teplo.jpgEkológovia by povedali, že neexistuje. My však tvrdíme, že najviac sa k nemu približuje sústava zložená z veľkej akunádoby slúžiacej na ohrev vody pre vykurovanie, na ktorú je napojený zdroj tepla (kotol, tepelné čerpadlo) z jednej strany a kúrenie podlahové či veľkoplošné radiátory na strane druhej. Do veľkej akunádoby je vnorená menšia nádoba na ohrev teplej vody u domácnosti: Veľká nádoba tak slúži malej nádobe ako tepelná izolácia. Toto riešenie považujeme za najvhodnejšie pre pasívne domy z niekoľkých dôvodov:

 

1. Podlahové kúrenie nevyžaduje vysokú teplotu prírodnej vody. Tým je možné vykurovanie akunádoby alebo tiež v budúcnosti meniť zdroj tepla s istotou, že každý bežný zdroj môže vodu v podlahovom kúrení zahriať na dostatočnú teplotu.

 

2. Na akunádobu je možné v budúcnosti samostatne novo pripojiť solárny panel pre ohrev vody potom, čo sa zníži ich cena. Pri súčasnej obstarávacej cene a z toho vyplývajúcej dobe návratnosti okolo 20 rokov je táto investícia dnes z finančného pohľadu nezmyselná.

 

3. V budúcnosti je možné na akunádobu napojiť interiérové krbové kachle s tepelným výmenníkom, ak sa pre ne rozhodnete.

 

4. V budúcnosti bude možné vymeniť zdroj tepla za efektívnejší, bez toho, aby sa museli meniť ostatné prvky systému vykurovania a ohrev vody.

 

 

5. Sytém možno zostaviť aj keď máte na pozemok privedenú len elektrinu, hoci bude projekt pasívneho domu s elektrickým kotlom kvôli požiadavke na primárnu energiu problematickejšie navrhnúť.

 

6. Systém je možné zostaviť z už celkom konvenčných, bežných prvkov - kotly, akunádoby, podlahové kúrenie.

 

Dodajme, že sa nejedná o najlacnejšiu možnú cestu pre vykurovanie a ohrev vody v dome. Za tú možno podľa nášho názoru pravdepodobne považovať ohrev teplej vody v bojleri a vykurovanie pomocou sálavých panelov. Ekológ by nad ňou ale zaplakal - vyrábať elektrinu z tepla na to, aby ste z nej zase vyrobili teplo. Rozhodne s takou zostavou nesplníte požiadavky ohľadom primárnej energie a váš dom teda nebude skutočne pasívnym domom.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujal:

 

Vykurovanie v pasívnych domoch

 

Infračervené kúrenie je zdravé a úsporné

 

Ďalšie články na tému Kúrenie

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.alternattiveenergy.com

(i.n.)