Konštrukcie a stavba zimných záhradHoci by sa dalo predpokladať, že najstarším materiálom používaným na stavbu zimných záhrad, do ktorých sú osadzované sklené steny, je drevo. Nie je to však pravda. V tomto prípade poprednú úlohu všadeprítomného dreva nahradila oceľ.

 

Príčinou jej častého využitia na realizáciu zimných záhrad boli jej vynikajúce fyzikálne vlastnosti, medzi ktoré patria v prvom rade jej tvarovateľnosť a variabilnosť. Nevýhodou zase pravidelná potreba jej povrchovej úpravy. V každom prípade je však práve kov dodnes ideálnym konštrukčným materiálom a to najmä pri výstavbe zimných záhrad väčších rozmerov.

 

Pokiaľ sa na realizáciu stavby zimnej záhrady využíva drevo, konštrukčnými prvkami sú minimálne trojvrstvové lamely. Takéto lamely sú dostatočne tuhé na to, aby zniesli tiaž výplní stien i strechy a nepodľahli deformácii, pretože u väčšiny stavieb je konštrukcia samonosná. Do stien takejto konštrukcie je možné osadiť posuvné alebo lamelové dvere a všetky typy okien. Pokiaľ ide o samonosnú konštrukciu, nie je problémom umožniť aj otváranie jednej celej steny.

 

Stavba zimnej záhrady

 

Výhodou dreva, oproti iným používaným materiálom je jeho nízka tepelná rozťažnosť. Použité drevo musí byť, kvôli vlhkostných podmienkam v záhrade, impregnované konzervačnou farebnou suspenziou a na jeho povrch musí byť nanesená hrubá vrstva lazúry, ktorá je pružná a preto sa nelúpe a nepraská. Takto opracovaný materiál si dlho zachová prírodnú kresbu svojho dreva a je schopný bez problémov odolávať vonkajším poveternostným vplyvom. Obnovovať lazúru sa doporučuje približne raz za 8 -10 rokov. Okrem príjemného vzhľadu má drevo veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Na výstavbu zimných záhrad sa najčastejšie používa smrekové a borovicové drevo, tí solventnejší sa môžu rozhodnúť aj pre o niečo drahšie drevo dubové.

 

Stavba zimnej záhrady

 

Ďalším z materiálov, ktorý sa využíva na stavbu zimných záhrad je plast, ktorý je však, podobne ako drevo, určený len na výstavbu menších priestorov. Plast má o niečo horšie izolačné vlastnosti ako drevo. Napriek použitiu vystužených profilov je jeho využitie obmedzené podľa požadovaného objemu budovaného priestoru. Plastové konštrukcie sú však v porovnaní s drevenými tenšie, elegantnejšie a ich najväčšou výhodou je potreba takmer nulovej údržby. Plast totiž nie je potrebné povrchovo upravovať a navyše ho možno zakúpiť v rôznych farebných úpravách. Podobne ako pri drevených zimných záhradách, aj v prípade plastových je možné pri stavbe využiť všetky druhy otváravých alebo posuvných okien a dverí tak ako aj pevných zasklení.

 

 

Stavba zimnej záhrady

 

Ako sme už na začiatku uviedli, optimálnym materiálom na stavbu zimných záhrad alebo zimných terás je kov, pri ktorom nehrozí žiadne obmedzenie zo stránky ich objemu. V minulosti sa konštrukcie často vyrábali z ocele, ktorá je pomerne lacná, ale jej nevýhodou bola veľká tepelná vodivosť a aj pomerne vysoká hmotnosť. V súčasnosti je najvyužívanejším materiálom hliník, ktorý sa dá pomerne jednoducho opracovať a tvarovať a tak je z neho možno vytvárať aj veľmi zložité tvary. Možnosť jeho povrchových úprav dovoľuje buď zdôrazniť jeho materiálovú podstatu alebo jeho povrch dofarbiť a zladiť s ostatnými materiálmi. Hliník je kov, ktorý, či už s povrchovou úpravou alebo bez nej, má aj bez akejkoľvek údržby vynikajúcu životnosť.

 

Spomínané materiály sa dajú medzi sebou aj účelne kombinovať. Vhodné kombinácie tvoria drevo-plastové systémy alebo drevo-hliníkové. Takéto konštrukcie tvorí z vnútra dobre izolujúce drevo a z vonkajšej strany poveternostným vplyvom odolávajúci plast alebo hliník.

 

Na vybudovanie konštrukcie zimnej záhrady môžu ako materiál poslúžiť aj pozinkovaný plech, termicky oddelené hliníkové profily, oceľové rúrky s plastovým povrchom alebo viackomorové profily z polymérov. Ich cena je však v porovnaní s klasickými materiálmi podstatne vyššia.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

O zimnej záhrade

 

Zabránenie roseniu okien v zimnej záhrade

 

Ďalšie články, rady a tipy na tému Zimné záhrady

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.townandcountryus.com, www.interiorredesignseminar.com, www.oknadelc.ru,www.brack-wintergarten.de