Nedávno sme vás na našich stránkach zoznámili so štyridsiatimi projektmi terás. Dnes vás pozývame opäť do sveta týchto vonkajších stavieb. Prinášame vám množstvo inšpirácií, ktoré majú spoločného menovateľa: aby bola vaša terasa naj po každej stránke. Architektonickej aj praktickej.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

1. Experimentovanie s úrovňami terasy. „Mám pred domom málo miesta a čo sa týka terasy nemôžem veľmi vyskakovať.“ Aj s takýmito názormi sa stretávajú stavební architekti a dizajnéri. Zvyčajne takéto tvrdenia prejdú s tajomným úsmevom. Nie je totiž nutné vždy ťahať terasu v jednej úrovni a smerom nahor. Ak máte pred domom, chatou či chalupou málo miesta, prípadne nechcete terasou zatieniť spodné okná, experimentujte s úrovňami, respektíve potiahnite terasu smerom nadol. Každý kút takejto terasy bude mať svoju vlastnú zvláštnu atmosféru, funkčnosť aj využitie. A okrem toho sa zbavíte bežného schodiska k vstupným dverám.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

2. Krása zábradlia. Zábradlie nielen zaisťuje bezpečnosť terasy ale predstavuje tiež veľmi dôležitý dekoratívny prvok. Nechajte teda svoju myseľ zapnutú na plné obrátky a venujte svoju pozornosť aj najmenším detailom. Pamätajte však na to, aby zábradlie terasy dizajnovo korešpondovalo s okolitým prostredím aj domom samotným. Hovorí sa, že krásne zábradlie dokáže premeniť aj tú najbežnejšiu terasu na terasu úžasnú. Je to pravda.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

3. Buďte kreatívni. Alternatívou k zábradliu terasy môže byť široké schodisko, ktoré nenásilnou formou spojí okolie vášho domu s pozemkom, sadom či záhradou.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

4. Hra s farbami. Budete príjemne prekvapení keď uvidíte, ako vaša terasa v prípade, že je farebne zladená s koncepciu domu oživí a aktualizuje celkový vzhľad vášho bývania. V modernej architektúre existuje už niekoľko rokov termín „prijateľná gýčovitosť“. Toto je jeden zo spôsobov, akým sa dá uviesť to praxe.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

5. Zastrešenie terasy. Nesprávne vyhotovené zastrešenie terasy môže pokaziť celú vašu snahu o vytvorenie útulného vonkajšieho kútu vášho domova. Venujte mu teda maximálnu pozornosť. Potom vás strieška nebude chrániť len pred dažďom a slnkom ale transformuje sa do krásneho otvoreného priestoru v prístavbe tvoriacej ďalšiu miestnosť. Miestnosť po holým nebom. Hitom ostatných rokov sú napríklad terasové strešné okná.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

6. Rozmanitosť. Kto povedal, že terasy musia byť obdĺžnikové? Práve naopak. Moderná architektúra pracuje s oválmi, mnohouholníkmi, lichobežníkmi aj kruhmi. Takto si môžete navrhnúť prakticky akýkoľvek tvar, ktorý bude „nakonfigurovaný“ vzhľadom k vášmu domu a rozlohe okolitého pozemku. Opäť môžete využiť rôzne úrovne terasy. Členitosť pozemku sa tak nestane prekážkou. Práve naopak.

 

7. Nálada terasy. Presne tak. Toto je jeden z dôležitých momentov, ktorý vytvorí z vašej terasy obľúbené miesto na relax či priateľské posedenia. Venujte veľkú pozornosť umiestneniu osvetlenia aj rozmiestneniu terasových elektrických prvkov už vo fáze jej návrhu. Je veľmi dôležité, aby ste skryli elektrické vedenie (nevzhľadné káblové prípojky) pred pohľadmi návštevníkov, čo by nebolo možné v prípade už hotovej terasy.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

8. Nie sme takí bohatí, aby sme si mohli dovoliť kúpiť lacné veci. Väčšina terás zhotovená z lacných drevených stavebných a podlahových materiálov musí už po pár rokoch prejsť opravným či udržiavacím režimom. Rovnako tak upevňovacie prvky a skrutky bez nerezovej úpravy skorodujú prakticky už po pár mesiacoch. Premýšľajte teda pri výbere materiálov nad čo najdlhšou životnosťou celej stavby. Existujú napríklad špeciálne dreviny, ktoré naozaj vydržia aj v extrémnych poveternostných podmienkach. No sú tu napríklad aj kompozitné materiály s dokonalým vzhľadom dreva, no so životnosťou plastu. Aj o nich sme na stránkach Stavebníka už písali.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

9. Apropo podlahy: Drevené podlahy terás vždy vyzerajú veľmi atraktívne. Ak ste zástancom prírodných materiálov, nemusíte sa obávať, že po čase budete musieť podlahu meniť kvôli jej deformáciám, vydúvaniu a podobne. Moderné technológie spracovania dreva a jeho ochrany voči poškodeniu a poveternostným podmienkam sú na vašej strane. Populárne vysoko kvalitné palubovky majú dlhú životnosť a sú prakticky bezúdržbové. Pred výberom podlahy pre svoj ​​projekt terasy  majte rovnako na mysli, že hoci špeciálne palubovky pre terasy z dreva sú drahšie, v dlhodobom horizonte budú praktickejšie a nákladovo efektívne.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

10. Celoročné terasy. Obvykle sa terasa využívala len v teplejších mesiacoch. Dnes to už neplatí a moderné terasy by mali slúžiť po celý rok. Pomáhajú k tomu nielen rôzne vykurovacie prvky v zastrešenej zóne terasy ale tiež napríklad ohnisko priamo v nej vbudované a taktiež celoročne využiteľná vonkajšia kuchyňa so zabudovaným terasovým krbom.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

11. Z prírodného kameňa. Zvyčajne býva spodná časť terasy postavená na pevných drevených hranoloch, no čoraz častejšie sa môžeme stretávať s využitím miestnych materiálov pri jej stavbe. Kamenná terasa je jednou z možností ako sa ešte viac priblížiť k prírode a jej zdrojom. Takáto terasa si uchová vidiecky štýl a vy môžete priamo do nej zakomponovať zeleň miesto zábradlia, alebo využiť malé kvetinové záhony na jej dekorovanie.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

12. Odľahlé miesto k odpočinku. Krytá terasa nemusí byť priamou súčasťou domu. Môže byť postavená aj v tom najmenšom zákutí v jeho okolí tak, že bude spojená s vchodovými dverami  nezastrešenou časťou.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

13. Terasa s výhľadom. To by mal byť základ každého konceptu terasy. Výhľad na okolitú prírodu poskytuje duševný relax a pokoj. No funguje to aj naopak: Príroda s výhľadom na terasu – okrasné kvetinové záhony pred terasou a kvety v nádobách priamo na nej – to všetko zharmonizuje náladu a spojitosť terasy s okolím.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

14. Výzdoba terasy. Použite svoju fantáziu a pridajte na terasu vlastné dekoratívne prvky aj keby sa v štádiu konceptu javili ako šialené. Príkladom je malý rybník na nasledujúcom obrázku.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

15. Ešte bližšie k prírode. Prízemné alebo viacúrovňové terasy majú nielen zaujímavý dizajn, no sú zároveň akýmsi spojivom s pozemkom navôkol. Môžete ľahko prejsť priamo zo záhrady na terasu a potom si cez zábradlie vychutnávať úžasný výhľad na okolie domu.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

16. Odkrytý vzhľad terasy. Namiesto zábradlia sa dajú využiť napríklad kvetinové záhony v dizajnových drevených obdĺžnikových kvetináčoch. Berte do úvahy výšku terasy aj možnosť zosúladiť podobnými prvkami priestor pred terasou v jej spodnej časti.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

17. Pohodlný prístup. Vo svojom projekte myslite na prístup z rôznych častí terasy a to nielen od vchodu, ale napríklad tiež od rôznych miestností a tiež z rôznych častí pozemku ( zo záhrady, sadu, od prístupovej cesty a podobne. Viacero schodísk so zábradlím aj bez neho opticky terasu rozšíri a pridá jej ešte väčšiu funkčnosť.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

18. Hra svetla a tieňov. Spájanie otvorených plôch s krytými nám dáva možnosti využiť terasu v ktorúkoľvek časť dňa na tie najrozmaniteľnejšie účely.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

19. Využite priestor pod terasou. Ak plánujete postaviť vysokú terasu, priveďte jej projekt k dokonalosti a využite priestor, ktorý pod ňou vznikne. Nemusí to byť len ďalšie miesto pre odpočinok, ale môže tam vzniknúť napríklad malá dielňa. No najčastejšie sa takáto plocha využíva na stavbu verandy či zimnej záhrady.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

20. Nechajte prírodu byť súčasťou svojej terasy. Nasledujúci obrázok hovorí za všetko.

 

20 tipov pre ideálnu terasu

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujimať:

 

Voľne stojaca terasa

 

Záhradné schody

 

Ďalšie články na tému Terasy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.idealsad.com

Autor: Ivan Nôta