Laminátová podlahaVyžarujú pocit tepla, sú vkusné, nevyžadujú si nadštandardnú starostlivosť, o ich dostupnej cene už ani nehovoriac... To sú štyri hlavné dôvody, prečo sa mnoho ľudí rozhoduje namontovať si do svojich príbytkov práve laminátové plávajúce podlahy. 

 

Vyrábajú sa z hoblín a drevného vlákna, ktoré sú navrstvené a zlisované. Ich vzory, prekrásne imitujúce povrch dreva, sú vlastne len tapetou, chránenou veľmi kvalitnou a odolnou vrstvou laminátu. Na prvý pohľad sa však od podláh drevených dajú len ťažko rozoznať. 

 

Laminátové podlahy sa výborne hodia na miesta, kde sú na podlahy kladené vysoké nároky. Nie je dôležité, či sa jedná o ťažší nábytok, pracovne so stoličkami na kolieskach alebo kuchyne s pobehujúcimi gazdinkami a deťmi. Stopy na nich nezostanú dokonca ani po bežných kuchynských chemikáliách. Vďaka svojmu kvalitnému povrchu sú stálofarebné, ľahko sa montujú a sú vhodné na využitie pri podlahovom kúrení.

 

Nakoľko je však laminátová podlaha vyrábaná z dreveného odpadu, patrí medzi jej najväčších nepriateľov vody. Ak ju necháme na laminát pôsobiť dlhšie, ten sa pod jej vplyvom napučí a zdeformuje.

 

Podľa nároku na kvalitu môžeme laminátové podlahy rozdeliť do dvoch skupín: podlahy určené na komerčné využitie a podlahy učené do domácností. Každá skupina sa delí na tri triedy, predstavujúce vysokú, strednú a nízku záťaž. Najlepšie je poradiť sa pri kúpe s odborníkom, ale dá sa orientovať aj podľa piktogramov a čísel vytlačených na originálnych baleniach. Ak hľadáte správnu podlahu pre spálne či hosťovské izby, postačí vám aj trieda 21, naproti tomu do kuchýň je potrebné vybrať si výrobok s triedou 23.

 

Laminátová podlaha

 

Veľkou výhodou je samotná montáž laminátovej plávajúcej podlahy, ktorá sa pri renovácii bytu, môže položiť aj na pôvodnú podlahu napr. s kobercom s krátkym vlasom. V takom prípade sa ale treba rozhodnúť pre menšiu hrúbku laminátových dielov, ktoré sa nazývajú lamely a väčšinou sú predávané v rozmere 20 x 130 cm. Jednou z ďalších nevýhod týchto podláh je ale nízka zvuková izolácia, takže by sa pod ne mala klásť silná zvukotesná polyetylénová podložka. Poslúžiť však môže aj už spomínaná pôvodná podlaha, drevotrieskové dosky alebo korok. Kvalitné a drahé podlahy sú už takou protihlukovou podložkou vybavené priamo od výrobcu a dajú sa rozpoznať podľa spojov impregnovaných vodovzdornou látkou a označenia HPL – čo je označenie pre vysokotlakový laminát.

 

Montáž laminátovej podlahy

 

Montáž laminátovej podlahy nie je veľmi náročná a mnoho domácich majstrov si ju dokáže položiť samo. Pred časom sa na spájanie jednotlivých lamiel využíval systém pera a drážky, ale skladané lamely sa museli dohromady zlepovať. Dnes využívaný systém je ešte omnoho jednoduchší a tvoria ho zámkové spoje. Ich pomocou sa lamely, vďaka maximálne presným drážkam, iba jednoducho zaklapnú do seba.

 

Ak laminátovú plávajúcu podlahu kladiete na betónový podklad, musí byť rovný a suchý. Prípadná nerovnosť povrchu môže dosiahnuť max. 2 milimetre na 2 m dĺžky a 0,5 mm na 20 cm šírky. Jeho vlhkosť nesmie prekročiť hodnoty stanovené výrobcom, ktoré sú vyznačené na výrobku.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Pokladanie parkiet, vrkočový vzor a iné

 

Rekonštrukcia podlahy

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a  návody na tému Podlahy

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.master-laminata.ru, www.newmix.ru