Ak začnete uvažovať nad tým, ktorý povrchový materiál by ste mali použiť na pokládku vonkajších plôch a najmä vašej novej terasy, treba zvážiť konfrontáciu s odborníkom. Prekonajte zábrany aj v prípade, že si pripadáte dostatočne zručný domáci majster.
 
Dlažba na terasu
 
Odborník totiž vie podľa lokality, v ktorej sa stavba nachádza a podľa jej situovania voči svetovým stranám, určiť, ktoré z radu dostupných materiálov pripadajú pre vašu stavbu do úvahy. Pri konečnom výbere navyše zohrá svoje aj stavebný štýl domu a plánovaná veľkosť terasy.
 
Dlažba na terasu  
 

Aká je teda vhodná dlažba na terasu?

Betónové dlažby
 
Dnes už to nie sú len nízke náklady, ktoré radia betón medzi najpoužívanejšie materiály vhodné na povrchovú úpravu terás. Aj keď sa betón nemôže ani len tváriť ako prírodný materiál, dokáže dobre vyzerať a hrdo si zastane svoju úžitkovú funkciu. Betónový povrch je dostatočne odolný proti mechanickému poškodeniu, má veľmi dlhú životnosť a na výber pestrú škálu farieb a štruktúr
 
Trh ponúka aj dostatočné množstvo betónových dlažobných prvkov počnúc od kociek o rozmeroch 10x10 cm, cez menšie platne až do platní o veľkosti napr. 50x80 cm.
 
Kamenné dlažby
 
Terasy na úrovni okolia domu sa často vykladajú aj prírodným kameňom, pretože vynikajúco harmonizujú s okolím. Vhodný je kameň vrstevnatej štruktúry, ktorého jedna strana je rovná, aby sme nemali problémy pri chôdzi a mohli naň postaviť nábytok bez toho, aby sme museli jeho niektorú stranu podkladať. Kamenné platne by mali mať hrúbku 4- 6 cm. Nové ťažobné technológie umožňujú dodávať aj kameň s hrúbkou 1 cm, ktorý menej zaťažuje nosnú konštrukciu. Kamenná dlažba použitá v interiéri by mala mať protišmykovú úpravu, pri ktorej sa často využíva najbežnejší spôsob- pieskovanie.
 
 
Dlažba na terasu
 
Keramické dlažby
 
sú pravdepodobne jedným z najpreferovanejších povrchových materiálov, i keď sú menej pevné ako kameň alebo betón. Stavebníci ich radi využívajú najmä kvôli ich vzhľadu, vysokej trvácnosti, mrazuvzdornosti a protišmykovej úprave. Vyrábajú sa v teplých farbách a dajú sa z nich vyskladať pekné vzory. Keramické dlažby sú vhodné aj na kombináciu s inými materiálmi.
 
Tehlové dlažby
 
sú veľmi obľúbené pre ich prírodný vzhľad a samozrejme pre vlastnosti, zaručujúce ich odolnosť voči poveternostným podmienkam a vplyvom.
Špeciálnym druhom dlažby je tzv. klinkerová dlažba- hrubá keramika, ktorá je známa svojimi príjemnými farbami
 
V obchode si môžete vybrať medzi klinkerom s hladkým alebo drsným povrchom. Ich fyzikálne vlastnosti vám zaručia, že sa na nich nepošmyknete ani za mokra, navyše ich minimálna nasiakavosť im zaručuje mrazuvzdornosť. Oba druhy sú veľmi pevné, vysoko stálofarebné a ľahko udržiavateľné a dokonca im neublíži ani solenie. Drevené dlažby
 
Drevo použité v exteriéri môže byť dosť náročné na pravidelnú údržbu, no vďaka svojmu vzhľadu si nachádza stále viac prívržencov. Okrem domácich drevín najmä duba, buku a agátu, sa na používajú aj impregnované ihličitany a exotické dreviny. Medzi jej najväčšie výhody patrí nehlučnosť a jej prirodzený vzhľad.
 
Dlažba na terasu
 
Trvácnosť drevenej dlažby závisí nielen od kvality použitého materiálu, ale aj od správneho uloženia konštrukčnej vrstvy a drenáže. Na terasy sa najčastejšie používajú palubovky, ktorých dosky sa ukladajú na nosné trámy.
 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Päť rád pre stavbu letnej terasy

 

Stavba terasy a zákony

 

 
© Weby Group
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk
 
Foto: www.muratordom.com.ua, www.houzz.com