ua

Autor. Ivan Nôta