Zimná záhrada Zimná záhrada si v ostatných rokoch získava čoraz viac priaznivcov, ktorí sa pre jej výstavbu rozhodujú z rôznych príčin. Patrí medzi ne napríklad možnosť zväčšenia obytného priestoru, úprava či zvýraznenie architektúry rodinného domu a v neposlednom rade aj možnosť preniesť si kus prírody do vlastného obydlia. Úplne pôvodným zámerom budovania zimných záhrad bolo vytvorenie samostatného priestoru, vhodného na pestovanie exotických teplomilných rastlín v cudzom klimatickom prostredí.

 

Móda zimných záhrad k nám prišla z upršaného Anglicka, kde sa ich obľúbenosť traduje až niekoľko desaťročí. Veď čo už môže byť príjemnejšie ako posedenie pri šálke čaju v príjemne vyhriatej presklenej miestnosti plnej zelene a sledovanie poletujúcich vločiek snehu za oknom?

 

Pokiaľ sa budete vážne zamýšľať nad vybudovaním zimnej záhrady vo vlastnom dome, budete musieť zvážiť, či vám ide o zabezpečenie ďalšieho vykurovaného priestoru alebo sa uskromníte s neobytnou miestnosťou, ktorá zostane v zime chladná. Od odpovede na túto otázku sa totiž bude odvíjať výška vstupných investícií. Nevykurovaná zimná záhrada, nazývaná aj „studená“, poslúži v zimnom období na prezimovanie okrasných rastlín a na pasívne temperovanie domu. Náklady na jej výstavbu sú omnoho nižšie ako náklady na vykurovanú „teplú“ zimnú záhradu, pretože na jej realizáciu postačí využiť obyčajné izolačné dvojsklo.

 

 

Zimná záhrada

 

Teplú zimnú záhradu však môžete obývať celý rok a plní tak nielen estetickú a úžitkovú funkciu ale zväčší a skvalitní váš životný priestor.

 

Moderné stavebníctvo kvalifikuje teplotný medzipriestor zimnej záhrady ako vykurovaný presklený priestor, ktorý je zakomponovaný do jadra domu alebo sa nachádza pred jeho jadrom. Jeho obalovú konštrukciu tvorí presklený systém z bezpečnostného skla o hrúbke 4-8 mm s dutinou o hrúbke 12-16 mm.

 

Sklo je schopné prepustiť z exteriéru do interiéru krátkovlnné infračervené slnečné žiarenie, ktoré sa pri tomto prechode mení na dlhovlnné, pričom sa z neho uvoľňuje teplotná energia. Energia sa následne dokáže akumulovať v podlahe a stenách, čiže v masívnych častiach konštrukcie, odkiaľ spätne vyžaruje teplo do priestoru.

 

Takýto obytný priestor sa však často dokáže vyhriať až na teploty okolo 65 – 70°C, čo je škodlivé tak pre rastliny a nábytok ako i pre samotného človeka. Úlohou kvalitnej zimnej záhrady je teda zabezpečenie požadovanej tepelnej pohody v jej priestore a tú je možno vytvoriť len dokonalou funkčnosťou použitých stavebných ale aj technických prvkov. Technické prvky musia medzi sebou komunikovať a spolupracovať a postarať sa tak o regulované odvetrávanie a nasávanie čerstvého vzduchu, v lete napríklad o tienenie sklených plôch a v zime o pravidelné ofukovanie sklenených kolmých stien, ktoré sa inak pôsobením rozdielnych teplôt na oboch ich stranách, majú tendenciu rosiť.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Zabránenie roseniu okien v zimnej záhrade

 

Konštrukcie a stavba zimných záhrad

 

Ďalši zaujímavé články na tému Zimné záhrady

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.wintergarten-oswald.de, www.wintergartenoase.at