Ešte nedávno by článok, ktorý sa zaoberal využitím feng-šuej v oblasti bývania, čítalo len pár ľudí. Dnes je situácia iná, nakoľko už mnohí zistili, že komfort obydlia nezáleží len od jeho materiálneho vybavenia, ale tiež od faktorov, ktoré síce nevidíme, zato ich však cítime na akejsi duchovnej úrovni.

Dnes sa teda budeme venovať obývačke – miestnosti, ktorá patrí v mnohých rodinách k frekventovaným miestnostiam.

 

Aktívna obývačka a jej zariadenie

 

Stretáva sa tu rodina, pozývame sem priateľov, pozeráme sa tu na televíziu, počúvame hudbu, hráme spoločenské hry a prevádzkujeme mnoho ďalších aktivít. Aby ste mohli v obývacej izbe vytvoriť správne prostredie a naplno využiť jeho energiu, musíte vychádzať z dvoch základných skutočností: po prvé z energie členov rodiny, a to hlavne tých, ktorí trávia v obývacej izbe väčšinu času, a po druhé z hlavnej funkcie obývacej izby.

 

Aktivita versus odpočinok

 

Aktívne energie do obývacej izby dodáme predovšetkým výraznejšími farbami, otvorenosťou priestoru. Budete potrebovať veľa svetla, preto oceníte možnosť mať viac okien a často v takom priestore vetrať. Aktívna obývačka nesmie byť „zaprataná“ príliš mnohými kusmi nábytku. Nábytok by mal byť skôr ľahší, svetlejší a mal by vám umožňovať voľný pohyb priestorom. Osvetlenie voľte skôr veľké centrálne s doplnením bodových svetiel pre určité miesta v izbe - napr. lampy na čítanie a pod. Odpočinkové energie naopak vytvoríte tlmenými farbami a uzatvorením priestoru. Tu je potom vhodnejšie mať okná so záclonami a závesmi, popr. žalúziami, aby ste mohli priestor vždy uzavrieť.

 

Môžete tu využiť väčšie kusy nábytku. Nábytok môže byť "pevnejší", ťažší a môže zaberať väčší priestor miestnosti. Osvetlenie voľte skôr lokálne, bodové, ako jedno veľké centrálne. Ďalším hľadiskom je funkcia obývačky. Je to miestnosť spoločenská, určená pre stretávanie rodiny, alebo skôr miestnosť odpočinková, kde chcete v pokoji sledovať televízny program? Spoločenská miestnosť musí dávať možnosť priestoru pre väčší počet ľudí. Preto tu musíte počítať s väčším priestorom pre sedenie - sedacou súpravou, konferenčným stolíkom a podobne.

 

Sedenie by nemalo byť príliš "mäkké" a pohodlné, ale skôr funkčné. Malo by sa na ňom dobre sedieť, jesť a piť (v prípade pohostenie pre hostí) a nie je nutné, aby ste sa na ňom mohli pohodlne "rozvaliť". Svetlo by malo osvetliť celú miestnosť, aby všetci v miestnosti dobre videli. Naopak obývacia izba určená na oddych by mala mať tlmené ladenie, mala by byť pohodlná, zabývaná, útulná. Tu voľte sedaciu súpravu vhodnú na pohodlné sedenie či ležanie. Dôležitejšie je pohodlie než reprezentácia. Osvetlenie je účelové a bodové - lampička na čítanie, intímne nasvietenie a podobne.

 

Aktívna obývačka a jej zariadenie

 

Pokiaľ ide o umiestnenie sedenia, mali by ste vždy sedieť tak, aby ste mali za chrbtom stenu a videli zo sedacej súpravy na vchod do obývacej izby, a to aspoň v uhle 45°. Po vašej ľavej strane by sa potom mal nachádzať nábytok či doplnky vyššia ako po pravej strane. Naľavo teda môžu byť vyššie skrinky, knižnice, stojatá lampa pod., Po pravej strane potom nižšie skrinky, komody, stolčeky a stolová lampa. Nad sedacou súpravou, tj. nad vašou hlavou, by nemalo visieť nič ťažké a výrazné. Nemali by ste mať pocit, že vám niečo môže spadnúť na hlavu.

 

Je naozaj dôležité dávať si pozor na to, čo si do obývacej izby umiestnite. Vzhľadom k tomu, že je to izba s veľmi aktívnou energiou, tak všetko, čo sem umiestnite, tiež vlastne aktivujete. Takže dobre vyberte, aké umelecké predmety (obrazy, sošky a pod.) sem umiestnite, aké suveníry sem dáte pod. Zásadou by malo byť to, že v obývacej izbe máte mať vždy to, čo chcete, aby sa vám v živote práve teraz aktívne prejavovalo. Všetko, čomu sa chcete naopak v živote vyhnúť, dajte z obývacej izby preč.

 

Aktívna obývačka a jej zariadenie

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Aktívna obývačka a astrotypy

 

Jednoduché a lacné úpravy interiéru

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Interiér

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.stylehome.org, www.strport.ru

Autor: Ivan Nôta