Dom s prívlastkom smart Ešte pred pár rokmi by sa takmer nikomu z nás nesnívalo, že dnes budú v ponuke domy, ktorých funkcie môžeme ovládať na diaľku, ktoré budú tak odlišné, že sa budú nazývať pomenovaním smart. Zdá sa, že digitálna „smart“ revolúcia prišla skôr, ako sme očakávali a okrem smartfónov a iných zariadení, hrdiacich sa týmito prívlastkami sa dnes môžeme stretnúť tiež s pojmom smart house.

 

Kúpte si dom s ovládačom zdarma

 

Presne tak. Vďaka smart technológiám už dnes cestou z práce (ale aj z opačného konca sveta) môžeme pár kliknutiami na displej mobilu spustiť zavlažovanie záhrady, presmerovať vnútorné či vonkajšie kamerové systémy, vyladiť klimatizáciu, prípadne zapnúť kúrenie, vytiahnuť žalúzie, alebo si dať na diaľku uvariť večeru. A to nie je všetko. Vo všeobecnosti však prestáva platiť pravidlo, že najchytrejším v dome ste vy, alebo váš partner.

 

Ide o to, že technológie v chytrých domácnostiach môžu fungovať (a fungujú) ako jeden celok, ovládateľný na diaľku pomocou jediného ovládača (aplikácie v mobilnom telefóne) a všetko je možné zautomatizovať. Nielen rodinné domy, ale celé bytové komplexy sú v hľadáčiku firiem, zaoberajúcich sa chytrými technológiami. V praxi to znamená napríklad presné navádzanie návštevníka obytnej zóny na voľné miesto parkoviska a odtiaľ presnú navigáciu k cieľu, pokiaľ ide len na návštevu. Ak sa jedná o majiteľa bytu, ten si už počas cesty domov môže nastaviť kúrenie v izbách, kde bude po príchode potrebovať príjemné teplo, zapnúť kávovar či práčku a vykonať množstvo iných činností.

 

Smart firmy zároveň disponujú bezdrôtovým riešením elektroinštalácie, kde vôbec  nie je potrebné sekať do stien a ťahať káble. Toto je zaujímavé predovšetkým pre už stojace objekty, ktorých majitelia túžia po modernom bývaní no zároveň sa desia stavebných úprav. Je teda zrejmé, že smart technológie, ktoré môžu uľahčiť život, sú už dnes dostupné naozaj pre každého.

 

Dom s prívlastkom smart Chytrý dom, ktorý dokáže zachrániť život

 

Nie, nepohybujeme sa v žánri sci-fi. K novo vyvinutým elektroinštaláciám domov patrí napríklad unikátny systém, ktorý dokáže v reálnom čase monitorovať základné životné funkcie obyvateľov domu. Celý systém sa pritom „vtesná“ do jednej aplikácie. Táto pritom dokáže riadiť celý rad procesov, zahrňujúci napríklad meranie tlaku, glukózy či sledovanie dychu všetkých obyvateľov príbytku. K ďalším plusom systému môžeme prirátať šetrenie. On totiž dokáže snímať hodnoty z meradiel spotreby energií domácnosti a bezdrôtovo ich prenášať do centrálnej jednotky. Tá spotrebu prepočíta, vyhodnotí a ponúkne úsporné návrhy (napríklad reguláciu vykurovania v miestnostiach, kde v danej chvíli nie je potrebná).

 

Zabudli ste niekde za sebou vypnúť svetlo? Systém to urobí za vás. Výsledky dokazujú, že napríklad na kúrení ľudia môžu vďaka smart technológiám ušetriť až tridsať percent. Dnešné domy majú tiež množstvo rôznych druhov vykurovacích energetických zdrojov. Okrem kotlov sú to tiež napríklad solárne panely, tepelné čerpadlá, krby či čokoľvek iného. Systém smart vie všetky tieto zdroje prepojiť do jedného celku tak, aby si medzi sebou „rozumeli“.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Životnosť, údržba a bezpečnosť domu, krytého pôdou

 

Rekonštrukcia podlahy pomocou ľahkého betónu

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Domy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.futureforall.org, www.dailyherald.com

Autor: Ivan Nôta