kotol na peletyKotly na spaľovanie drevných peliet sú veľmi efektívne a ich výhodou je aj pomerne komfortná prevádzka. Pripravené zásobníky stačí, podľa ich kapacity a potreby tepla, napĺňať jeden krát za deň alebo len raz za pár dní. Moderné kotly na pelety i samotné spaľovanie peliet, riadi po zvyšok času elektronická regulácia, ktorej súčasťou je u renomovaných výrobcov často i možnosť diaľkového ovládania.

 

Mnohí z nás majú už skúšky z kúrenia drevom za sebou, aj keď možno len vo forme prikurovania v krbe počas dovolenky na chate. Použitie drevných peliet úkony okolo rozkladanie a prikurovanie uľahčuje a okrem toho je tento výhrevný materiál dostupný v našej krajine takmer všade. Otázne zostávajú už len jeho ceny. Po spaľovaní peliet, zostávajú len malé zvyšky popola, ktoré sa ľahko čistia a navyše môžeme tieto zbytky po spaľovaní využiť ako kvalitné hnojivo.

 

Pelety sa dodávajú v igelitových vreciach, v praktických baleniach po 15, 20 alebo 25 kg a podmienkou pre ich kvalitu je uskladnenie v dostatočne suchom priestore. Zásobníky môžu mať objem od 100 l, čo sa rovná približne objemu jednej dennej dávky paliva, do 1000 l. Zásoby vo veľkých zásobníkoch vystačia niekedy aj na viac ako 10 dní. Ak majú užívatelia kotlov na pelety možnosť skladovať palivo v silách, je možné priviesť pelety v autocisterne a nafúkať ich priamo do sila. Výhodou takéhoto zabezpečenia paliva sú menšie náklady spojené s jeho zaobstarávaním.

 

Ako vlastne funguje kotol na pelety

 

Každý kotol na pelety  tvorí niekoľko základných častí, medzi ktoré patria zásobník a dopravník, spaľovacia komora – teda ohnisko, horák, popolník, riadiaca jednotka a prívod vzduchu. Rozkladanie ohňa a prikladanie v kotloch na pelety je jednoduché. Spustením systému automatický dopravník nasype do spaľovacej komory pelety, ktoré sú následne podpálené horákom. Plniaca rúra z dopravníka musí byť vybavená bezpečnostnou klapkou, aby sa palivo v dopravníku spätne nevznietilo.

 

zásobník na peletyLen čo pelety dostatočne prehoria, horák sa rozhorí na požadovaný výkon. Ak je regulácia pece vybavená interiérovým termostatom, je prevádzka pece riadená týmto zariadením. Ak priestorový termostat nebol nainštalovaný, nastavuje sa teplotný limit na termostate umiestnenom na kotle. Pokiaľ voda v kotle nedosahuje prednastavenú teplotu, dopravník prisýpa pelety do ohniska. Ak však horák dostane z termostatu príkaz na vypnutie, pelety jednoducho dohoria a spaľovanie sa ukončí.

 

Nakoľko je odpad pri spaľovaní peliet veľmi malý, spaľovaciu komoru a popolník stačí čistiť približne raz za mesiac. Samozrejme, intervaly čistenia závisia od veľkosti popolníka a kvality spaľovaných peliet. Tí, ktorí chcú v komforte a automatizácii prevádzky kotla na spaľovanie peliet zájsť ešte ďalej, mali by si zadovážiť kotol, ktorého súčasťou je odpopolňovací systém.

 

Pre priemerný rodinný dom sa potrebný výkon kotla pohybuje v rozmedzí od 15 do 25 kW. Cenová relácia kotlov na pelety je široká a záleží od konkrétneho typu, jeho výkonu a vybavenia. Náklady na jeho zadováženie sa môžu pohybovať v rozpatí od 2 500 do 5 000 €.

 

Čo sa týka množstva paliva, v bežnom, nezateplenom dome o rozlohe cca 130 m2, sa za vykurovaciu sezónu spotrebuje okolo 4 – 5 ton peliet.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Rozhodujúce faktory pri výbere kotla ako zdroja te

 

Ekologický a moderný kotol na biomasu

 

Ďalšie články na tému Kúrenie a ohrev vody

 

 

 © WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www. pop.com.ua, www.granuly.ru