Domáca vertikálna záhrada Páčila by sa vám malá vertikálna záhradka na balkóne, terase alebo na dvore? Mohli by ste si do nej nasadiť bylinky ale i iné odrody zeleniny či kvetov. Návodov existuje hneď niekoľko, len si vybrať.

 

Pre menej zručných navrhujeme model  z ušitého alebo kúpeného závesného vrecka. Vrecko si napríklad pomocou žrde na záclonu a závesných háčikov upevníte na pevnú napr. drevenú stenu. Použiť môžete aj dnes tak veľmi populárnu paletu. Pozor, šetrite vodou pri zalievaní. Na látkovom povrchu sa vám rýchlo vytvoria škvrny od zeme, ale nemusíte ich odstraňovať. Keď sa vaše rastlinky rozrastú, škvrny prestanú byť vidieť.

 

Do jednotlivých vreciek nasypeme až po vrch kvalitnú pôdu. Sadiť do takejto závesnej záhradky môžete napríklad listový šalát, hrášok, mini paradajky a rôzne bylinky. Na podobnom princípe funguje aj vertikálna záhradka vyrobená z palety, akurát, že potrebuje trošku viac miesta.

 

 

Vertikálnu záhradku z palety môžete vytvoriť 2 spôsobmi:

 

- Z boku vložte do vnútra palety vopred pripravené vrecká s vhodnou zeminou pre rastliny, ktoré chcete pestovať. Podľa potreby si môžete kúpiť vrecká substrátov alebo sami pripraviť zmesi zeme pre bylinky, kvety či zeleninu.

 

Rozloženie vreciek si preto dopredu naplánujte. Keď ste už natesno vloženými vreckami so substrátom vyplnili paletu, urobte do nich na miestach, kde chcete vložiť sadeničky, otvory nožnicami alebo nožom. Otvory netreba robiť veľké a najlepšie je ich strihať alebo rezať vodorovne, aby sa vám z nich zbytočne nesypalo veľa zeminy pri sadení.

 

vertikálna záhrada vertikálna záhrada

 

 

- Druhý spôsob je o niečo náročnejší, ale jeho výsledkom je estetickejšie pôsobiaca vertikálna záhradka. Príprava palety si však vyžaduje určitú mieru zručnosti. Teda, mali by ste dokázať spíliť dosku na potrebnú šírku a vedieť zaobchádzať s klincami a kladivom.

 

Ak tieto zručnosti ovládate, nebude pre vás problém vyrobiť na paletu priečinky do ktorých vložíte kvalitnú zem. Stačí osadiť kúsok doštičky medzi dve dosky palety.

 

No a potom do vzniknutých regálov vložte kvalitný substrát alebo namiešanú zem a môžete pokojne sadiť.

 

Tí šikovnejší domáci majstri si môžu vybudovať aj takýto regál vhodný pre plazivé a visiace rastlinky. Vašim jahodám sa v ňom bude rozhodne veľmi páčiť...

 

Domáca vertikálna záhrada

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Ako využiť dekoratívne vlastnosti viniča v stavebníctve

 

Chodníky z kameňa, štrku a pravidlá ich stavby

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Záhrady

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.moredesignplease.com, www.lifeonthebalcony.com, www.livetechnologies.ru