Otváranie dveríNie až tak zriedkavá situácia, vybehnete na „otočku“ do pivnice alebo vysypať smeti a po návrate k dverám zistíte že kľúče sú zvnútra vo dverách, samozrejme pootočené, t.z. nepomôže náhradný kľúč ktorý máte u susedov). Skúšate volať hasičov, ale tí Vám akurát oznámia že pokiaľ nie je v ohrození majetok prípadne život, nemôžu prísť a ak by aj prišli (pokiaľ máte napr. vo vnútri hrniec na sporáku a hrozí požiar), rátajte skôr s najjednoduchšou aj deštruktívnou cestou otvorenia (oni sa s Vašimi dverami „hrať“ nebudú).

 

V tejto nepríjemnej situácii je každá rada dobrá, najprv so susedmi skúšate všetko možné. Tu radím a upozorňujem, je veľmi nevhodné skúšať iniciatívne „otvárať“ bez špeciálneho náradia a skúseností zabuchnuté dvere. Väčšinou skončíte  s ešte väčším poškodením dverí, prípadne neúspešným pokusom o odvŕtanie vložky, a máte o náklad navyše.

 

Rada č.1: Zavolajte odborníkov.

 

Firmy špecializujúce sa na núdzové otváranie dverí

 

- majú zaškolených odborníkov a špeciálne náradie, vďaka ktorému majú viacero alternatív ako bez väčšieho poškodenia dverí tieto otvoriť. S nejakým tým škrabancom na dverách vo falci ale rátajte, to sa môže stať aj pri citlivom pokuse o otvorenie dverí. V mestách Zvolen, Banská Bystrica, Detva sa o Vás postaráme, prípadne kontakt na www.interierdvere.sk

 

Otváranie dveríA ako predchádzať danej situácii ? To je kľúčová otázka. Je viacero alternatív zámkov a vložiek (ľudovo FABka) ktoré Vám pomôžu eliminovať zabuchnutie dverí.

My doporučujeme prevedenie vložky z „funkciou proti vymknutiu“ (označovaná funkcia ako BSZ), kde vložka aj pri pootočenom kľúči zvnútra dovolí z opačnej strany vopchať kľúč a odokmnuť/otvoriť dvere. Umožňuje to špeciálna spojka. Jedným príkladom je napríklad bezpečnostná vložka v tretej bezpečnostnej triede TITAN i6 3BT, výborný pomer cena/kvalita.

 

Otváranie dveríTým pádom pokiaľ máte aspoň jeden kľúč u rodiny, prípadne u susedov ktorým dôverujete J tak máte vyhrané, lebo si poradíte sami. Podobnou alternatívou vložky je prevedenie s gombíkom zvnútra resp.s „olivkou“, kde má vložka z vnútornej strany otočný gombík, t.z., zvnútra vôbec nepoužívate kľúč a potočením ovládate zámok. Ako vidíte na tu uvedenej fotografii:

 

Platí rovnako ako pri BSZ, že viete v akejkoľvek polohe otočenia olivky zvonku odomknúť. Je to veľmi praktické aj v prípade že máte starších rodinných príslušníkov, o ktorých sa staráte a potrebujete mať kedykoľvek prístup k nim. Prevedenie bezpečnostnej vložky s olivkou umožňuje aj výrobca Mul-T-Lock vložka 7x7 v 3BT.

 

V rámci zadlabávacích zámkov je to prevedenie „s neskosenou strelkou“, t.z., strelka ktorú kľučkou, resp.kľúčom ovládate nemá nábežnú hranu ale obojstrane je kolmá, tým pádom sa dvere nezatvoria ani keď nimi silno udriete, je nutné stlačiť kľučku, prípadne strelku povoliť kľúčom. Toto riešenie je ale skôr zriedkavé. V každom prípade myslieť na prevenciu je tomto prípade na nezaplatenie. Nepríjemné čakanie na servis, v spomínanom pyžame nie je závideniahodná situácia :)

 

V prípade že sa Vám pokazil zámok, alebo Vám niekto napchal do otvoru vložky cudzie predmety, je to komplikovanejšie, vyriešiť to samozrejme vieme. Tam je potrebné rátať so zvýšenými nákladmi na núdzové otvorenie, nakoľko otvorenie dverí už nie je nedeštruktívne. Väčšinou sa musí deštruktívne vybrať vložka, niekedy sa poškodí aj vrchné kovanie, štít.

 

 

Autor : Ing.Radoslav Gerhát

www.interierdvere.sk

tel.  0948 422 666 08/2017