Tzv. kúpacie jazierko je najkrajší a najinteligentnejší spôsob, ako sa pri kúpaní na vlastnej záhrade priblížiť čo najviac k prírode.

 

Stavba jazierka

 

Stavbu kúpacieho jazierka možno realizovať dvoma spôsobmi: prerobením klasického bazénu na biotop alebo kompletnou výstavbou kúpacieho jazierka.

 

kúpacie jazieko

 

Výstavbu takéhoto bazénu však netreba zabúdať konzultovať s odborníkmi, ktorí majú znalosti s biologicko-chemickými procesmi vo vodnom prostredí v kombinácií s vhodnými stavebnými technológiami.

 

V súčasnosti existujú na Slovensku firmy, ktoré zabezpečia projekt, izolácie i osadenie nádrže. Po dohode s majiteľom pozemku si tento môže časť prác vykonať svojpomocne (vyťaženie a odvoz zeminy), a tak si náklady na výstavbu kúpacieho jazierka znížiť.

 

Stavba jazierka postup

 

Kúpacie jazierko má v porovnaní s klasickými bazénmi oveľa nižšie prevádzkové náklady, ale aj tak nesmieme zabúdať na jeho údržbu. Tá spočíva hlavne v odstraňovaní odumretých zvyškov vodných rastlín. Na jar či jeseň môžeme tieto rastliny úplne odrezať.

 

Stavba jazierka

 

Je potrebné dbať na to, aby sa do jazierka nedostalo nič škodlivého, čo by mohlo narušiť rovnováhu biotopu (chemické prostriedky, hnojivá, odpad atď.).

 

Stavba jazierka postup

 

Vodu nie je potrebné vypúšťať každý rok, stačí len dopĺňať odparenú vodu. Úplná výmena vody sa robí po piatich - desiatich rokoch. Bežná údržba počas sezóny zahŕňa čistenie kúpacej zóny vodným vysávačom podobne ako pri bazénoch.

 

Kúpacie jazierko

 

 

 

 

Čítajte viac:

 

Poznáte typy biobazénov?

 

Vnútorné bazény

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa bazénov

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.schwimmteich-forum.de, www.baumgartner-gartenbau.ch, www.feller-gartenbau.ch, www.ekokuce.com, www.futuregarden.ru