Zrubové domy z masívnych kmeňov sú nielen potešením pre nejedno oko, ale i vyplnením predstavy o modernom bývaní v harmónii s prírodou.

 

Fínsky zrub

 

Drevo ako prírodný stavebný materiál disponuje jedinečnými vlastnosťami, ktoré ho robí stále populárnejším a vyhľadávanejším. To sa dá konštatovať aj o drevostavbách, ku ktorým sa radia aj zrubové domy. Ich steny dýchajú, očisťujú a filtrujú vzduch, čím vytvárajú v miestnostiach prirodzenú zdravú klímu, vhodnú aj pre alergikov a astmatikov. Navyše je drevo schopné udržať relatívnu vlhkosť vzduchu medzi 50 – 60% a dokonca čiastočne pohlcuje prach. Vdychovanie jeho prirodzenej vône, môže byť náhradou akejkoľvek arómaterapie.

 

Fínsky zrub

Steny z fínskeho zrubu podstatne prispievajú k úspore energie potrebnej na vykurovanie, pretože majú vynikajúce tepelnotechnické vlastnosti. Kedysi na zateplenie dreveníc slúžil mach, ktorý sa pri stavbe vkladal do vodorovných škár. Tieto sa niekedy navyše prekryli latami alebo vrstvou hlinenej mazaniny. Strop sa najčastejšie izoloval plevami s hlinou alebo senom. V dnešnej dobe vyžaduje stavba zrubu najmä kvalitnú a precíznu remeselnú prácu, správne hrúbky izolácií a vhodný spôsob zatepľovania.

 

suomen hirsimökki

 

Na upchatie vodorovných škár sa využíva tepelná izolácia s vyššou účinnosťou alebo prekrytie latami z masívneho strojovo profilovaného alebo lepeného dreva. Tepelnú ochranu môžu zaručovať napr. jednoplášťové 15 až 20 cm hrubé steny s vrstvou tepelnej izolácie alebo dvojitou konštrukciou s izoláciou vo vnútri steny. Dôležitá je správna izolácia miest okolo spojov. Pretože sa pri stavbe zrubových domov doporučuje využívať prírodné materiály, ktoré sa dobre znášajú s drevom, siahajú niektoré firmy napr. po kombinácii utesňovacích pásov z ovčej vlny s polyuretánovou izoláciou.

 

Na stavbu fínskych zrubov sa najčastejšie využíva hustorastená smreková guľatina. Pre každú stavbu je potrebný jej individuálny rozmer, aby sa vyzdvihla jej krása a jedinečnosť v závislosti od prostredia, v ktorom má byť umiestnená. Výhodou je, že zrubová stavba nielenže doslova rastie ako z vody, ale keďže je vlastne suchou výrobou, dajú sa zruby stavať po celý rok. Jednotlivé stavebné prvky sa spájajú pomocou technológie spojov na pero a drážku a rohovými spojmi preplátovanými na rybinu, čo taktiež prispieva k urýchleniu výstavby. Drevo je veľmi pevný materiál a zrubové domy majú veľmi dobrú stabilitu a odolnosť. Aby sa steny nezakrivili, zabezpečujú ich stabilitu kolíky z pružného dreva, ktoré sú nabité do navŕtaných dier. Okrem toho sa zrubové steny sťahujú závitovými tyčami a na to aby bol celý zrub rovný, slúžia kovové klince.

 

Čaro fínskych zrubov

 

Drevostavby už roky bojujú s predsudkom, že sú ľahko horľavé. I keď samotné drevo je skutočne horľavý materiál, aj vo vysušenom stave ešte stále obsahuje 15% vody, ktorá by sa pri požiari musela najprv premeniť na paru.

 

Fínsky zrub

 

Ak už jeho vrchná vrstva ohorí, vytvorí sa v nej uhlík a ten začne pôsobiť ako ochranná vrstva. Navyše, materiály používané na výstavbu zrubov musia prejsť v skúšobnom ústave skúškou, pri ktorej sú na 30 minút vystavené priamemu ohňu. Výsledky týchto skúšok dokazujú, že ani po tomto čase materiály nejavia fyzické zmeny. Samozrejme, pri výstavbe drevostavieb sa kladie vysoký dôraz na odborné zhotovenie elektrickej inštalácie, aby sa predišlo vzniku požiaru vo vnútri stien.

 

 

Fínsky zrub

 

Podobne ako aj u iných stavieb, je aj pri fínskych zruboch potrebné dodržiavať technologické podmienky súvisiace so stavbou komínov a kozubov a bezpečnostné vzdialenosti medzi telesami kozuba, komína a drevených prvkov.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:  

 

Zazimovanie chaty a chalupy

 

Montovaný dom alebo tradičná stavba?

 

Ďalšie rady a tipy v sekcii Domy a byty

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.finnland-block.com, www.konotop.all.biz, www.houseplans.com