Všetky ponúkané moderné možnosti prepožičajú garážovej podlahe skvelý vzhľad, sú ľahké na údržbu, vyrábajú sa v najrôznejších farbách a tvaroch, navyše ochránia betón pred škodlivými chemikáliami či olejovými škvrnami.

Pozrime sa teda na tieto podlahové krytiny, na ich výhody a nevýhody.  Lepšie sa vám bude rozhodovať, aký typ bude pre vašu podlahu najideálnejší.

 

Epoxidový náter

 

Výhody: Farby na báze epoxidovej živice vytvárajú lesklý povrch a jednotný vzhľad podlahy. Ak vám nevadí trocha práce, je toto najlepšia voľba práve pre vás. Epoxidová živica je veľmi odolná a príliš nezaťaží váš rozpočet. Epoxidové nátery sú k dispozícii v rôznych farbách alebo aj v klasickej šedej farbe. Do epoxidovej živice sa pridávajú dekoratívne čiastočky, vďaka ktorým sa docieli dizajnu žuly alebo terazzo. Ak je náter vykonaný kvalitne, vydrží celé roky.

 

Druhy garážových podláh

 

Nevýhody: Epoxidový náter vyžaduje určitú zručnosť pri aplikácii - je potrebné vykonať prípravné práce priamo na betónovej podlahe, v opačnom prípade epoxidový náter na betón dostatočne nepriľne. Epoxidový náter nie je vhodný do garáží, v ktorých sa v nadmernej miere vyskytujú chemikálie vytečené z motora vozidla či soľ v zimnom období; navyše, tieto nátery sú náchylné k zafarbovaniu a negatívne na ne pôsobia tiež horúce pneumatiky, čo celkovo môže viesť k odlupovaniu náteru. Ďalším faktorom je prípadná kondenzácia, ktorá epoxidovému náteru tiež škodí a v neposlednom rade možnosť pošmyknutia, ktorá je s hladkými povrchmi v podstate spojená.

 

Rohože

 

Výhody: Rohože vhodné do garáže sa predávajú zrolované, vyrobené z gumy alebo vinylu. Tieto rohože sú prakticky najjednoduchším riešením, čo sa aplikácie týka. Rovnako jednoduchá je aj ich prípadná výmena. Rohože  sú veľmi odolné a ľahké na údržbu - najkvalitnejšie sú potom rohože zo 100% - ho vinylu. V ponuke je samozrejme rozsiahla škála farieb a dizajnov.

Nevýhody: Tento typ povrchu nie je vhodný pre veľké záťaže a časom sa v rohoch zdeformuje. Aplikácia sa môže skomplikovať v prípade, keď tvar podlahy nie je úplne pravidelný. Dlaždice

 

Výhody: Sú vyrábané v mnohých klasických farbách i farbách "na želanie" a vyberať si môžete z nepreberného množstva designov a vzorov. Tieto dlaždice sú vyrábané z vysoko kvalitného PVC, vyžadujú minimálne prípravné práce a ich položenie môže byť hotové prakticky za deň. K výberu sú vinylové alebo glazované keramické dlaždice.

 

Nevýhody: Aplikácia je o niečo náročnejšia. Glazované dlaždice majú tie isté nevýhody ako povrchy ošetrené náterom. Pre keramické dlaždice musí byť spodná vrstva perfektne hladká.Takáto podlaha absorbuje vlhkosť a teda má tendenciu k tvorbe plesní.

Pozn.: Čoraz častejšie sa stretávame so špeciálnymi dlaždicami, určenými do garáže, ktoré spĺňajú požiadavky na dlhú a efektívnu životnosť ako podlaha v garáži.

 

Podlahové tesnenie

 

Podlahové tesnenie predstavuje jednoduchú, číru alebo ľahko tónovanú podlahovú krytinu. Aplikácia podlahového tesnenia potom môže byť vykonaná nasprejovaním, alebo sa špeciálny materiál kúpi zrolovaný a jednoducho sa pripevní k betónovému povrchu. Inštalácia je veľmi jednoduchá a nevyžadujú sa špeciálne prípravné práce.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Rozdelenie anhydritu

 

Ako si správne vybrať tehlu na hrubú stavbu?

 

Ďalšie články na tému Podlahy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: firmenabc.at

(i.n.)