Každá detská a neskôr študentská izba by mala pozostávať z dvoch základných zón. Prvá je oddychová zóna a druhá je zóna na hranie, neskôr na prácu a učenie. Nábytok pre deti musí byť prispôsobený ich veku a byť bezpečný. Deti a študenti si vždy okolo seba vytvárajú vlastný svet. Dobre navrhnutý priestor im v tom musí pomáhať. Vôbec tu však nejde o to, aké drahé doplnky do interiéru nakúpime, skôr o ich usporiadanie. Detská izba musí byť zariaďovaná s vedomím, že ratolesť v nej mnohokrát prežíva dôležité míľniky svojho života. Že bude miestom, kde sa dieťa bude cítiť dobre a pohodlne.

 

Zóny v detskej izbe

 

Pamätajte však na to, že nie je len herňou, a to najmä v období, kedy je dieťaťa školákom a študentom.

Rozdelením izby na pomyselné zóny však nič nepokazíte ani u mladšieho dieťaťa, aspoň si predtým osvojí správne návyky, že izbička neslúži len pre vyvádzanie, ale tiež pre relaxáciu, oddych a určité študijné povinnosti. Rozdelením priestoru dosiahnete to, že dieťa bude mať pre konkrétne činnosti vždy to najvhodnejšie prostredie, kde ho nebude nič rušiť.

 

Detská izba by preto mala byť dômyselne riešeným systémom usporiadania jednotlivých častí miestnosti, ktorú je možné efektívne využívať. Základom študijnej zóny je kvalitný stôl, stoličky, osvetlenie a súvisiace úložné priestory ako sú rôzne police, komody a knižnice.

 

V tej hernej odvíjajte charakter  a vybavenie podľa záujmov dieťaťa, keď sa rado hrá na zemi, vymyslite dostatočne priestrannú voľnú plochu a príslušné úložné priestory. U staršieho potomka budete túto zónu riešiť pravdepodobne tak, aby v nej bolo možné pohodlne sledovať televíziu a počúvať hudbu.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Neobvyklé parapetné dosky oživia váš interiér

 

Aktívna obývačka a jej zariadenie

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Interiér

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: etotdom.com

Autor: Ivan Nôta