kúrenie drevomAk kúrite v piecke či krbe drevom, mali by ste poznať a dodržiavať niekoľko zásad:

 

1.  kúriť by ste mali tvrdým a hlavne neimpregnovaným drevom (dub, buk, breza). Mäkké drevo má totiž niekoľko nevýhod. Veľmi rýchlo prehára, má slabú výhrevnosť a komín sa od neho veľmi rýchlo zanesie nežiadúcimi spalinami

 

2.  kúrte vždy len suchým drevom

 

3. na rozkurovanie používajte štiepky z mäkkého dreva a po ruke majte vždy aj niekoľko tenších polienok tvrdého dreva

 

Ak tieto zásady nebudete dodržiavať, či už z nedbalosti alebo neznalosti, zníži sa nielen výkon vášho krbu, ale očakávať musíte aj stále väčšie problémy pri rozkurovaní či kúrení. Sprievodným znakom je zadymovanie pri prikladaní, zlý ťah komína a nakoniec i zadechtovanie vnútra krbovej vložky. Kvalitné krbové drevo by malo byť odstáte 2 roky a malo by byť dobre vysušené. Jeho ideálna vlhkosť sa pohybuje okolo 20 %.

 

Aby ste zistili, či je vaše drevo ideálne na kúrenie, vyberte si niektorý z nasledujúcich spôsobov.

 

1. Meranie vlhkosti dreva vlhkomerom - čo je špeciálne zariadenie, vyrobené cielene pre určenie vlhkosti dreva. Malé zariadenie podobné laserovému meraču vzdialenosti, ktoré k meraniu potrebuje batérie, je veľmi presné a cenovo dostupné.

 

2. Existujú však aj ľudové a rokmi praktizované merania vlhkosti dreva. Jedným z nich zvyk klepnúť poleno o poleno. Pri buchnutí by ste mali začuť rezonanciu v dreve, ktorej sa hovorí, že drevo spieva.

 

3. Ak nepatríte práve k tým „najmuzikálnejším“ vložte poleno, ako vzorku z dreva do mikroténového vrecka a nechajte ho zopár dní v teplej miestnosti. Ak sa vrecko vo vnútri „zarosí“ je jasné, že drevo nie je preschnuté dostatočne. Ak zostane vrecko suché, môžete spokojne kúriť. Pri tejto skúške je podstatné, aby ste do mikroténového vrecka nedali drevo, ktoré je príliš studené. To sa vám totiž pri izbovej teplote tiež orosí.

 

4. Ideálne vyschnuté drevo je možno poznať aj podľa prasklín,  ale to si už vyžaduje viac skúseností s kúrením drevom.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Čisté riešenie „kúrenia“ v pasívnych domoch

 

Podlahové vykurovanie – suchý spôsob verzus mokrý spôsob

 

Ďalšie články na tému Kúrenie

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.mettendorff.lu