Fínske firmy sa pomaly začínajú presadzovať už aj na slovenskom trhu.  Fínske zrubové domy si získavajú stále väčšiu popularitu, aj keď sú určené, viac menej, pre solventnejšiu klientelu. Na ich stavbu sa používa drevo severskej borovice, ktorá vyrastá v drsných podmienkach okolo polárneho kruhu a hoci ide o typ mäkkej dreviny, severská borovica patrí medzi najhúževnatejšie a najtrvanlivejšie, o čo sa stará jej vysoký obsah živice. Má vynikajúce tepelnotechnické vlastnosti, pri zosychaní si udržuje svoju objemovú stálosť, je pekne sfarbená, má zaujímavú textúru a príjemnú vôňu.

 

Fínske zrubové domy

 

Stavba fínskych zrubových domov môže prebiehať použitím dvoch technológií a to buď ako stavba z masívneho alebo lepeného dreva, ktorého styky riešené tak, aby zabezpečovali odvod zrážkovej vody. Všetky styky sú dokonale utesnené presnými tesniacimi profilmi. Renomované firmy vyrábajú všetky stavebné prvky na automatizovaných linkách riadených počítačmi, čím je garantovaná veľmi vysoká kvalita výrobkov a minimálnym počtom nepodarkov.

 

Fínske zrubové domy

 

Väčšinu fínskych zrubových domov nie je potrebné dodatočne zatepľovať, napriek tomu, že fínsky stavbári uprednostňujú výstavbu z jednovrstvových zrubových stien pred sendvičovým systémom. Fínske zruby majú veľmi nízku spotrebu energie na vykurovanie a ich cena sa odvíja od kvality použitého materiálu a technológie ich vyhotovenia. Súčasťou fínskych zrubov sú aj neodmysliteľné sauny.

 

Fínske zrubové domy

 

Svoj vzhľad i vlastnosti si tieto stavby vedia zachovať celé desaťročia.

 

Fínske zrubové domy

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Pozor na drevené konštrukcie!

 

Pravé a falošné zruby

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa chát a chalúp

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: tomandmarcia.blogspot.com, derevo-doma.blogspot.com, www.honka.fi, www.vrbo.com, www.puulahirsitalo.com