Terasy sú príjemným predĺžením interiéru, lahodiacim duši i oku, ktoré umožňujú využitie priameho okolia domu. Ak ste pri stavbe svojho domu s terasou nepočítali alebo ak žijete v staršom dome bez terasy, určite nadíde čas, kedy začnete premýšľať nad jej dostavbou.

 

Terasa z dreva

 

Z materiálov na vhodných na stavbu terasy má dnes jednoznačne zelenú opäť drevo, poprípade materiály, ktoré majú jeho vzhľad. Po rokoch , kedy boli v trende betón a dlažba, došlo teda znovu k jeho oživeniu.

 

Spôsobila to možno potreba človeka, vracať sa k prírodným materiálom, ale možno i fakt, že drevo je jednoducho tvárny a ľahko opracovateľný materiál použiteľný aj ako dlažobný materiál. Zaujme širokou možnosťou stvárnenia jednotlivých prvkov alebo prispôsobením hrúbky konkrétnym potrebám.

 

 

Aké druh dreva je vhodný na stavbu terasy z dreva?

 

Pre drevené terasy sú vhodné tvrdé a trvanlivé druhy dreva. Z domácich ihličňanov je záujem o drevo borovicové tiež drevo smrekovcové, z listnatých stromov sa na stavbu terás využíva najmä drevo bukové, dubové, jaseňové, agátové a jarabinové. Tieto drevá však patria medzi drevá strednej tvrdosti. K skutočne tvrdým drevám patria najmä drevá tropických drevín ako bangkirai, céder, bukit mahagón, okumé, sekvoja alebo massadanduba.

 

Ak chcete na stavbu terasy použiť domáce dreviny, terasa vás vyjde, samozrejme, lacnejšie. Aby ste však získali kvalitu a terase predĺžili životnosť, musíte jej drevo ošetrovať rôznymi ochrannými procesmi. Medzi takéto drevá spadá aj drevo borovicové a smrekové, ale i drevo s hustejšou štruktúrou ako je napr. dubové. Každé drevo je pôsobením vlhkosti šmykľavé, jedno viac, iné menej.

 

Záleží to od jeho fyzikálnych vlastností a skladbe povrchu. Pokiaľ je smrekové alebo borovicové drevo určené na použitie vo forme vonkajších podláh, musí byť opatrené protišmykovými drážkami a taktiež tlakovo impregnované. Napriek povrchovej úprave sa hodí viacej na použitie pod prístreškami a v altánkoch, aby sa eliminovalo riziko pošmyknutia. Pri týchto drevinách je zároveň vhodné a potrebné, ukladať ich na zdvihnuté rošty, aby bolo drevo odvetrávané zo všetkých strán a ešte viac sa tak obmedzila možnosť vzniku plesní.

 

Terasa z dreva

 

Exotické dreviny, vďaka prostrediu, z ktorého prichádzajú, majú vybudovanú prirodzenú odolnosť voči poveternostným podmienkam a ich drevo teda nepotrebuje dodatočné ošetrenie. Jeho životnosť je podľa jednotlivých druhov rozdielna, ale v porovnaní s domácimi drevinami až 2 či 3 krát dlhšia. Samozrejme, kvalita ich vlastností sa prejaví v ich cene.

 

Na povrchu každého dreva sa v letnom suchom období, veľmi často objavujú drobné trhliny. Nenechajte sa týmto pomýliť. Nejde o nekvalitu dreva. Z dreva sa pôsobením suchého a teplého vzduchu vytráca vlhkosť, ktorá sa však vo vlhkejšej časti roka zase v dreve doplní a trhlinky sa znovu privrú alebo celkom uzavrú. Takýmito trhlinami je v našom podnebí typické najmä už spomínané drevo massaranduba a itauba. Nepomerne menej sa ich nachádza v u nás populárnom teaku, ipe alebo v cédri. Na ich ošetrenie ich povrchu nie sú potrebné moridlá, tým pádom, aby sa čím dlhšie zachovala ich prirodzená farba, môžete ich povrch pretierať olejom.

 

Drevo sa exteriéri používa aj v rôznej forme konečného spracovania, to znamená ako guľatina, pologuľatina, hranoly, laty, dosky a rôzne tyčky či prúty. No a ako bude vaša terasa vyzerať, to už záleží skutočne len a len na vás.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Ohlásenie drobnej stavby

 

Drevená terasa na prízemí

 

Ďalšie články na tému Altány a terasy

 

 

1.6.2012© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk  

 

Foto: www.strou-dom.net