Statika staviebDlhodobé pôsobenie rozpustných solí, vlhkosti alebo tlaku spodnej vody môže závažne poškodiť steny a múry vo vašom príbytku. Ak na ich povrchu spozorujete tvorbu drobných trhliniek, nezostáva vám nič iné, ako ich pravidelne a pozorne sledovať. Zamerať by ste sa mali predovšetkým na trhlinky vytvorené na nosných múroch a na podperných stĺpoch.

 

Aby ste si boli istí, že sa trhliny nezväčšujú, pripravte si malý domáci test. Z poškodeného miesta, ktoré chcete sledovať odstráňte omietku a kolmo na už vytvorené trhliny urobte zo sadry prúžok v tvare obdĺžnika s rozmermi približne 150 × 80mm a hrúbke cca 8 mm. Ak sa po krátkom čase na testovacom prúžku objavia trhliny, ktorých veľkosť presiahne 2 mm, čím najrýchlejšie sa obráťte na kvalifikového statina.

 

Pre váš majetok i život môže byť nebezpečné i ďalšie poškodenie, ktoré zapríčiňuje vytočenie alebo prehnutie steny. Pokiaľ tento jav prichádza pomaly, je možné, že sa deštrukčný proces ešte sám zastaví a zastabilizuje. Ak má však skrivenie steny rýchly priebeh, hrozí obyvateľom domu zavalenie, pretože sa stavba môže pomerne rýchlo zrútiť.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Strešná terasa ako úžitková záhrada

 

Opravujeme strop

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Rekonštrukcie a údržba

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: progorodsamara.ru