Pri plánovaní záhradných chodníkov je dobré definovať ich účel. Ak ide o chodníky slúžiace na oživenie záhrady a na malé prechádzky, môžu byť tvorené tak, aby vytvárali oblúky, krížili sa a podobne. Na ich dĺžke teda nezáleží. Pokiaľ však nimi chcete prepojiť napríklad dom s úžitkovou časťou záhrady, chodník by mal smerovať priamo k určenému miestu a mal by mať najkratšiu možnú vzdialenosť.

 

Záhradný chodník

 

Dôležité pri stavbe záhradného chodníka je aj jeho spádovanie, ktoré je potrebné pre rýchly odtok vody z jeho povrchu. Zvyčajne sa spáduje v priečnom alebo pozdĺžnom smere, pokiaľ je nutné riešiť komplikovanejšie terény, je možné spádovanie aj kombinovať.
Uhol spádovania závisí od povrchu jednotlivých materiálov, ale v zásade platí, že čím hladší povrch, tým menší je potrebný spád. Asfalt a liaty betón potrebujú maximálny spád 1-2%, zatiaľ čo dlaždice s drsným povrchom musia mať spád väčší a to aj 3-3,5%.
 
Skôr než sa rozhodnete pre určitý typ chodníka, mali by ste si premyslieť aj to, aký materiál sa k okoliu vášho domu či do vašej záhrady hodí. Chodník by mal s prostredím, v ktorom je umiestnený, vytvárať harmonický celok a nie ho narúšať. Okrem toho by ste mali prihliadať na jeho vlastnosti, ako napr. životnosť materiálu a spôsob jeho údržby. Možností výberu materiálu je dostatok a ak sa neviete rozhodnúť sami, obráťte sa na služby záhradného architekta. My vám prinášame len niekoľko najbežnejších príkladov.
 

Betónový záhradný chodník

Tento typ chodníka môžete zhotoviť priamo v záhrade liatím pripraveného betónu na štrkový podklad alebo si panely vyrobíte dopredu a na záhrade ich už len uložíte do jemného štrku či suchej maltovej zmesi. Podkladový štrk zabezpečuje pravidelné prepúšťanie vody, v zime zabraňuje jej zamŕzaniu a tým aj popraskaniu chodníka.
 
Záhradný chodník
 
Ak je plocha, na ktorú chcete betón pokladať, väčšia ako 20 m2, nesmiete ju zabudnúť rozdeliť dilatačnými medzerami. Ich úlohou je zabrániť poryvom chodníka, jeho zvlneniu a následnému hrubému poškodeniu.
 
Vďaka svojej dostupnej cene patrí betón do skupiny najpoužívanejších materiálov.
Hoci je to veľmi trvácny materiál, do okrasných záhrad sa svojím povrchom veľmi nehodí, pretože pôsobí veľmi masívne.
 
Ak sa však pri jeho výrobe použijú rôzne farebné piesky a zmesi cementov, poprípade sa jeho povrch upraví ešte brúsením alebo brokovaním, dokáže pôsobiť aj esteticky.
 
 

Záhradný chodník zo zámkovej dlažby

 

Záhradný chodníkŠpeciálnym druhom betónovej dlažby je dlažba zámková, ktorá na svojej popularite naberá, nielen čo sa týka použitia pri vykladaní terás a priľahlých častí domu, ale čoraz častejšie sa objavuje aj v záhradách. Prívržencov si získava tak svojou farebnou ako i rozmerovou a tvarovou škálou. Do menších záhrad sú vhodnejšie menšie kocky od rozmeru 10 cm až do 25 cm. Vyrábajú sa však aj platne väčších rozmerov od 30 × 30 do 50 × 80 cm.
 
Jediným nedostatkom zámkovej dlažby, ktorému sa však dá pri správnej príprave podložia predísť je to, že položená dlažba môže následkom zhutňovania podkladu klesnúť pod úroveň terénu. Preto treba podkladové lôžko budovať trochu vyššie. Ak nechceme, aby korene trávy prerastali cez okraje dlažby, je dobré chodníky od trávnika oddeliť položením betónových obrubníkov. Chodník zo zámkovej dlažby je vhodný aj do záhrad s miernym stúpaním.
 
Osobitným druhom zámkovej dlažby je dlažba zatrávňovacia.

 

Čítajte ďalej:

 

Zakladáme záhradu

 

Záhradné schody

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa Záhrad a záhradných domčekov

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: lindhorst-galabau.de, wohnideen.minimalisti.com, plattenverlegung.at, diy.obi.ru