Chcete aby vaša plávajúca podlaha bola TIP TOP? Reklama síce hovorí, že jej pokládka je tak jednoduchá, že to zvládnete aj sami, existujú však okolnosti, ktoré by mohli investíciu do materiálu dokonale pochovať. Povieme vám teda o veciach, ktorých by ste sa mali pri pokládke vyvarovať. Naopak dodržať by ste mali toto: Dajte pozor na nerovný podklad, vyberte si dobrú podložku, dodržte dilatačnú škáru a pozrite sa poriadne na obrázkový návod od výrobcu.

 

Triky pre pokládku plávajúcej podlahy

 

Zásady a pravidlá pri pokládke plávajúcej podlahy

 

Ceny laminátových podláh sú v súčasnej dobe tak nízke a lamely sa pokladajú tak ľahko, že si na ne pri renovácii bytu môže trúfnuť aj len priemerne nadaný kutil. Vďaka zámkom sa netreba trápiť s lepením, práca ide od ruky. Napriek tomu je potrebné dodržať niekoľko zásad, aby podlaha slúžila tak, ako má.

 

1) Vyrovnať podklad

 

Nejde o drobné nerovnosti alebo vyčnievajúce kamienky z betónového podkladu, ale o "lavór", ktorý na podlahe nechali stavbári. Na dĺžku jedného metra by nerovnosti podkladu nemali byť väčšie ako zhruba dva milimetre. Ak sú väčšie, je potrebné kúpiť samonivelačnú stierku a podklad jej pomocou vyrovnať, podobné nerovnosti podložka proti kročajovému hluku nevyrovná. Niekedy býva podklad tak nerovný, že sa oplatí najväčšie "veľhory" v betóne vyrovnať zbrúsením a až potom stierkovať. V opačnom prípade by ste jej použili toľko, že by vás podklad stál viac ako podlaha samotná. Podlahu treba pred pokladaním nechať vyschnúť, zvyčajne sa uvádza, že pre bežné podlahy by vlhkosť nemala prekročiť 2%.

 

2) Nestavte na najlacnejšiu podložku

 

Aj keď máte pocit, že podklad musí byť suchý, oplatí sa po miestnosti rozprestrieť parotesnú fóliu (nepoužíva sa pre drevené podklady). Niektoré podložky proti kročajovému hluku ju mávajú už nalepenú na sebe. Jednotlivé pruhy fólie k sebe prilepte (podobne ako sa to robí napríklad pri výstavbe sadrokartónového podkrovia). Ak podlahu plánujete užívať s dlhodobou perspektívou a nie len pár rokov, nekupujte najlacnejšie podložky za cenu "pár centov" za meter štvorcový. Tento penový materiál sa pomerne skoro zošliape, podlahové lamely sa potom začnú dotýkať podkladu a všetok hluk sa začne prenášať do konštrukcie domu.

 

3) Dilatačné špáry

 

Začnite vždy zľava do prava, zámky lamiel sú tak stavané. A keď budete pokladať prvý rad, fixujte ich asi 15 milimetrov od stien, aby ste dodržali dilatačnú špáru. Možno použiť obyčajné drevené skosené špalíčky, veľmi dobre sa ale pracuje s ozubenými plastovými špalíkmi, kde možno dilatačnú špáru plynule nastavovať. Len máloktorá stena je tak rovná, aby sa vystačilo s jedinou hrúbkou špalíka.

 

4) Systémy zámkov

 

Každý výrobca používa trochu iný systém zámkov lamiel. Často sa lamely pokladajú tak, že sa napájajú krátkou stranou a sklopia k podlahe. Pozdĺžne sa zaklapnú ľahkým poklepaním na dlhšiu stranu. U niektorých starších podláh sa museli lamely doklepnúť po užšej strane, aby sa zámok zaistil. Montáže sa netreba báť, prakticky na každom balení lamiel nájdete obrázkový návod. Vo vlhších priestoroch sa odporúča aj zámkové lamely k sebe lepiť - lepidlo sa nanáša na hornú časť zámku.

 

Dôležité: Lamely nechajte odpočinúť

Balíky s lamelami podlahy nechajte aspoň 48 hodín v miestnosti, kde sa bude podlaha pokladať.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Ako skontrolovať vlhkosť podkladu pred montážou plávajúcej podlahy

 

Nemýľte si lino a linoleum pri výbere tej správnej podlahovej krytiny

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Podlahy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.ibr.com

Autor: Ivan Nôta