Záhradná chatka sa vyznačuje v prvom rade všestrannosťou. Od skladu záhradného náradia až po miesto na prežitie dovoleniek, či minimálne víkendov,  sľubuje ďalšie, zatiaľ možno ešte neodhalené spôsoby využitia.

 

Záhradná chatka

 

Nielen náradie, ale aj jednoduché záhradné elektrospotrebiče, ako kosačka na trávu či motorová píla, v nej nájdu úkryt pred výkyvmi počasia a nevhodným ročným obdobím. V súčasnosti sú viac ako obľúbené a vyrastajú v záhradách doslovne ako huby po daždi.

 

Záhradné chatky však môžu byť skutočne aj niečím viac ako len jednoduchou „kôlňou“ na odkladanie náradia. Výrobcovia dnes ponúkajú rôzne typy domčekov, z ktorých mnohé sú vybavené oknami a verandou a sú upravené tak, aby sa do nich dal zaviesť prívod vody a elektrického prúdu. Takto vyzbrojené dokážu v neskoršom jarnom a letnom období poskytnúť strechu nad hlavou v zelenom záhradnom raji celej rodine. K trvalému užívaniu však nie sú plánované a ani vhodné.

 

Záhradná chatka

 

 

Tí z nás, ktorí obľubujú záhradnú grilovačku a majú záhradnú chatku poruke, sa nemusia obávať príchodu náhleho dažďa, svojich hostí usadia na zastrešenú terasu a príjemné posedenie môže nerušene pokračovať. K najväčším milovníkom záhradných domčekov však už od pradávna patria deti. Rozširujú totiž ich územie určené pre bezstarostné letné hry a spomeňte si sami... Koho z nás by v detstve nelákal malý domček, ktorý by bol len a len našim kráľovstvom?!

Aké sú ideálne rozmery záhradnej chatky?

Skôr než sa pre stavbu záhradnej chatky rozhodnete, zvážte možnosti vašej záhrady a dobre plánujte. Pokiaľ má chatka skutočne slúžiť len na účely skladišťa náradia, vystačíte si s plochou 2x2 m, jedným okienkom a dverami.

 

Pokiaľ chcete túto záhradnú stavbu využiť aj na iné účely, predávajú sa chatky zvyčajne v týchto rozmeroch. 2,2 x 1,8 m; 2 x 2,5 m; 2,5 x 2,5 m; 3,5 x 3 m; 4,3 x 3 m a 5 x 4,6 m

 

Chatka by svojim vzhľadom mala zapadať do vzhľadu exteriéru a dotvárať potrebnú harmóniu s okolím. Dôležité je aj správne naplánovať jej umiestnenie. V žiadnom prípade by nemala vrhať na niektorú časť záhrady tieň, preto sa zvyčajne umiestňuje do rohu alebo bočnej časti záhrady. Dajte pozor na to, aby nebola v porovnaní s plochou záhrady zbytočne príliš veľká, spravidla by nemala zaberať viac ako maximálne ¼ jej celkovej plochy. Myslite aj na naplánovanie prístupu z domu, či vchodu do záhrady. Vystačí vám užší chodník, alebo sa rozhodnete pre cestu? Hlavne, aby ste kvôli prístupu nemuseli obetovať kríky či dokonca stromy...

 

 

Záhradná chatka

 

Najbežnejším materiálom používaným na výstavbu záhradných chatiek je smrekové drevo, pretože je ľahké a dá sa jednoducho prenášať. Musí však byť odborne ošetrené, aby dokázalo dlhodobo odolávať vplyvom počasia. V poslednom čase dáva veľa výrobcov prednosť kvalitnému masívu.

 

Čo sa týka strechy, postačí aj rovná alebo mierne zošikmená, pretože preťaženie snehom v našich podmienkach by na tak malej ploche nemalo hroziť. Ako materiál sú vhodné ľahké škridly alebo niektoré druhy lepenky napr. piesková.

 

Záhradná chatka

 

Každá záhradná chatka potrebuje pevný základ. Tí šikovnejší si samozrejme môžu poradiť samy, ale predsa len je vhodnejšie objednať si na prácu skúsených murárov. Podklad treba vybetónovať a podľa vašej úvahy možno aj vydláždiť a samozrejme nesmiete zabudnúť na izoláciu proti vlhkosti.

 

 

Záhradná chatka

 

Nezabudnite ani na to, že večer budete chcieť v domčeku rozsvietiť alebo si uvariť čaj. Elektrický prúd by ste do chatky mali priviesť bezpečnostným káblom, ktorý by mal ležať v hĺbke minimálne 45 cm. Pokiaľ chcete mať v domčeku telefón alebo satelitný príjem vtiahnite káble do hadice na polievanie- dokonale vám poslúži ako ochrana a veďte ju miestom, kde nebude nikomu zbytočne prekážať. V chatke ukryte elektrické káble pod okrasné lišty, nechajte si nainštalovať separátne osvetlenie s vlastným zásuvkovým obvodom a istič umiestnite pred vchod. Keď ho vypnete, budete z chatky odchádzať s istotou, že nikde nezostalo zapnuté svetlo.

 

Ak chcete záhradnú chatku užívať aj v zime treba uvažovať o priamych vykurovacích telesách, v inom prípade vám postačia 1-2 radiátory s transformátormi a časovými spínačmi. Dvojité okná a izolácia polystyrénom by však v takomto prípade už mala byť samozrejmosťou. Na izoláciu stien a podlahy sa hodí polystyrén o hrúbke 50 mm. Pre tých, čo majú pred zimou panický strach sa doporučuje vložiť medzi panely preglejku hrubú 75 mm a vrstvu plsti.

 

Ak sa o váš domček nechcete obávať, zabezpečte ho proti nepovolaným návštevníkom. Nápomocné vám môžu byť rôzne druhy alarmov, svetlá reagujúce na pohyb a samozrejme bezpečnostné zámky na dverách i oknách.

 

Podľa požiadaviek jednotlivcov sa ich ceny chatiek môžu pohybovať v závislosti od prevedenia, materiálu, typu a veľkosti od 500 Eur za tie najjednoduchšie pre šikovných domácich majstrov až po tie, ktorých ceny poľahky prekračujú hranicu 2000 Eur.  

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Záhradná kuchyňa

 

Postavte si záhradný gril I.časť

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa Záhrad a drobných stavieb

 

 

18.7.2007© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: gartenhaus-gmbh.de, universal.at, perr-blockhaus.de, deavita.com, gartenhaus-gmbh.de,