Tepelná izolácia domuPrečo zatepľovať staršie rodinné domy? Dnes už asi každý z nás pozná odpovede na túto otázku. Ceny energií neúprosne stúpajú a zatepľovanie sa z módnej záležitosti zmenilo na nutnosť. V snahe ušetriť náklady na vykurovanie a ohrev úžitkovej vody sa výrobcovia snažia vyvíjať alebo prinajmenšom zdokonaľovať už vyvinuté materiály, aby pri týchto úkonoch dochádzalo čo k najnižším únikom. Ide nie len o ochranu obsahu peňaženky stavebníka, ale aj o nutnosť vytvorenia zdravého bývania.

 

Dôvody, prečo zatepľovať, môžeme rozdeliť do dvoch skupín - na technické a ekonomické. Čo sa týka technických dôvodov, súčasne so zatepľovaním sa zlepšuje fyzický stav budov, dajú sa ním odstrániť nedostatky spôsobené napr. nedostatočnou alebo zanedbanou údržbou. Okrem toho sa ním vylepšia aj technické parametre konštrukcií.
 
 
 
 
Najčastejším dôvodom zateplenia je však jednoznačne zlepšenie celkovej tepelnej pohody, ktorá závisí od teploty a vlhkosti ovzdušia v interiéri. Medzi technické dôvody patrí maximálne využitie tepelnoakumulačných vlastností budov a odstránenie alebo aspoň minimalizovanie tepelných mostov. Často sa ale zatepľuje aj s cieľom zlepšiť akustické vlastnosti budov stojacich napr. v bezprostrednej blízkosti frekventovanej komunikácie.
 
Kvalitným riešením zatepľovania rodinných domov sa dajú odstrániť problémy vznikajúce nedostatočnými tepelnoizolačnými vlastnosťami materiálov, ktoré boli pri pôvodnej stavbe použité. Eliminovať sa dá aj nadmerná vlhkosť, vznikajúca v stavebných konštrukciách, ktorá vedie ku kondenzácii vody na stenách a stropoch interiéru alebo ku roseniu okien. Správne zateplenie vplýva pozitívne i na statiku starších budov, pretože odstráni poruchy a praskliny spôsobené prudkými a častými teplotnými zmenami.
 
Z ekonomických dôvodov má byť výsledkom zatepľovania rodinných domov najmä zníženie finančných nákladov na ich vykurovanie. Navyše, spolu so zateplením získa staršia budova aj nový vzhľad v podobe farebného riešenia alebo nových povrchových štruktúr. Povrch budov tak navyše získa kvalitnú vrstvu, ktorá je stabilnejšia a dostatočne odolná proti vplyvu kyslých dažďov, prachu a iných škodlivín.
 
Majitelia nových domov môžu rátať s nižšími investíciami do zdrojov tepla a samozrejme aj do vykurovacích telies, ktoré nemusia mať taký silný výkon a v nezateplených budovách.
 
Aby bolo zateplenie budovy skutočne efektívne, vyžaduje si vlastný projekt, ktorý by mal pracovať odborník. Ten nielenže dobre pozná tepelnoizolačné vlastnosti materiálov a dokáže ich správne kombinovať, ale ovláda i normy, platné pri realizácii zatepľovania.
 
Správne navrhnuté a zhotovené zateplenie prináša zníženie spotreby energie na vykurovanie aspoň o 30- 40 %, a hoci je na zateplenie budovy potrebná vyššia investícia, pri dnešnom zvyšovaní cien energií, je táto investícia veľmi výhodná a jej návratnosť je dostatočne rýchla.
 

 

 
 
2.9.2008© Weby Group Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: primar.ru