Lacné kúrenieOd kúrenia očakávame hlavne bezproblémovú prevádzku, pocit dostatočného tepla a samozrejme čo najnižšie náklady na jeho zakúpenie a prevádzku. Samotný výber vhodného systému je, samozrejme, závislý od účelu a využitia budovy.

 

Pri výbere je rozhodujúcich hneď niekoľko rôznych kritérií. Mimo účelu, dizajnu vykurovacích telies a druhu vykurovacieho média, je jedným z najdôležitejších aspektov výška jeho prevádzkovej teploty. A práve tá v súčasnosti určuje trend.

 

Ešte pred niekoľkými rokmi sa na Slovensku, takmer ako jediný systém vykurovania, využívalo tzv. ústredné kúrenie s liatinovými radiátormi ako vykurovacími telesami a vodou ako médiom. Dnes sa majitelia rodinných a obytných domov majú možnosť rozhodnúť hneď medzi 3 najdôležitejšími systémami.

 

Ako teda dosiahnuť "lacné kúrenie" ?

Najrozšírenejším zostáva ešte stále teplovodný systém, či už s prirodzeným alebo núteným obehom, ktorého teplonosnou látkou je voda ohrievaná do 110°C.

 

Ďalším systémom je nízkoteplotný systém tiež pracujúci s vodou, ktorá je ale ohrievaná len na maximum 45-60°C (zvyčajne sú to však teploty ešte nižšie). Tento systém bol vyvinutý na základe snahy znížiť tepelné straty. Náklady na jeho obstaranie sú síce o niečo vyššie, ale jeho reálna cenová úspora oproti konvekčným vykurovacím sústavám predstavuje okolo 20%.

 

Tieto systémy potrebujú na kvalitné odovzdanie tepla do miestnosti väčšie vykurovacie telesá, preto sa využívajú plošné vykurovacie prvky, ktorých výhodou oproti klasickým radiátorom, je rovnomerné rozloženie tepla do ich konštrukcie. Vďaka nim tak vzduch v miestnosti prúdi prirodzene a vytvára takmer ideálnu tepelnú polohu.

 

Tretím systémom je systém teplovzdušný, v ktorom je teplonosnou látkou ohriaty vzduch. Staršie teplovodné systémy s kotlami s poväčšine prirodzeným obehom sa dnes poväčšine uplatňujú v menších objektoch, čiže rodinných domoch alebo menších bytových domoch. Výhodou týchto systémov je, že obeh vody, teda média, nie je závislý od dodávky energie do čerpadla a tak vlastne nedochádza k výpadkom vo výrobe tepla. Ich nevýhodou je, samozrejme, práve malý prevádzkový tlak, preto musí mať rozvodné potrubie väčší priemer a vykurovacie telesá sú tým pádom automaticky väčšie a ťažšie.

 

Pri rekonštrukciách kúrenia a do novostavieb sa už stále častejšie inštalujú nízkoteplotné systémy s núteným obehom za pomoci tepelného čerpadla. Výhodou oproti spomínaným teplovodným systémom je jeho ekonomicky výhodnejšia prevádzka a možnosť využiť aj alternatívne zdroje tepla.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Solárny ohrev úžitkovej vody

 

Čo by ste mali vedieť o bojleri

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Ohrev vody

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.oesting.de