Ako si postaviť mobilnú multifunkčnú pec na grilovanie i pečenie pizzeOriginálna pec spája v sebe prakticky všetko čo potrebujeme k tomu, aby naša barbecue dopadla v každom smere na výbornú. Zároveň na našej terase pribudne zaujímavý prvok, ktorý môže aj v časoch „nepoužívania“ slúžiť ako jednoduchý stolík.

 

Prečo mobilná? Vstavanie pece do pohyblivého stola má určite mnohé výhody. Vychádzame z predpokladu, že takáto pec je v najširšom slova zmysle určená pre veľké terasy s prístreškom. Možnosť preniesť si pec tam kam chceme nám dovolí grilovať za každého počasia  a zároveň nájsť  pre ňu vždy vhodné miesto v prípade, ak by nás obťažoval dym z uhlíkov či dreva.

 

Postup

 

Na rovnom povrchu uložíme dostatočne veľkú podložku (plastový obrus, gumotextíliu a podobne), na ktorej budeme vytvárať základňu pece. Často sa stáva, že nám po prácach na rekonštrukcií komína zostanú žiaruvzdorné tehly, trebárs už použité, s ktorými nevieme čo spraviť a tak nám väčšinou zostanú poukladané na hŕbe niekde v „zákryte“. Postaviť z nich takúto pec je ideálnym riešením na to, aby sme im vdýchli nový, funkčný život. Ak takéto tehly nemáme, nemusíme kupovať nové. V našom okolí sa niekedy nájde osoba s hore uvedenými problémami, alebo môžeme hľadať medzi inzerátmi ľudí, ktorí sa žiaruvzdorných tehál potrebujú zbaviť a častokrát ich ponúknu len za odvoz.

 

Keď teda máme vytvorenú pracovnú plochu, môžeme pristúpiť priamo k budovaniu základne. Pre človeka s čo i len minimálnymi skúsenosťami z murárskeho remesla to nebude nič zložité. Dôležité je plánovanie veľkosti a celkových rozmerov pece. Tehly ukladáme čo najpresnejšie do kruhu po výške a samozrejme nesmieme zabúdať na prednú časť , v ktorej bude ohniskový otvor. Do tejto časti zakomponujeme tehly s polovičnou výškou oproti ostatným. Kruhovú plochu a škáry medzi tehlami vypĺňame hustou betónovou zmesou, ktorej hrúbka nemusí byť silná, aby nebola pec príliš ťažká. Skôr sa odporúča vystužiť dno pece konštrukciou zo železných tyčí, alebo stavebnej siete.  Pamätajme na to, že základ musí byť dostatočne pevný na to, aby udržal celú pec. Ohniskovú vnútornú časť vyhladíme do roviny, Skúsenejší môžu vpraviť priamo do betónu po výške dve oceľové trubky na privádzanie spodného vzduchu do ohniska – odporúča sa to, no tento krok nie je nevyhnutný, nakoľko bude mať pec vďaka svojej konštrukcií prirodzený ťah.

 

Ako si postaviť mobilnú multifunkčnú pec na grilovanie i pečenie pizze

 

Keď máme základňu pece hotovú, budeme musieť vyčkať, pokiaľ betón úplne nevytvrdne a tak budeme mať čas zhotoviť pojazd pre pec. Použijeme silnejšie hranoly či hrubšie dosky z tvrdého dreva. Je ideálne ak je drevo namorené voči vlhnutiu, plesniam a účinkom vody.  Pamätáme na to, že pec bude ťažká a tak musíme nielen dimenzovať silu drevenej podstavy, ale aj celú mobilnú platformu. To znamená, že na pojazd použijeme kvalitné nábytkové kolieska rozmiestnené vo dvojiciach na krížových ramenách podstavy.

 

Ako si postaviť mobilnú multifunkčnú pec na grilovanie i pečenie pizze

 

Po dokonalom zatvrdnutí betónu môžeme začať so stavbou samotnej pece. Keďže murovaná základňa je ťažká, musíme si zavolať na pomoc asistenta a presunieme ju k mobilnej základni „valcovaním“.

 

Ako si postaviť mobilnú multifunkčnú pec na grilovanie i pečenie pizze

 

Rovnako tak za pomoci minimálne jedného asistenta umiestnime základňu pece na mobilnú platformu.

 

Ako si postaviť mobilnú multifunkčnú pec na grilovanie i pečenie pizze

 

Teraz môžeme vymurovať bočné steny pece. Najzložitejším úkonom  bude pre nás zrejme vymurovanie oblúku ohniskového otvoru. Znalosť technológie murovania oblúka bola predtým bežnou súčasťou murárskeho remesla, pretože sa také ozdobné architektonické prvky v ľudovom staviteľstve v minulosti používali oveľa častejšie. Základným prostriedkom k úspešnému vymurovaniu oblúka je drevená šablóna. Jednoduchú konštrukciu šablóny, ktorá bude oblúk pri murovaní podopierať, zhotovíme z dosák či OSB dosky a presný oblúk vyrežeme po prenesení z papierovej šablóny najlepšie pomocou priamočiarej píly alebo elektrickej či manuálnej „chvostovky“. O murovaní oblúku a klenby sa dočítate viac v tipe k tomuto článku.

 

Ako si postaviť mobilnú multifunkčnú pec na grilovanie i pečenie pizze

 

Ako vidíme na obrázku, niekde uprostred steny pece je dôležitým technologickým úkonom zapustenie dvoch oceľových tyčí, ktoré nám vytvoria držiak na takzvaný pizza kameň. V tomto prípade však nejde o príslušenstvo k bežným elektrickým rúram, ale o naozajstný prírodný plochý kameň dostatočne veľký na to, aby sa dal na oceľové tyče uložiť, nie však priveľký, aby ho bolo možné vložiť a vytiahnuť cez vrchnú časť pece alebo ohniskový otvor. Tu však nastáva doslova „kameň úrazu“. V prvom rade by náš prírodný kameň mal byť veľmi odolný voči tepelnému žiareniu. To znamená, že počas procesu pečenia nesmie prasknúť, ani sa rozdrobiť (čiže žiaden vápenec a podobné mäkké horniny). Ak sa nám nechce hľadať v prírode, môžeme navštíviť stavebniny či záhradné centrá, kde nám navyše pri výbere poradia. Dôležitým faktorom pri výbere pizza kameňa je jeho tepelná prestupnosť (a tu sa už musíme spoľahnúť na náš inštinkt).

 

Na pečenie pizze totiž hrúbka kameňa nemá žiaden vplyv, skôr je to práve hodnota presunu tepla. Ak bude kameň taký ako má byť,  môžete ho tiež použiť na pečenie malého chleba a rôznych druhov pečiva, nezabudnite však na dve podstatné veci. Kameň vždy musí byť dokonale čistý a kameň nikdy nemastíme! Aby sa nám k nemu neprichytilo pizzové cesto, je vhodné posypať ho pred samotným pečením trochou kukuričnej múky. A ešte niečo – kameň nikdy nesmieme umývať saponátovými prostriedkami a tiež ho nikdy nevkladáme do už rozpálenej pece, ani neochladzujeme po ukončení pečenia zaliatím studenou vodou. Naopak – tak, ako sa kameň musí v peci pomaly a postupne zahrievať, tak tam musí aj spolu s pecou vychladnúť. Potom ho môžeme očistiť teplou vodou a necháme vyschnúť. Kto nechce mať v tejto peci kameň na pečenie, nemusí ho tam inštalovať. No pizza z takejto pece je chuťovo úplne rozdielna od pizze pečenej klasickým spôsobom. Nejde síce o žiadnu paleo stravu, ale o paleo technológiu pečenia – a to je znak, že naše chuťové poháriky môžu získať úplne nové vnemy. Skala na pizzu v peci vyzerá po umiestnení takto:

 

Ako si postaviť mobilnú multifunkčnú pec na grilovanie i pečenie pizze

 

Čiže ako vidíme, nemusí mať ideálny geometrický tvar. Čo sa týka pečenia pizze, býva dobrým zvykom vyrobiť aj vrchnák na pec, ktorý uzatvára vrchnú časť jej tela a zabraňuje úniku sálavého tepla počas pečenia. Vrchnák vyrobíme z betónovej zmesi – v tomto prípade je povrch betónu dekorovaný zvyškami obkladového materiálu. V strede vrchnáku je otvor slúžiaci tak na manipuláciu s ním ako na vytvorenie ťahu pre odvod dymu.  Vrchnák nám bude v peci sedieť na ďalších dvoch oceľových tyčiach zamurovaných pod vrchný veniec tela pece. Tieto tyče budú zároveň slúžiť ako podpery pre grilovací rošt.

 

Ako si postaviť mobilnú multifunkčnú pec na grilovanie i pečenie pizze

 

Kým betón tvrdne, vyrobíme si drevenú obstavbu  pece. Prečo? Pretože pec bude pri svojej činnosti horúca a aby nedošlo k zbytočnému úrazu, bude táto obstavba akýmsi zabezpečovacím prvkom, zároveň bude vytvárať síce malý, no praktický odkladací priestor pece. Obstavbu vypílime a spojíme opäť zo silných drevených dosák.

 

Ako si postaviť mobilnú multifunkčnú pec na grilovanie i pečenie pizze

 

A máme hotovo. Obstavbu pripevníme k mobilnej platforme buď na pevno, alebo môžeme vyskúšať jednoduchý zaisťovací systém, aby sme ju po práci mohli odložiť. Teraz nám už nič nebráni vyskúšať funkčnosť pece:

 

Ako si postaviť mobilnú multifunkčnú pec na grilovanie i pečenie pizze

 

Grilovací rošt nemusí byť umiestnený len na vnútorných oceľových tyčiach, ale tiež na vrchnej časti pece:

 

Ako si postaviť mobilnú multifunkčnú pec na grilovanie i pečenie pizze

 

Rovnako tak odpadajú starosti s kameňom na pizzu, ak máte k dispozícií špeciálne kuchárske náradie na pečenie pizze v peci s dlhou rukoväťou:

 

Ako si postaviť mobilnú multifunkčnú pec na grilovanie i pečenie pizze

 

Na záver nám nezostáva nič iné, ako popriať vám veľa zdaru pri murovaní vlastnej mobilnej pece a dobrú chuť!

 

Ako si postaviť mobilnú multifunkčnú pec na grilovanie i pečenie pizze

 

Ako si postaviť mobilnú multifunkčnú pec na grilovanie i pečenie pizze

 

 

Mohlo by vás ďalej zaujímať:

 

Voľne stojaca terasa

 

50 odtieňov sivej v kuchyni

 

Ďalšie články na tému Prístrešky, altány, terasy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: idealsad.com

Autor: Ivan Nôta