Pre mnohých je ťažké predstaviť si bývanie v domoch ako bývali naši predkovia – v domčekoch, kde sú základnými stavebnými materiálmi čisto prírodné produkty, ako kameň, hlina, drevo, slama a podobne. Napriek tomu narastá vo svete počet ľudí, ktorí preferujú práve takéto bývanie.

 

Alternatívne domy

 

Je potešiteľné, že tento trend už dávno zachytili dizajnéri a projektanti domov, vrátane výrobcov stavebných materiálov. Projekt stavby z prírodných materiálov však musí vždy vznikať ako usporiadaný premyslený celok. Samotná náhrada konvenčných syntetických materiálov za materiály viac prírodného charakteru je väčšinou príliš drahá a nemusí mať ani žiaduci efekt. Avšak aj v stavbách skôr konvenčných, možno nájsť miesta, ktoré môže prírodný materiál ako kameň, drevo alebo hlina významne oživiť, skrášliť a spríjemniť.

 

Alternatívne domy

 

Aby sa o takýchto stavbách mohlo hovoriť v súvislosti s ekológiou, musí prírodný stavebný materiál spĺňať nasledujúce požiadavky:

 

- Zdravotná nezávadnosť

- Ekologická nezávadnosť v procese výroby, použitia a likvidácii

- Energetická nenáročnosť výroby

- Blízkosť k východiskovej surovine

- Miestna dostupnosť materiálu (tým je myslená aspoň stredná Európa)

 

To znamená, že určite nebudeme objednávať špeciálne drevo z Afriky, nebudeme ho moriť vypáleným motorovým olejom, nenakúpime kameň v blízkosti uránových baní len preto, že je tam lacný, kvôli tej správnej hline nezničíme polovicu blízkych močiarov a podobne. Samozrejme, že sme predchádzajúce vety pritiahli za vlasy, no dnes sa bohužiaľ stáva, že s „ekologickým úmyslom“ sú mnohí stavitelia schopní zapríčiniť ekologickú katastrofu. Jednoducho preto, že ťažia, vytínajú a lámu tam, kde by sa nemalo. Ale to už je iná kapitola.

 

Alternatívne domy

 

Projekt alternatívnej stavby chápeme teda vždy ako celok. Môže ísť ako o novostavbu tak i o rekonštrukciu. Dispozícia je závislá na požiadavke priestoru zo strany stavebníka, vždy však dodržiava princíp vzájomnej logickej komunikácie jednotlivých priestorov, orientáciu domu a jeho vnútorných priestorov voči slnečným stranám.

 

Aby sa dom mohol naozaj hrdiť prívlastkom alternatívny, musíte dodržiavať pár technologických nezvyčajností, s ktorými sa mnohí nevedia stotožniť. Patrí sem častokrát drevostavba bez použitia klincov, alebo takzvané modelované omietky, ktoré vznikajú priamo nanášaním a tvarovaním rukami, resp. vtláčaním prstov do hliny s cieľom vytvoriť vzor.

 

Jedno je však isté – ak sa rozhodnete postaviť alternatívny dom, mali by ste sa po jeho dokončení cítiť v ňom ako v rozprávke. Musíte tento dom stavať a dívať sa naň ako na priestorovú projekciu vás samých, na možnosť zhmotnenia vašich prianí a predstáv. A potom sa dostaví príjemný poznatok, že dom a vy predstavujete jeden celok so zákonitými vnútornými vzťahmi a väzbami. Tvoríte ho a oživujete už tým, že o ňom premýšľate, zvažujete vaše potreby, predstavujete si možné varianty, ktoré potom konzultujete s architektom. Bolo by žiaduce pristupovať k tejto etape zrodu s určitou pokorou, pretože zďaleka nie všetci ľudia si môžu dovoliť bývať podľa svojich predstáv.  Preto buďte vďační, že ste to práve vy, ktorí budú obývať domček snov.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Interesantné stavby z plastových a sklenených fliaš

 

Domy kryté pôdou

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Typy domov

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.ukrainian.su, www.eco-bud.com, www.econet.ru, www.youtube.com,

 

(i.n.)