Opletené výmenníky tepla Zabezpečiť vykurovanie príbytku, ak z estetického hľadiska nechceme narúšať vzhľad priestoru, býva často na prvý pohľad neriešiteľný problém. Klasické radiátory do schodov, zábradlia a v mnohých prípadoch ani do kúpeľne nedáme. Tento problém však môžeme riešiť použitím opletených výmenníkov tepla.

 

Opletené výmenníky tepla predstavujú najmodernejšiu generáciu vykurovacích telies. Vykurujú bez toho, aby zachytávali prach, procesom ohrievania sa samočistia a majú takmer nekonečnú životnosť. A hlavne – dajú sa ukryť tak, že nenarúšajú vzhľad interiéru a na svoju inštaláciu potrebujú málo miesta. Princíp turbulentného predávania tepla zabezpečuje vysoké tepelné výkony na minimálnu plochu. Pri porovnaní s klasickými vykurovacími telesami, pracujúcimi na princípe prúdenia ohrievanej vody, potrebujú opletené výmenníky tepla najmenší objem vody. Z toho vyplýva, že sa ohrejú oveľa rýchlejšie, ako radiátor.  Vysoký tepelný výkon v spojení s okamžitým vykurovaním nám umožní kúriť len vtedy, keď to naozaj potrebujeme. Malý obsah rúrok navyše vyžaduje menej energie vynaloženej na ohrev vody, a preto významne šetrí výdavky za kúrenie.

 

Opletené výmenníky tepla sú vlastne medené trubky, ktoré majú upevnené po svojom povrchu množstvo drôtikov z medi.

 

Opletené výmenníky tepla, princípAko môže tento systém pracovať bez vírenia prachu? U opleteného výmenníka tepla dochádza k turbulencii vzduchu okolo drôtikov. Pomalé prúdenie vzduchu sa po " náraze " na prvý z drôtikov výmenníka roztáča a mení charakter na turbulentné ( vírivé ) . Prach pôsobením vyšších odstredivých síl zostáva pod výmenníkom (viď obrázok). Turbulentné prúdenie vzduchu vytvorí okolo opleteného výmenníka tepla bariéru vyšších rýchlostí a prach prúdiaci spoločne s vykurovacím vzduchom sa kumuluje v rohu pod vykurovacím telesom. Teleso prach nenasáva, ale naopak separuje v chuchvalcoch v rohu na podlahe, odkiaľ ho možno jednoducho vysať.

 

Opletené výmenníky tepla, kúrenieOpletené výmenníky tepla môžeme prispôsobiť atypickým interiérovým prvkom v byte, alebo ich zabudovať, ako skryté kúrenie. Základným princípom je osadenie tohto výmenníka do vhodného priestoru tak, aby bolo zabezpečené dostatočné prúdenie vzduchu okolo výmenníka, teda zdola prístup chladného vzduchu, hore vyústenie ohriateho vzduchu.

 

Využíva sa tu komínový efekt, ktorý zvyšuje účinnosť zabudovaného jedného alebo aj viacerých výmenníkov. Výber tvaru, veľkosti, materiálu aj farby je možné zvoliť podľa individuálnych požiadaviek . Uvedomelou voľbou možno zvýšiť aj bezpečnosť, najmä v rodinách s malými deťmi, kde môžu klasické radiátory predstavovať značný rizikový prvok.

 

 

Opletené výmenníky tepla Vykurovacie opletené výmenníky tepla zakrývajú veľkoplošné krycie dosky zladené s interiérom . Tie možno ľahko sňať a priestor vyčistiť. V detskej izbe je to veľmi vhodné riešenie. Ak sa potrebujeme vyhnúť použitiu štandardných podokenných radiátorov, možno zvoliť nenápadné, až minimalistické podokenné vykurovacie teleso. Vykurovací výmenník aj pri takomto riešení zakrývajú veľkoplošné krycie dosky, ktorých farebnosť i materiálové riešenie je možné voliť v nadväznosti na farebné ladenie interiéru. Atypické riešenie predstavuje tiež integrovanie opleteného výmenníka tepla do kúpeľne (umiestnenie medzi vaňou a obvodovou stenou), pretože v rámci dispozičného riešenia kúpeľne pri rekonštrukcii bytu nezostáva väčšinou priestor pre umiestnenie tradičného radiátora. Opletený výmenník tepla je tiež možné inštalovať po schody, či do zábradlia. Alebo priamo do schodov. Tie sú v tomto prípade opatrené nasávacou a výstupnou mriežkou (pokrytou dlažbou). Výsledný efekt je v mnohom podobný podlahovému kúreniu.

 

Netradičným riešením je integrácia opleteného výmenníka tepla do vykurovacieho telesa minimálnych rozmerov, ktoré slúži na vytvorenie tepelnej clony od chladu z veľkých presklených plôch a súčasne zamedzuje ich rosenie. Takto vytvorený " mikrokonvektor " pôsobí v priestore nenápadne a nijako ho neruší.

 

Podľa odborníkov je však budúcnosť opletených výmenníkov tepla veľmi úzko spätá s verejnými priestormi, kde je často obrovský problém vykúriť veľkú plochu s nízkymi nákladmi. Opletené výmenníky tepla je možné umiestniť pod lavice v kostole, ale aj nenápadne v reštauráciách a kaviarňach, kde si ich naozaj málokto všimne, no nimi dodané teplo bude neprehliadnuteľné.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Aká je vhodná podlaha pre podlahové kúrenie

 

Princíp elektrického vykurovania a akumulačné pece

 

Ďalšie články na tému Kúrenie

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.energitech (i.n.)