Klimatizácia bytOd roku 2004 sa aj klimatizačné zariadenia zaraďujú do energetických skupín, ktoré spotrebiteľa informujú o výške spotreby energie toho ktorého výrobku. Písmenom „A“ sú rovnako ako už pri práčkach a chladničkách, označené energeticky efektívne zariadenia, naopak s „G“ sú označené zariadenia s vysokou spotrebou a tým pádom aj vyššími nákladmi na prevádzku.

 

Kto sa teda už rozhodne pre klimatizáciu, mal by si vyberať jednoznačne len spomedzi výrobkov energetickej triedy „A“. Pri tejto triede nie sú určené žiadne horné hranice označenia, pretože trieda „A+“ doposiaľ ešte neexistuje. Európska norma (EN14511) pre „A“ kategóriu prestavuje koeficient 3,2. Najmodernejšie a energeticky najvýhodnejšie zariadenia split dosahujú koeficient až 4,03.

 

 

Prevádzkové náklady

Údaj o energetickej triede vyjadruje aj pravdepodobnú spotrebu elektrickej energie chladiacej jednotky v kWh prepočítanú na rok. Ak je napríklad pri triede A udaná predpokladaná spotreba 310 kWh, výjde z toho: 310 x 5,50.- Sk (cena za 1 kWh v sadzbe D2 s DPH)= 1.705.- Sk (ročné náklady na prevádzku). Ročné náklady na zariadenie energetickej triedy „G“ by boli približne 2krát také vysoké.

 

Kúrenie

Všetci veľmi dobre poznáme efekt vznikajúci fungovaním chladničky. V jej vnútri je chladno a jej zadná strana je horúca. Podobne to funguje aj u klimatizačných zariadení. Vonkajšia klimatizačná jednotka berie teplo z okolitého vzduchu, stláča ho a vykuruje ním vzduch v miestnosti. Takéto vykurovanie je vhodné na vyhrievanie obytných častí príbytkov v prechodných ročných obdobiach alebo zriedka vyžívaných miestností v zimnom období. Klimatizačné zariadenie je teda aj ideálnym zariadením pre chladnejšie májové či septembrové dni, kedy ústredné kúrenie už resp. ešte nefunguje. Tu svoje miesto zastane splitové klimatizačné zariadenie s tepelným čerpadlom. Nie všetky splitové klimatizačné zariadenia sú tepelnými pumpami vybavené, preto je dobré sa o tom pred kúpou zriadenia informovať a presvedčiť. Cena takýchto zariadení je len o niečo vyššia ako splitových zariadení bez čerpadla.

 

Hladina hluku

Výskumy ukázali, že čím vyššia je teplota vzduchu v obývaných miestnostiach, tým vyššiu hladinu zvuku dokáže človek u klimatizačných zariadení akceptovať. Povieme si: „Lepšie predsa trošku hlučnejšie, ale zato príjemne chladno.“ Uzávery, že všetky výkonné klimatizačné zariadenia musia byť nevyhnutne aj hlučné, sú však mylné a zavádzajúce. Úroveň hluku kvalitných zariadení je max. 22-25 dB akustického tlaku. Na prirovnanie: Listy šumiace vo vetre vydávajú hluk 25 dB, kým moderné klimatizačné zariadenia za normálnej prevádzky vydajú iba 20 dB.

 

Dizajn

Jednotlivé typy a prevedenia klimatizačných zariadení sa od seba dizajnom podstatne odlišujú. Mobilné, jednodielne zariadenia sú zvyčajne väčšie a vyžadujú viacej miesta ako zariadenia dvojdielne, pretože sa celá technika musí spratať do jedného telesa. Splitové klimatizačné zariadenia sa predávajú v rozmanitých prevedeniach. Vynikajúco šetria miesto, pretože sa dajú napr. zavesiť na stenu a starajú sa tak v jemných, decentných formách o správnu klímu našich príbytkov.

 

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa klimatizácie

 

rok 2007 © Weby Group Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: climat-sys.ru,