Vodné plochy v záhrade rodinného domu dodávajú jeho prostrediu neopakovateľné čaro a v prípade bazénu alebo plávacieho jazierka aj možnosť zábavy. Aj na Slovensku stúpa počet majiteľov pozemkov, ktorí si, či už svojpomocne alebo prostredníctvom firiem, vybudovali v záhrade tieto obľúbené oddychové zóny.

Jarné čistenie jazierka

 

jazierkoJar prináša do biotopov nový život a očakáva od vás, že jazierko vo vašej záhrade pripravíte na ďalšiu letnú sezónu. V prípade, že ste jazierko počas zimy vyhrievali, môžete z neho odstrániť ohrievač a rozmrazovač a uskladniť ich do budúcej neskorej jesene, pretože čoraz teplejší jarný vzduch postupne vyhreje vodu na vyššiu teplotu.

 

Z jazierka postupne odstráňte všetky odumreté rastliny, ale aj lístie a iné nečistoty, ktoré do neho mohol naviať vietor. Podobne vyčistite aj brehy. Z garáže potom vytiahnite filter a pumpu a predtým ako ich po mesiacoch uskladnenia znovu použijete, dobre ich popremývajte a vyčistite. Prístroje potom umiestnite do jazierka a zapnite. Na jar je veľmi vhodné vymeniť v jazierku časť vody, aby sa prezimovaná voda revitalizovala. Stačí, ak jej vymeníte približne 20%.

 

Na jar potrebné skontrolovať aj pH vody v jazierku. Odhnívajúce rastliny by ho totiž mohli výrazne znížiť a tak podporiť tvorbu nechcených rias. Aby ste jazierko ochránili pred ich premnožením, je potrebné privádzať do vody vyššie množstvo kyslíka.

 

Odzimovanie bazéna

 

Čistenie jazierkaMedzi najobľúbenejšie každodenné letné aktivity patrí vykúpanie sa vo vlastnom záhradnom bazéne. Aby sme si bazén na novú kúpaciu sezónu správne pripravili a mohli ho nerušene využívať, je potrebné ešte pred začiatkom sezóny urobiť niekoľko opatrení.

 

Správne zazimovaný bazén mal byť cez zimu takmer vypustený približne 20 cm pod najnižšie uložené odtoky, trysky alebo ústie protiprúdu. Po jeho odkrytí je ho potrebné dokonale vyčistiť od vodných ale i mechanických a rastlinných nečistôt. Keď bazén odkryjete, pozbierajte z jeho hladiny plaváky, ktoré zabraňovali jeho porušeniu vplyvnom mrazu. Vyčistite od mechanických nečistôt najprv jeho najbližšie okolie. Sieťkou potom zozbierajte všetky väčšie nečistoty ležiace na dne alebo plávajúce na jeho hladine. Steny bazéna nad vodnou hladinou natrite špeciálnym čistiacim i na čistenie bazéna umyte ho. V žiadnom prípade nepoužívajte bežné saponáty, ktoré môžu obsahovať piesok a tak neodstraňujte hrubšie nečistoty ostrými predmetmi. Ak vlastníte vodný vysávať, vysajte ním usadeniny zo dna bazéna. Potom zapnite prívod vody tak, aby jej hladina siahala približne 10 cm pod okraj.

 

Hneď po naplnení bazéna vodu ošetrite a upravte jej pH pomocou dávky chlóru. Pridaním regeneračnej dávky stabilizátora chlóru zbavíte vodu organických nečistôt a mikrobiologických zárodkov.

Krok, ktorý nasleduje, by ste mali radšej prenechať odborníkom. Tí totiž, ešte pred zapojením a spustením filtračnej jednotky skontrolujú či je elektrické zariadenie po zime v poriadku a až po tejto kontrole, zavodnia čerpadlo a zapnú filtračnú jednotku.

Pre správne odzimovanie bazéna je veľmi dôležité odfiltrovanie už spomínaných usadenín, ktorých po zime býva na dne bazéna veľmi veľké množstvo. Filtráciu však nedoporučujeme urýchľovať spustením protiprúdu. To síce zvýši rýchlosť filtrácie, ale uberie na jej účinku. Filtrácia by po prvom ošetrení vody mala byť v chode bez prestávky minimálne 2 dni.

 

V prípade, že ani po dvoch dňoch nie je voda vo vašom bazéne priezračná alebo sú v nej dokonca premnožené riasy, obráťte sa na firmu, ktorá sa venuje ošetrovaniu bazénov. Odborníci si s vašim problémom dokážu poradiť rýchlo a účelne.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Zabezpečenie cirkulácie vody v záhradných fontánach, rybníčkoch ...

 

Záhradné jazierko

 

Ďalšie zaujímavé články a na tému Záhrady

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.ardapro.ch, www.obi.de, www.pool-selbst-bauen.de