Klasický bazén môže v niektorých prípadoch radikálne narušiť celkový dojem z upravenej záhrady a pôsobí v nej priam rušivo práve svojou modernosťou. Odrádza tým milovníkov klasickej krásy prírody od výstavby luxusného bazénu.

 

Kúpacie jazierko

 

Približne pred 25 rokmi vznikla myšlienka bazénu, ktorý dokonale splynie s prírodou a nenaruší celkový vzhľad okolia nášho domu. Tak vznikol prvý biobazén. Je to vlastne prírodné jazierko, v ktorom sa na rozdiel od chemicky ošetrovaných bazénoch kúpete v biologicky čistej vode. Jeho symbióza s naturálnym prostredím vo významnej miere prispieva k relaxácií, odbúravaniu stresu, napĺňa človeka pocitom pokoja a energiou z prírody.

 

Čo je biobazén?

Biobazén je umelou stavbou záhradnej architektúry, ktorá plní nielen funkciu kúpania, ale aj ďaľšie funkcie, ako mikroklimatickú, hygienickú, estetickú, psychologickú a rekreačnú.

 

Takéto kúpanie je v absolútnom súlade s prírodou, pretože v biobazénoch sa voda čistí iba biologicky za pomoci súčinnosti vodných rastlín, substrátu a mikroorganizmov. Takto sa kúpeme v mäkkej, chemicky neupravenej vode.

 

Biobazén

 

Biobazén sa skladá z dvoch častí. Kúpacia časť je tvorená najhlbšou zónou s možnosťou vstupu. Je bez substrátu a bez rastlín, čo však nemusí byť pravidlom. Druhá časť je takzvaná regeneračná zóna. Je to vlastne pokojná vodná hladina s hĺbkou do 100 cm. Je vyplnená substrátom a vysadená špeciálnymi vodnými rastlinami. Úlohou rastlín je vytvárať za pomoci najrôznejších mikroorganizmov vo vode biologicko – chemickú reakciu.

 

Preto nie sú na čistenie vody potrebné žiadne chemikálie. Obidve časti sú oddelené deliacou priečkou. Táto umožňuje, aby spolu susedili miesta s rôznou hĺbkou a zároveň zabraňuje prieniku substrátu do kúpacej zóny. Kúpacie jazierko je takto vo veľkej miere schopné udržiavať vodu čistú, pretože samo o sebe tvorí fungujúci ekosystém, filtrujúci vodu nielen v lete. Zároveň však býva vhodne doplnený doplnkovým filtračným systémom s obehovým čerpadlom. Biobazény je možné stavať už na ploche 50 m2.

 

Biobazén - kúpacie jazero - poskytuje relax a neopakovateľné zážitky vo všetkých ročných obdobiach. Slúži totiž nielen na kúpanie v lete, ale aj na korčuľovanie v zime. No a v mesiacoch, kedy sa nedá kúpať (na jar, či jeseň) nepôsobí spustnuto ako klasický bazén. Naopak, je pastvou pre oči. Solárny ohrev vody máme zadarmo, pretože voda sa v plytkej zóne ohrieva rýchlejšie a zároveň sa dostáva do kúpacej zóny, kde sa premiešava s chladnejšou vodou a udržiava tak jej príjemnú teplotu počas kúpacích mesiacov (máj – september). Nakoľko absentujú vo vode chemické prísady, nevyvolávajú biobazény žiadne zdravotné problémy u ľudí citlivých na chlór a iné zložku používané k čisteniu vody v klasických bazénoch.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Údržba bazéna a bezpečnosť jeho prevádzky

 

Bazénové plachty pre zazimovanie

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa bazénov

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.andwerker-fuer-alle.de, www.derkleinegarten.de