Montáž vyhrievacích káblovVyhrievané odkvapy, vodovod, ktorý v zime nezamrzne, podlahové kúrenie pred garážou... Vyzerá to ako čistý luxus. Pravda je taká, že vyhrievacie káble si môže dovoliť každý. Určite ochránia väčšie hodnoty, ako stojí ich montáž.

 

Vykurovacie káble vlastne nie sú nič nové, dlho sa používajú ako podlahové kúrenie v interiéroch. Vývoj a zlacnenie technológií priniesli možnosť ich využitia i vonku. Tam však potrebujú o niečo vyšší výkon. Drôty sú dobre zakryté izoláciou, takže sa nemusíte obávať styku elektriny s vodou. Káble sú určené pre inštaláciu vo vlhkom prostredí. Podlahové kúrenie v kúpeľni alebo pri bazéne je bežné, takže nie je problém z ich inštaláciou aj priamo do odkvapového potrubia. A k čomu je to všetko vlastne dobré?

 

Poznáte to: Vrátite sa z dovolenky alebo po čase prídete na chalupu. Nájdete tu mrazom roztrhané potrubia, kvôli ľadu v odkvapoch zatiekla voda do podkrovia. Pred vchodom sú záveje a na schodoch poľadovica, takže vás čaká poriadna brigáda.

 

Vykurovacie káble vás toho všetkého ušetria. Keď začne mrznúť alebo napadne sneh, automaticky sa zapojí vyhrievanie, takže sa v potrubí alebo v odkvape nevytvorí ľad. V potrubí môžete káblom ľad aj dodatočne rozpustiť.

 

Niektoré typy majú dokonca atest na styk s pitnou vodou, takže sa dajú inštalovať priamo do potrubia. Bezpečnostnou poistkou je predpísaný prúdový chránič. Pri poruche ochráni ostatné zariadenia v dome aj pred najmenšími možnými škodami.

 

Montáž vyhrievacích káblovKáble sa najčastejšie montujú do odkvapov, pod dlažbu pri domoch a ako ochrana potrubia. Dávajú sa však aj na okraje striech, okolo strešných okien, do vonkajších schodísk alebo do záhradných jazierok.

Niektoré typy dokážu aj samy regulovať svoj výkon podľa teploty okolia. Napriek tomu odborníci ku každému káblu odporúčajú pripojiť aj zariadenie pre reguláciu, hlavne kvôli úspornosti. Termostat a elektrické snímače zapnú kábel vo chvíli, keď sa vonku ochladí alebo napadne sneh. Keď už ohrev nemá žiadny efekt, systém sa vypne.

 

Vykurovací kábel sa zapája do siete prívodným káblom. Ten musí byť dosť dlhý a prispôsobený použitie vo vonkajšom prostredí. Musí spĺňať normy na ponorenie do vody, plášť kábla musí byť odolný proti UV žiareniu.

 

Jednoduchšie zariadenie s vykurovacím káblom či rohoží kúpite v hobbymarketoch a predajniach elektromateriálu. Na konci prívodného kábla je zástrčka, ktorú jednoducho dáte do zásuvky. Ani s pokládkou káblov nebude mať remeselník alebo kutil problémy.

 

Montáž vyhrievacích káblov

 

 

Efektívnejšie a bezpečnejšie je však pripojenie s vypínačom alebo s regulačným zariadením. Jednoduchšie regulácia má termostat na teplotu vzduchu, tie zložitejšie sledujú aj vlhkosť, prítomnosť vody, snehu a námrazy. Pripojenie do siete by mal posúdiť elektrikár. V dome je nutné inštalovať prúdový chránič, navyše je niekedy potrebné aj posilniť hlavný istič.

 

Najlacnejšie a najjednoduchšie je inštalovať káble v novostavbách, už pri stavbe. Nie je nutné dodatočne vŕtať do stien, prerábať dlažbu alebo obkopávať potrubia. U starších domov však môžu mať väčšie opodstatnenie.

 

Škody spôsobené snehom bývajú u starších stavieb väčšie kvôli horšiemu zateplenia striech. Teplo prestupuje strechou, sneh topí a odteká do odkvapu. Tu už nie je žiadny zdroj tepla, a preto tu voda zamŕza. Pre staršie domy je preto vyhrievanie dôležitejšie.

 

V starších stavbách a chalupách často narazíte aj na potrubie vedené zle izolovanými vonkajšími múrmi alebo v nedostatočnej hĺbke pod zemou. Tu všade sa vyhrievacie káble dajú využiť.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Výhody a nevýhody vykurovacích káblov

 

Vyhrievanie chodníkov a schodov - nápad za milión

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Kúrenie a ohrev vody

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.nagdak.ru, www.teplokabel.ru, www.stylekrov.ru, Autor: Ivan Nôta