Pokiaľ sa práve rozhodujete aký typ podlahovej krytiny použiť vo vašom novom či práve renovovanom príbytku, mali by ste zvážiť niekoľko rozhodujúcich skutočností.

 

Výber podlahy

 

Čo zásadne ovplyvňuje výber podlahy?

 

Kam, do ktorej miestnosti chcete krytinu použiť, koľko času chcete venovať starostlivosti o ňu, máte podlahové kúrenie a v neposlednom rade aj to, či po vašom príbytku behá štvornohý priateľ vašej rodiny. Ak ste sa práve začudovali nad posledne spomenutým faktom, tak vás upozorňujeme, že táto otázka je viac než odôvodnená a to skutočnou praxou. Pre lakované parkety by totiž pazúriky vášho psa boli úplnou pohromou.

 

Keramické a kamenné dlažby

 

Pokiaľ ide o vaše predstavy o starostlivosti či údržbe podlahovej krytiny, logika vám iste vraví, že do kúpelní a WC patrí jednoznačne dlažba, pretože spoľahlivo odoláva vode a je ľahko stierateľná teplou vodou s bežnými saponátovými prostriedkami.

 

výber podlahy

 

Kto je praktický a nemieni starostlivosti venovať príliš veľa času, využije vynikajúce jej vlastnosti aj na terasách, balkónoch a vstupných halách. Dlažba je veľmi obľúbená napríklad aj v kuchyniach, mnohí ju dokonca pokladajú len v priestore okolo kuchynskej linky a potom ďalej kombinujú s inou vhodnou krytinou, čím vzniká originálny rukopis bytu. Jednu z najvyšších pozícií rebríčka obľúbenosti, si vydobila práve už spomínanou jednoduchou údržbou, odolnosťou proti poškodeniu, stálofarebnosťou a dobrou tepelnou vodivosťou.

 

K jej mínusom však patrí skutočnosť, že pokiaľ sa po nej pohybujete dlhší čas alebo na nej stojíte pri výkone niektorých domácich prác, začína byť pre naše chodidlá nepohodná až nepríjemná. Najnovšie výskumy dokonca tvrdia, že dlhodobé státie alebo chôdza po dlažbe môže viesť k trvalému poškodeniu chrbtici a kĺbov. Kombinácia s inými podlahovými krytinami je teda v tomto prípade viac ako potrebná. Doporučuje sa najmä kombináciu s drevom, linoleom alebo kvalitnými behúňmi. Nakoniec ale predsa ešte pozitívum. Vďaka už spomínanej tepelnej vodivosti je ideálnou krytinou pokiaľ ide o zabudovanie podlahového kúrenia.

výber podlahy

 

Čo sa týka dlažieb kamenných, najčastejšie sa na ich výrobu využíva mramor a žula, zriedkavejšie kremenec a bridlica a ich povrchy môžu zostať prirodzené alebo sa upravujú leštením. Prírodný materiál a jeho nepresnosti vám zaručia skutočnú originalitu vašej podlahy. Cenovo dostupnejšia variácia je kameň umelý, ktorého vynikajúce vlastnosti akými sú pevnosť, trvanlivosť a odolnosť voči oderu a mechanickému poškodeniu, ho povýšili na jeden z najvyhľadávanejších podlahových materiálov.

 

 

Výber podlahy

 

Laminátová podlaha

 

Odborníci sú skôr toho názoru, že do kuchýň je vhodnejšia laminátová podlaha, ktorá v ostatnom čase prežíva doslovný boom vzhľadom na svoje vynikajúce vlastnosti a prístupnú cenu, neporovnateľne nižšiu akou je napríklad cena originálnych drevených parkiet, ktorých vzhľad laminát aj najčastejšie imituje.

 

výber podlahy

Laminátová podlaha je dobre odolná proti opotrebeniu a hlavne veľmi ľahko udržiavateľná. Stačí ju pozametať, či vysať a pretrieť vlhkou handrou alebo mopom. Z ponuky na trhu si vyberie skutočne každý, dostať ju v rozličných odtieňoch a vzoroch, ktoré sa navyše dajú aj veľmi vhodne kombinovať. Ďalšou jej prednosťou je jej jednoduchá montáž, ktorú určite zvládne aj zručný domáci majster. Treba však dodať, že nie všetky typy laminátových podláh sú vhodné do zaťažovaných priestorov. Rozoznávame ich 2 druhy a to na komerčné využitie a na využitie v domácnostiach.

 

Linoleá

 

Trendy v použití podlahových krytín prežívajú aj jeden nečakaný „comeback“ . Ešte pred pár rokmi sme z našich príbytkov nadšene odstraňovali zbytky starého linolea a menili ho za parkety či už spomínané dlažby. Výrobcovia moderných podlahových krytín sa však nechali počuť a vyprodukovali novodobé linoleá, ktoré znesú aj najťažšie zaťažkávacie skúšky a na frekventovaných a namáhaných miestach prežijú s dôstojnosťou desiatky rokov.

 

výber podlahy

Navyše v ich širokej ponuke nájdeme dostatok vhodných a príjemných vzorov a čas a námaha vyložená na ich údržbu je porovnateľná s podmienkami starostlivosti o dlažbu.

 

Drevo

 

Ten, komu to finančné podmienky dovolia sa určite rozhodne pre materiál taký osvedčený a kvalitný- akým je napr. drevo. Drevených podláh existuje niekoľko typov a rozhodnutie zostáva na samotnom zákazníkovi. Do domovov prinášajú teplo nielen vďaka svojmu prirodzenému a upokojujúcemu vzhľadu. Drevo sa skutočne vyznačuje výbornými tepelnými a izolačnými vlastnosťami a to je jeden z dôvodov, prečo sa vďaka moderným technológiám spracovania a úpravy jeho odolnosti, stáva čoraz vyhľadávanejším. Drevené podlahy možno dobre impregnovať a penetrovať.

 

Korok

 

Je vysoko ekologický materiál, ktorý je vyhľadávaný najmä kvôli výborným tepelno-izolačným vlastnostiam, pri ktorých však za zmienku stojí aj to, že vynikajúco izoluje nielen teplo ale i zvuk. Korkové podlahy majú vďaka svojej špongiovitej štruktúre vynikajúcu tzv. tvarovú pamäť. To znamená, že ak ich na jednom miesto viac zaťažíme a neskôr odľahčíme, vráti sa ich povrch do pôvodnému stavu.

 

výber podlahy

Krok je ideálny pre alergikov, pretože je antistatický a nebýva napádaný roztočmi. Je nehorľavý, odolný proti vode a má protišmykové vlastnosti. Jeho nevýhodou je však vysoká farebná nestálosť.

 

Liate podlahy

 

Tieto podlahy sú veľmi vhodné najmä do miestností vystavených vysokým nárokom na záťaž, akými sú napríklad garáže. Ich najväčšími výhodami je jednoduchá aplikácia a vytvorenie súvislej hladkej a veľmi odolnej povrchovej vrstvy bez trhlín a následne ich jednoduché ošetrovanie.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Šťastný návrat podlahových krytín, linolea a PVC

 

Požiadavky na kvalitu podláh

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Podlahy

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.energiesparhaus.at, www.fliesenleger.net, www.otdelka-expert.ru, www.wave-life.ru, www.otdelka-trade.ru, www.stfond.ru, www.ya-magazin.ru