04.jpgVäčšina stavebníkov, ktorí sa pustia do budovania stavby schodiska v exteriéri svojpomocne, bude pravdepodobne voliť drevený variant. Oplatí sa držať odporúčania odborníkov ohľadom výberu dreva a celú drevenú konštrukciu nanajvýš starostlivo ošetriť všetkými prostriedkami, ktoré ju uchránia pred pôsobením poveternostných podmienok. Teda predovšetkým impregnáciou a vhodným náterom.

 

Exteriérové ​​schodisko môže vyriešiť aj pohodlný prístup z obytných priestorov na poschodí rovno na záhradu.Pri plánovaní samotnej konštrukcie treba zvoliť uhol schodiska, šírku schodníc, vzdialenosť medzi nimi a tiež správnu výšku zábradlia. V odbornej literatúre aj na internete je k dispozícii množstvo tabuliek a noriem, ktoré vám v určení týchto parametrov môžu pomôcť. Ale niekedy stačí jednoducho okopírovať funkčné a osvedčené schody, ktoré už vo vašom dome či u susedov roky dobre slúžia.

 

Pre prípadné zastrešenie schodov môžete voliť rôzne typy krytiny. Voľba by sa mala riadiť jednak nosnosťou konštrukcie, ale aj požiadavkou na súznenie tohto architektonického prvku so zvyškom domu. Ak máte teda napríklad na streche pálené tašky, je vhodné opatriť nimi aj zastrešenie schodov. Ak slúžia schody k pravidelnému prístupu do obytných priestorov, vybavte ich takisto osvetlením napríklad nad vchodom, ku ktorému smerujú, alebo priamo v konštrukcii zastrešenia.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Vonkajšie schody rodinných domov

 

Vonkajšie betónové schody

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Schody

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.lestnitsygid.ru

Autor: Ivan Nôta