Akoby nám stále teplejšie letá chceli dokazovať, že niet nad vlastný bazén v záhrade. No čo už môže byť príjemnejšie, ako po popoludňajšom návrate z práce skočiť do kryštálovo modrej vody a pretiahnuť si teplom zmorené telo niekoľkými príjemnými dĺžkami?

 

Bazén

 

Pre mnohých z nás sa už táto predstava stala skutočnosťou a po prvých skúsenostiach sa ich vyjadrenia na otázku- vlastniť či nevlastniť- podstatne odlišujú.

 

Rozhodnutiu o kúpe a výstavbe bazénu by malo totiž predchádzať zistenie skutočností o cenách či podmienkach výstavby. Aby sme aj po prvej sezóne ešte stále boli so svojim nápadom „spríjemniť si život“ spokojní, mali by sme vedieť, že...

 

Bazén

 

Čo by ste mali vedieť o záhradných bazénoch

Pokiaľ chceme bazén využívať aj na kondičné plávanie a nielen na vysedávanie vo vode a čľapkanie sa. Na kondičné plávanie nám stačí bazén rozmerov 2,5x 4,5 m ale musí mať protiprúd, aby sme si v ňom skutočne zaplávali. Ideálna hĺbka na plávanie pre dospelých je 1,2 m. Pokiaľ si chceme v bazéne užívať naraz s celou rodinou alebo v ňom pravidelne pripravovať detské, či dospelácke „párty“, mal by mať bazén minimálne rozmery 5x3 m.

 

 

Podľa účelu si ľahko predstavíme a premyslíme tvar našej nastávajúcej stavby. Tí, ktorí dávajú prednosť kondičnému plávaniu urobia lepšie ak sa rozhodnú pre klasický obdĺžnik. jeho výstavba nie je komplikovaná a poteší vás aj spôsob zakrývania a zastrešenia, ktorý vaším vreckám nedá „až tak zabrať“. Ak sa nám obdĺžnik zdá príliš nudný, urežme mu rohy alebo ho oživme pekným schodišťom. Rodinky s deťmi uprednostňujú bazény tvarované do obličiek, ktoré navyše spĺňajú účel okrasy nášho domu. Rozličné tvary dokážu napr. riešiť nedostatok priestoru vhodného na umiestnenie bazénu. Čo sa teda týka tvarov, nekladú moderné stavebné technológie predstavám ich budúcich majiteľov, už takmer žiadne hranice.

 

Pokiaľ máme premyslené, aký typ a tvar bazénu by našim predstavám vyhovoval, mali by sme pristúpiť k výberu firmy, ktorej do rúk práce zveríme. Doporučuje sa obracať na renomované firmy s dobrými referenciami a dlhoročnou praxou.

 

Záhradný bazén

 

Pevný, zapustený bazén je stavebná konštrukcia a vaše rozhodnutie pre jeho výstavbu budete musieť ohlásiť na stavebnom úrade. V prípade, že sa rozhodnete pre plochu väčšiu ako 25 m, bude vás čakať aj obstarávanie stavebného povolenia. Predtým nám už teda musí byť úplne jasné, ktorému z ponúkaných štýlov, veľkostí a materiálov dáme prednosť.

 

Na výber toho máme skutočne dosť. Pre rýchlu montáž nám vhodne poslúži kovový bazén, ktorého oceľové prvky sa kladú na upravený povrch alebo betónovú dosku. Asi najvhodnejším materiálom na výstavbu bazénov je hliník. Má nízku hmotnosť, výborne dokáže odolávať korózii a navyše, steny bazénu vyrobené z hliníka sú príjemne hladké.

 

Stavbu betónových bazénov uprednostňujú mnohí najmä kvôli ich preukázateľnej trvanlivosti, ale ich svojpomocná výstavba je náročná, preto sa realizuje výstavbou na kľúč. Medzi záhradnými bazénmi sa však u nás presadili najmä montované bazény s polypropylénovou vaňou a stenami z tvaroviek.

 

Za plastové bazény zasa hovorí nižšia nadobúdacia cena a ich ľahká stavebná príprava, pretože sa umiestňujú na betónovú dosku a jednoducho zabetónujú. Ich negatívnou stránkou sú problémy s dovozom a umiestnením na menej dostupným častiach pozemku. Sú tvarovo neflexibilné a ich materiál sa teplom rozťahuje, čo môže spôsobiť ich zvlnenie. Platové bazény môžeme využívať aj zapustené do zeme. V tom prípade nám čakajú výkopové práce, osadenie a zapojenie bazénu firmou a jeho zaizolovanie voči stratám použitím extrudovaného polystyrénu. Steny sa obmurujú a priestor medzi tehlami a izoláciou sa vyplní maltovinou.

 

Ešte pred začiatkom murovania by sa do osadeného bazénu malo napustiť 30-40 cm vody. Konštrukcia tak lepšie „sadne“ a na záver sa okolo vybetónuje veniec približne 20x20 cm, ktorý je dôležitý pretože pôsobí proti tlaku zeminy pri a po zasýpaní.

 

Riešiť musíme aj spôsob údržby, kedy je zrejme prvoradý výber filtračného systému. Príliš zložité rozvody vnútri bazénu sú dôvodmi častými porúch a vyžadujú si aj pomerne častú údržbu. Mnoho otvorov v bazénových stenách môže zase zapríčiniť značné úniky vody. Preto odborníci často doporučujú použitie bezpotrubných filtračných jednotiek, ktoré sa dajú vynikajúco umiestniť a ukryť napr. v prístupových schodíkoch.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Pekný bazén pri dome si žiada prekrytie

 

Miesto pre záhradný bazén

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa bazénov

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Fofo: www.baumann-gaerten.de, www.wanishof.at, ebay.at