Ak sa aj vy zamýšľate nad vybudovaním biobazéna, mali by ste vedieť, že ich existuje niekoľko druhov. Na základe normy nemeckej organizácie FLL sa delia na 5 kategórií a biologocký proces v každej z nich sa vyznačuje využitím iného percenta technológie.

 

Biobazény

 

1. Prírodné jazero – najstarší typ biobazénu. Nenachádza sa v ňom žiadna technológia, no vďaka správnej výstavbe a výberu vodných rastlín má veľmi stabilný biotop. Prevádzkové náklady nie sú žiadne. V prvých rokoch však dochádza k miernemu zakaleniu vody (do piatich rokov sa vyvinie celková stabilita).

 

2. Kúpací bazén s malým množstvom technológie – cirkulácia vody sa zabezpečuje obehovým čerpadlom, ktoré zároveň zásobuje biofilm a baktérie kyslíkom. Aby nedochádzalo k odumieraniu zooplanktónu, čerpadlo nie je v obehu neustále.

 

Biobazény

 

3. Kúpací bazén so stredným množstvom technológie – najčastejšie používaná varianta biobazénu. Využíva kombináciu obehového čerpadla so skimmrami. Dobré nastavenie cirkulácie vody je zárukou biologickej stability systému.

 

4. Kúpací bazén s veľkým množstvom technológie – biologický proces v tomto variante je potláčaný technologickým vybavením (okrem čerpadla a skimmrov sa využívajú externé filtračné zariadenia, prepadové kanáliky a doplňujúce čerpadlá, prípadne štrkové filtre)

 

Biobazény

 

 

5. Prírodný bazén – kategória, ktorá sa začala budovať až v posledných rokoch. Čistenie neprebieha cez biofilm a zooplanktón, rastliny sa používajú len okrajovo. Vlastné čistenie vody je odkázané len na technológiu. Oproti predchádzajúcim kategóriám je tento bazén finančne najnákladnejší.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Bazénové plachty pre zazimovanie

 

Rozmery a výber materiálu sú pri stavbe bazéna dôležité

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa bazénov

 

 

01.08.2010© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: ukrsad.nastart.com.ua, naturepool.ru, homepark.com.ua