drenazny system.jpgAby celý systém odvodnenia fungoval s dostatočným efektom, je potrebné ho správne zostaviť zo súčastí, ktoré sú k tomu účelu určené. Je to na prvý pohľad jednoduché, ale napríklad obrátene umiestnená nopová fólia  či zle zvolená a nesprávne položená drenážna rúrka môžu celé vaše úsilie zhatiť. Drenáž potom základy a steny domu poškodzuje a voda zateká do základov ešte viac ako v čase, keď okolo domu žiadny výkop nebol.

 

Základom systému je teda výkop, ktorý sa robí po obvode základov alebo vo voľnom odvodňovanom teréne. Výkop sa robí približne na šírku lopaty a v dostatočnom spáde, ktorý zaistí odtekanie vody v drenážnej rúrke. Mal byť od základov vzdialený aspoň 80 cm.

 

Do výkopu sa okrem kameniva umiestňujú aj netkané geotextílie, ktoré by mali zabrániť zanášaniu drenážneho systému. Perforácie drenážnych rúrok sú potom rozmiestnené tak, aby sa pri kontakte s geotextíliou neupchávali priesakové otvory v rúrkach. Tak to aspoň uvádzajú výrobcovia, ale zlé skúsenosti niektorých stavebníkov s geotextíliami ukazujú, že najmä u ílovitých pôd je niekedy lepšie vyhnúť sa ich používaniu úplne. Existujú však aj drenážne rúrky rovno potiahnuté geotextíliou, prípadne možno kúpiť geotextilný návlek.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Postup pri drenáži

 

Francúzsky odtok

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Izolácie

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto:  www.kanalizaciyainfo.ru Autor: Ivan Nôta