Typy a prednosti podlahového kúreniaHistória podlahového vykurovania sa začala písať už pred 3 000 rokmi. Približne v roku 1200 pred n.l. sa úspešne používalo v gréckej provincii Anatólia, teplonosnou látkou boli spaliny. Okolo roku 80 pred n.l. Rimania opäť objavili a zdokonalili centrálny vykurovací systém a najprv takto vykurovali kúpele, neskôr celá obydlia. Teplovzdušné vykurovanie v podlahových kanáloch využívalo spaliny z centrálneho ohniska. Autorom priekopníckeho nápadu podlahového vykurovania bol Sergius Oratus.

 

Tento spôsob vykurovania bol veľmi obľúbený, pretože teplo sa v priestore šírilo rovnomerne. Novodobá technológia podlahového vykurovania sa začala naplno využívať až v 20. storočí. Dnes vieme, že podlahové vykurovanie pozitívne ovplyvňuje aj zdravie človeka, pretože teplota v miestnostiach sa vďaka nemu približuje k teplotám, ktoré sú ideálne pre ľudský organizmus a jeho aktívne psychické i fyzické fungovanie. V súčasnosti sa najčastejšie využívajú dva základné systémy podlahového vykurovania: teplovodné a elektrické.

 

Typy podlahového vykurovania:

 

- elektrické podlahové vykurovanie tvoria vykurovacie káble (termokáble alebo fólie), ktoré vytvárajú teplo vďaka elektrickej energii

- v prípade teplovodného podlahového vykurovania cirkuluje v rúrkach, ktoré sú uložené v podlahe, teplá voda.

 

Prednosti podlahového vykurovania:

 

-  nenarušuje vzhľad interiéru,

- umožňuje vertikálne rozloženie teplôt s priebehom priaznivejším pre ľudský organizmus,

- nedochádza k víreniu vzduchu (ani prachu),

- relatívna vlhkosť vzduchu je vyššia,

- umožňuje využívať nízkoteplotné zdroje energie.

 

V porovnaní s konvenčným spôsobom vykurovania, napríklad s radiátormi, umožňuje dosiahnuť rovnakej tepelnej pohody v miestnosti pri nižšej priemernej teplote vzduchu v miestnosti asi o 2 až 3°C;  zvýšenie priemernej teploty vzduchu o 1°C vyžaduje až šesťpercentné navýšenie spotreby energie.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Aká je vhodná podlaha pre podlahové kúrenie

 

Infračervené fólie a podlahové kúrenie

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Kúrenie a ohrev vody

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.aw-therm.com.ua

Autor: Ivan Nôta